fbpx
Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
tr

Case Study (Vaka Analizi) Nedir? Aşamaları Nedir? Nasıl Yapılır?

13.07.2019

Son dönemde adını sıklıkla duyduğumuz ama anlam veremediğimiz Case Study, bir tür çalışma metodudur. Türkçe’ye “Vaka Çalışması-Analizi” olarak geçen bu terim, çeşitli analizlerle vakanın durumunu ortaya koyan bir araştırma türüdür.

Özellikle dijital dünya ve arama motorları ile ilgili kişilerin sıklıkla kullandığı bu terim, yapılan çalışmaların başarıya ulaşması ya da tam anlamıyla başarısız sonuçlanmasıyla bu çalışmanın aşamalarını ortaya koymamıza yaramaktadır. Peki Case Study nedir ne değildir?

Case Study (Vaka Analizi) Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Case Study, üzerinde çalışılan bir projenin başarı ve başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından başlangıçtan proje bitişine kadar geçen sürede hangi aşamalarda ne gibi çalışmalar yapıldığına dair bilgiler içerir. Nelerin doğru yapıldığı nelerin yanlış yapıldığına dair net belgelerle çalışma süreci ortaya konulur.

Diğer bir ifadeyle vaka analizi, çok geniş bir araştırma alanını, kolayca araştırılabilir ve kısa sürede anlaşılabilir bir alana daraltmak için kullanılan bir yöntemdir.

Case Study Nedir

Case Study Hangi Sektörleri – Alanları İlgilendirir?

Case Study, genellikle dijital sektörlerle ilgili çalışmaları ele alsa da diğer sektörlerdeki çalışmalar içinde yapılabilir. Ancak SEO, SEM, dijital pazarlama, sosyal medya, UX deneyimi, web site tasarımı, video pazarlama, mobil uygulamalar, e-ticaret ve içerik pazarlama gibi konularda sıklıkla kullanılır ve vaka diğer kişilerle paylaşılır. Bu paylaşım ile birlikte kişiler doğru veya yanlış yapılan işlemleri görme fırsatı yakalar. Bu sayede diğer kişilerde üzerinde çalışma yaptıkları projelerde aynı hataya düşmez ve gerekli önlemleri alabilirler. Diğer taraftan da bu çalışmalar hem paylaşan hem de okuyan kişi için önemli bir motivasyon kaynağı oluşturur.

Case Study Nasıl Yapılır?

Case Study – Vaka Analizi, bir veriler bütünüdür. Projeye ait tüm verilerin toplanarak analiz yapılması, analizler yapıldıktan sonra çeşitli veri görselleştirme araçları ile bir düzen içerisinde sunulmasıyla oluşur.

Örneğin, dijital dünya ve arama motorlarını daha doğru bir ifadeyle Google’ı ilgilendiren Vaka Analizleri, doğru bir sunumla https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/icgoruler/basari-hikayeleri/ adresinde paylaşılır. Vaka analizini hazırlayan ekip, çalışmayı uygun sunum formatında Google ekibine gönderir ve yayınlanmasını ister. Uygun bulunan çalışmalar bu adreste yayınlanarak diğer kişiler ile paylaşılır.

Case Study Aşamaları

Case Study Hangi Aşamalardan Oluşur?

Bir Case Study araştırması, tekli veya çoklu vaka çalışmaları içerebilir. Yani birden çok vakayı tek sunum altında birleştirerek sunabilirsiniz. Bu çalışmaların olmazsa olmazları;

  • Nicel kanıtları içermelidir.
  • Birden fazla kaynağına içermelidir.

Vaka çalışmaları, bir veya daha fazla yöntemle bütünsel olarak incelenen kişilerin, grupların, olayların, kararların, sürelerin, projelerin, kurumların veya diğer sistemlerin analizidir.

Bir vaka analizinin tasarımında, çalışmayı nasıl ele alacağınızı planlamanız ve tasarlamanız ve toplanan tüm verilerin ilgili ve doğru olduğundan emin olmanız önemlidir. Bilimsel çalışmaların aksine, katı kurallar içermez. Bu da çalışmanın daha pratik ve akıcı olmasını sağlar. Yani alakasız konuları devre dışı bırakır ve sadece sonuca odaklanabilirsiniz.

Burada şunu anlamakta önemlidir: “Bir vaka çalışmasında gerçekten doğru ya da yanlış cevap yoktur.”

NOT: Vaka çalışmaları yani Case Study, genellikle Sosyal Bilimlerde kullanılan bir araştırma türüdür. Ancak son dönemde dijital dünyaya entegre edilerek buradaki çalışmaların sonuçları ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: