Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
kurumsal web tasarim gorsellik

Kurumsal Web Tasarımı İçin Gerekli 10 Kriter

27.08.2019

İnternet günümüzde yaygınlaştı. Bu yüzden de her geçen gün internette var olmayan şirketler için zaman olumsuz işlemektedir. Özellikle kurumsal bir yapı oluşturmak isteyen firmalar mutlaka kurumsal web tasarım hizmeti almalıdır. Bu işlemin her aşaması titizlikle yürütülmeli ve markanın bilinirliğini arttırmaya yönelim olmalıdır. Sizlerin kurumunu internette tüm dünyaya sunan web sitenizdir. Kurumsal olarak yapılan web tasarımınız ilgi çekici olursa size olumlu geri dönüşler sunar. Bu sebeple de firmanız için kurumsal bir web tasarımı yapacak profesyonel bir firmadan destek almanız yerinde olur.

Kurumsal web tasarım; bir işletme ya da kurumun hizmet veya ürün sunduğu hedef kitleye direkt olarak ulaşmasını sağlar. Bu yüzden çalışmalar sırasında her ayrıntı incelikle düşünülmelidir. En ufak bir hata yapılırsa şirketinizin prestiji olumsuz etkilenebilir. Bu aşamada kurumunuzun kurumsal renkler, kimliği, fontu, logosu, vizyonu, hizmetler, ürünleri ve faaliyetleri ayrıntılı olarak değerlendirilmeli ve kurumsal web sitenizin tasarımı bu durumlara göre yapılmalıdır. Çünkü bir web sitesini kurumsal olarak kurmak ve bu siteyi arama motorlarında ilk sıraya çıkarmak oldukça zor ve emek isteyen bir süreçtir.

Sizinle aynı alanda hizmet veren çok sayıda rakipten arama motor aramalarında başarı gelmesi için öncelikle web sitenizin arama motorlarının değerlendirme kriterlerine uygun olması gerekir. Böylece arama motorlarının istediği tüm detayları sitenize uygulayarak hedef kitlenizi web sitenize çekebilirsiniz.  Şimdi sizlere web sitenizi daha kusursuz hale getirmeniz için kurumsal web tasarım için gerekli 10 kriter hakkında bilgi vereceğiz.

Kurumsal Web Tasarım Hosting

Hosting

Hosting, web sitenizin destek aldığı sunucudur. Hosting desteğinin kaliteli olması 7 gün 24 saat ulaşılabilir olma açısından önemlidir. Ayrıca bu hizmeti bulunduğunuz ülkede almalısınız. Akıllı arama motorları sunucunuzun, web sitenizin hedef kitleniz ile aynı ülkede olmasını olumlu bir özellik olarak değerlendirir. Bu yüzden web sitenizde yer alan ürün ve hizmetler, ülkemize sesleniyorsa web sitenizin sunucunun da Türkiye temelli olması gerekir.

Arama motorlarında giriş yapmanızı istediğiniz kişilerin girdilerinde listeye girmek için hosting tarafından gerekli olan tüm optimizasyon süreci yürütülür. Bu yüzden ülkemiz temelli aramalarda ülkemize bağlı hizmet veren şirketler yarışa önde başlarlar.

Kurumsal Web Tasarım Görsellik

Görsellik

Bir kullanıcı sitenize girdiği an karşısındaki manzara çok önemlidir. Ziyaretçiler bazı sitelere girdiği anda geri çıkarlar. Sitenin içeriği aradığınız bilgileri tam olarak içerse de görsel olarak sizi tatmin etmezse orada vakit geçirmekten kaçınırsınız. Bu da sitenin aradığınızı bulamayacağınıza dair bir algı oluşturmasıdır. Bu yüzden sitenizin görsel ögeleri profesyonel bir şekilde tasarlanmalı ve kullanıcılara istediğini vermelidir.

Sitenize giriş yapan ziyaretçiler ilk bakışta kalmak için ikna olmalıdır. Ayrıca siteniz için uygulayacağınız renklerin de önemi büyüktür. Ana renginiz canlı renklerden oluşan web siteleri göz alıcı olsa da araştırmalara göre kullanıcıların direkt olarak çıktığı sitelerdir.

Renkleriniz içerikle uyumlu olmalı ve onları öne çıkarmalıdır. Bu yüzden açık renkleri kullanmak her zaman iyi bir seçim olacaktır. Sitelerde reklamlar da önemli bir gelir kaynağıdır. Ancak reklamların çok olması ya da boyutlarının büyük olması kullanıcıları olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu yüzden de aldığınız reklamları çok iyi yerleştirmeli ve kullanıcıların görsel zevkini bozmamalısınız.

Web tasarım konusunda detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için hemen tıklayın : https://www.bulutinteraktif.com.tr/web-tasarim/

Kurumsal Web Tasarım İçerik

Özgün İçerik

Sitede sunulan içerik de çok önemlidir. Çünkü az önce bahsettiğimiz görselleri içerik tamamlar. Kullanıcılar ilk etapta tasarıma dikkat ederek sitede kalır. Ancak içerikler dolgun ve yeterli olmazsa çok kısa süre içinde ziyaretçiler sitenizi terk eder. Sizler içerikleri iyi şekilde oluşturmalı ve kullanıcıların sitenizde içerikleri okurken zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

İçerikleriniz kullanıcılar açısından doyurucu da olmalıdır. Bir süre boyunca hiçbir işlem olmayan ve bilgi girişi yapılmayan siteler aktif olamaz. Bu de sitenize olan girişleri olumsuz etkiler. Sitenizde her daim yükleme olmalıdır.

İçerik eklerken dikkat etmeniz gereken öncelikle web sitenizdeki yazılar ve resimlerin başka siteyle aynı olmamasıdır. Arama motorları ne çok özgün içeriğe önem verir. Yani organik olan içerikler arama motorlarında her zaman birkaç adım öndedir. Web sitenizin içeriklerini oluşturduğunuzda eklemeden önce “Özgünlük Kontrolü” testine tabi tutmalısınız. Bunun için ücretli ya da ücretsiz programlar kullanabilirsiniz.

Kaliteli içerik üretmek için 10 ipuçu başlıklı yazımıza göz atarak içeriklerinizi daha kaliteli ve kullanıcıların istediğini şekilde sunabilirsiniz. Hemen inceleyin : https://www.bulutinteraktif.com.tr/kaliteli-icerik-olusturma-rehberi/

Kurumsal Web Tasarım Sayfa Hızı

Hız

Bir web sitesinin hızı kullanıcıların çok önem verdiği bir konudur. Bir siteye giriş yapan kullanıcılar bir süre açılmazsa hemen alt sıradaki sitelere giriş yaparlar. Bu yüzden de sitenizin hızına önem vermelisiniz. Sitenize hız katacak tüm kurumsal web tasarım süreçlerini işe koşmalı ve siteniz için güçlü bir alt yapı desteği oluşturmalısınız.

Kullanılabilirlik

Ziyaretçiler siteye girdiklerinde kullanılabilir olmasına dikkat ederler. Birkaç kere denedikten sonra sitenin kullanılmadığına kanaat getirirlerse farklı arayışlara gireceklerdir. Sizinle aynı alanda faaliyet gösteren binlerce rakibiniz olduğu için siteler gözünüzün yaşına bakmadan soluğu başka adreslerde alacaktır. Siteniz kullanıcılar tarafından kolay kullanılabilmelidir. Ayrıca görsellik bakımından da ziyaretçilere hitap etmeli ve sade tasarıma sahip olmalıdır.

Kurumsal bir web sitesinin en önemli özelliklerinden biri de kullanıcıların beklentilerini karşılamasıdır. Çünkü bir siteye giriş yapan kişiler burada aradıklarını bulamazsa hemen geri çıkar. Bu yüzden içerik ve tasarım aşamasında hedef kitlenin kolayca kullanabileceği bir dizilim yapmanız ve içerik sunmanız gerekir.

Kullanıcı deneyimi önerileri ile ilgili yazımızı inceleyerek UX konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Hemen inceleyin : https://www.bulutinteraktif.com.tr/kullanici-deneyimi-ux-nedir-oneriler/

Kurumsal Web Tasarım Mobil Uyumluluk

Mobil Uyum

Günümüzde milyonlarca internet kullanıcısı vardır. İnsanlar artık her işlerini internet üzerinden tamamlamaktadır. Bu yüzden de ayakta kalabilmeniz için sitenizin mobil uyumluluk optimizasyonu tamamlanmalıdır. Bilgisayar ve tabletler dışında mobil internet de son dönemlerde yaygınlaşmıştır. Yapılan araştırmalar internete en çok girişin mobil cihazlardan olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yüzden mobil uyumlu bir web sayfanız yoksa büyük kullanıcı kaybına uğrarsınız. Bu yüzden masaüstünde olduğu gibi mobil sayfanız da başarılı ve sürekli olmalıdır.

İletişim

Kullanıcılar siteye giriş yaptıklarında akıllarına bir soru işareti takılabilir ya da site yönetimine herhangi bir sebepten ulaşmak isteyebilirler. Bu yüzden iletişim bilgileriniz doğru ve güncel olmalıdır. Artık her kurumsal web sitesinde mail adresi ve telefon numarası kullanılmaktadır. Bu yüzden de bu uygulama iletişim için tek başına yeterli değildir. Sitenize Google haritası koymanıza da gerek vardır.

Domain Süresi

Buraya kadar birçok kriter saydık. Ama burada asıl en çok önemi olan kriterlerden biri domain süresidir. Yani web sitenizin kaç yaşında olduğudur. Domain bitiş süresi ne kadar uzun olursa Google gözünde o denli geleceğe yatırım yapan ve ileriye önem veren bir site olduğunuzu ortaya koyarsınız. Bu yüzden ortalama 5 yıl önce kayıt edilmiş siteler Seo uygulamalarında daha etkilidir.

Kurumsal Web Tasarım SEO

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motorları arasında Google özellikle SEO hakkında oldukça ısrarcıdır. Sitenizi burada üst sıralara taşımak için yapmanız gereken en önemli çalışma Seo sürecidir. Yani sitenizi arama motorlarının istediği şekilde dizayn etmeli ve böylece firmanızın aramada üst sıralara yükselmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle kurumsal kimlik için profesyonel Seo desteği şarttır.

SEO Yaptımak İçin 10 Neden yazımızda SEO yaptırmanız için 10 nedeni detayları ile inceledik. https://www.bulutinteraktif.com.tr/seo-yaptirmak-icin-10-neden/

Sosyal Medya Yönetimi

Çağımızın değişimi sosyal medyaya olan ilgidir. Bu yüzden de kurumsal bir yapı elde etmek istiyorsanız web siteniz ile birlikte sosyal medya hesaplarınızı da aktif olarak kullanmalısınız. Google sizin için bu kuralı da uygulamaktadır. Tüm bunları yaparsanız kurumsal bir web sitesi ortaya koyabilir ve rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: