Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
Facebook Reklam Kütüphanesi Nedir?

Facebook Reklam Kütüphanesi Nedir?

18.08.2022

Facebook Reklam Kütüphanesi Nedir?; platform üzerinde reklamların daha şeffaf hale gelmesi amacıyla tüm reklamların sergilendiği ve Facebook Rakip Analizi yapılmasına olanak tanıyan bir arşivdir.

Bu arşiv sayesinde, kullanıcılar, pek çok marka; sosyal faaliyet, siyasi parti, aktivite/etkinlik veya firmaların hizmet alanı ve yayınladığı reklamlar hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.  Tüm bu veriler sayesinde yeni reklam veya tanıtım yapmak isteyen kullanıcılar daha rahat reklam planı oluşturabilmektedir. Çünkü bu bilgilerin incelenmesi ile oluşturulan reklamların daha fazla başarı elde etme ihtimali yüksektir.

Şeffaf bir şekilde Facebook platformunda sahnelenen bu uygulama sayesinde, ürün pazarlama sayfalarının detaylarına yer verilmemektedir. Ancak platform, şirket veya firmaların reklam harcamalarına, hedef kitleye, bu kitleye ulaşılma başarısına ve reklamın görüntülenmesine kadar detaylı bilgiler sunmaktadır.

Bu içerikte, reklam konusunda adeta devrim yaratan bu arşivin nasıl kullanılacağını ve ne gibi özelliklere sahip olduğunu bulacaksınız.

Facebook Reklam Kütüphanesi Özellikleri Nelerdir?

Facebook Reklam Kütüphanesi, sadece Facebook değil, Instagram üzerinden verilen reklamları da görmenize olanak tanımaktadır. Sisteme giriş yaptığınız tarihte, gerek Instagram gerekse de Facebook üzerinde o güne kadar verilmiş reklamları detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Peki, Facebook Reklam Kütüphanesi Özellikleri Nelerdir?;

 • Kullanıcıların reklam veren satıcıları şeffaf bir şekilde görebilmesi,
 • Rakip firmaların çalışmalarının da görüntülenmesi,
 • Her birey ve firmanın, kolaylıkla reklam kütüphanesine erişebiliyor olması
 • Tüm dünya genelinde reklamlara ve reklam harcamalarına bakılabilmesi

Firma, şirket veya bireysel olarak bu kütüphaneyi kullanmak istemenizin birden fazla sebebi olabilir. Ancak platform, genel itibariyle reklam analizi yapılabilmesi için Facebook tarafından kullanıma açılmıştır. Bunlara ilaveten, kütüphane, ticari amaç haricinde bireysel kullanıcılara da alışveriş platformu sunmaktadır. Tamamen ücretsiz kullanılabiliyor olmasıyla da en sık tercih edilen pazarlama araçlarından bir tanesi olmuştur.

Facebook Reklam Kütüphanesi

Facebook Reklam Kütüphanesi Ne İşe Yarar?

Facebook Reklam Kütüphanesi Ne İşe Yarar?; tek bir tarayıcı sekmesinde, Facebook ve buna bağlı tüm platformlarda reklamların aynı anda görülebilmesine olanak sağlar. Kullanıcılar, çeşitli yerlerde gezinirken gördükleri reklamları, sadece tek bir tarayıcı üzerinde detaylı bir şekilde inceleyebilir. Elbette, bu kolaylık, firma veya şirketlere de detaylı bir rakip analizinin nasıl yapılacağını da göstermektedir. Bunlara ilaveten Facebook Reklam Kütüphanesi Faydaları şunlardır;

 1. Satış yapılacak ürüne dönük reklam incelemeleri,
 2. Rakip firmaların reklam harcamalarına ve hizmetlerine bakılması,
 3. Reklam kampanyaların gerek global gerekse de yerel düzeyde analiz edilmesi,
 4. Reklam sektörüne yön verebilmek için Adwords dahil şeffaf olarak kullanıcıya sunulması

Tüm bu istatistikler ışığında, firma veya işletmeler reklamları bütün olarak tek bir tarayıcı üzerinde görebilmektedir. Bununla birlikte rakip firmaların da incelenebiliyor olması detaylı bir analiz yapılmasına da olanak sağlamaktadır. Platform, bazı politikalar ışığında, birtakım bilgileri gizlese de rakipler firmalara karşı detaylı bir klavuz haline gelmektedir.

Reklam Kütüphanesinde Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Reklam kütüphanesini daha önce duymuş olabilir veya görmüş olabilirsiniz. Ancak 2019 yılından beri hayatımıza dahil olan bu uygulama hakkında detaylı bilgi görmemiş olmanız muhtemeldir. Peki, Reklam Kütüphanesinde Rakip Analizi Nasıl Yapılır?;

 • Buradan kütüphaneye giriş yapmanız gerekmektedir,
 • Instagram veya Facebook platformuna dönük bir seçim yapmalısınız,
 • Rakip analizlerinizi tamamlayarak reklamları buna göre analiz etmeli ve kategori seçmelisiniz,
 • Yerel veya global olarak seçim yapmalısınız.
 • Rapora git seçeneğine tıklayarak kategorinize göre yapılmış tüm reklam hizmetini görüntüleyebilirsiniz.

Reklam Kütüphanesi Meta, yukarıda ki bilgileri girdikten sonra tek bir tarayıcı üzerinde reklam üzerinde bu kadar bilgi barındırması ile oldukça kullanışlı bir platformdur. Üstelik Facebook kullanıcı olmasanız bile ücretsiz bir şekilde bu platformdan faydalanabilmeniz de mümkündür. Bunlara ilaveten, reklam kampanyaları detaylı bir şekilde takip edilerek rakip analizi de yapılabilir. Böylece çok büyük bütçeler harcayarak etkisiz bir reklam verilmesinden kurtulunabilir ve düşük bütçe ile birlikte etkili reklam vermenin kapıları açılabilir.

Facebook Business Manager ile reklamlarınızı daha profesyonel bir şekilde yönetebileceğinizi biliyor musunuz? Hemen Business Manager hakkında hazırladığımız kapsamlı içeriği inceleyebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: