Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
Facebook Business Manager Nasıl Açılır?

Facebook Business Manager Nedir? Nasıl Açılır?

10.03.2022

Facebook’un firmalara ve reklam verenlere özel olarak geliştirdiği yönetim paneli olan Facebook Business Manager, reklamların tek bir noktadan yönetilmesini sağlamaktadır. Panel aracılığıyla reklam ve tanıtım süreci daha verimli geçerken ekip üyeleri ile paylaşım yapmak daha kolaydır.  Business Manager nedir nasıl kullanılır gibi sıklıkla merak edilen soruların cevaplandırılacağı bu içerikte konu ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Facebook Business Manager Nasıl Kullanılır?

Facebook, dünyanın en fazla kullanılan sosyal medya platformu olma özelliğini taşımaktadır bu nedenle reklam verenler kısa süre içinde binlerce kişiye ulaşmak için bu kanalı tercih eder. Business Manager ise pazarlama sürecinin yönetilmesini, ekiplere doğrudan direktif verilmesini ve tüm varlıkların tek bir noktada toplanmasını sağlar.

Instagram ve Facebook tanıtım alanlarını kullananlar Facebook Business Manager hesabını, sosyal medya hesaplarına senkronize etmelidir. Özel yönetim sistemi FBM reklamın gösterilmesi istenen hedef kitle belirlenebilir, demografik yapı seçilir ve tanıtım sonunda Facebook tarafından detaylı bir rapor oluşturulur. Bu rapor reklam sürecinin başarısı hakkında bilgi vermektedir.

facebook business manager nasil kullanilir
Facebook Business Manager Nedir? Nasıl Açılır? 4

Facebook Business Manager (FBM) hesabında birden fazla kişi yönetici olabilir ve hesap ortak olarak yönetilir. İnteraktif olarak yönetilebilen FBM’de reklam sonuçları saatlik, günlük, aylık vb. seçeneklerle sunulmaktadır. Normal reklam ve sayfa yapısında 28 gün ile sınırlandırılan reklam analiz raporları FBM’de süresizdir.

Facebook Business Manager Hesabı Nasıl Açılır?

Facebook Business Manager hesabı açmak için kişisel profile sahip olma zorunluluğu vardır aksi takdirde yönetim paneli oluşturulamaz. Kişisel hesabı olanlar business.facebook.com a giriş yaparak hesap oluşturma işlemlerine başlayabilir. Facebook Business Manager hesabı açarken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Ad, soyad, işletme bilgileri, e–mail adresi, iş adresi gibi bilgiler doldurulmalıdır,
 • Business Manager hesabı farklı firmaların reklam ve tanıtım süreçlerini yönetmek için de kullanılabilir ‘başka işletmelere hizmet sunmak’ seçeneği tercih edilmelidir,
 • İşletme ayarları bölümünden yönetilecek sayfalar görülebilir aynı zamanda dahil olunan sayfalar da bu bölümde yer almaktadır,
 • Business Manager hesabıyla reklam oluşturmaya başlayabilirsiniz,
 • FBM hesabı reklam, Instagram ve Facebook, projeler ve iş alanları tek bir noktadan yürütülmeye hazırladır.
facebook business manager
Facebook Business Manager Nedir? Nasıl Açılır? 5

Facebook Business Manager’in Avantajları Nelerdir?

Kolay kullanımı ve basit arayüzü ile herkes tarafından etkili bir şekilde kullanılabilen Facebook Business Manager, tüm reklamların ve analizlerin bir arada olmasını sağlamaktadır. Instagram, Facebook, Messenger gibi platformlarda yayınlanan reklamlar, tanıtım yapmak ve kazanç elde etmenin en etkili yöntemlerinden biridir. Facebook Business Manager avantajları şunlardır:

 • Ekip üyelerine farklı görevlendirmeler ve atamalar yapılabilir, örneği bazı kişilere düzenleme bazı kişilere ise sadece erişim hakkı verilir,
 • Reklamlar için özel hedef kitleler oluşturulabilir ve doğrudan potansiyel müşterilerin reklamı görmesi sağlanır,
 • Görevlendirme ile yetki verilen kişilerin gerçekleştirdiği tüm işlemler yönetici tarafından görülür dolayısıyla güvenilir ve şeffaf bir kullanım söz konusudur,
 • Farklı farklı hesapları ve reklamları yöneten kişilerin tüm bilgileri bir seferde görmesini ve kullanmasını sağlar,
 • FBM herkese ücretsiz olarak sunulur ancak reklam yayınlamak için ücret ödenir,
 • Portal üzerinde herhangi bir kısıtlama yoktur ve her işletme / ajans / site / sayfa sahibi tarafından kolaylıkla kullanılabilir.

En küçük yerel işletmelerden en büyük firmalara kadar milyonlarca kişi tarafından tercih edilen Facebook Business Manager’ın ilerleyen dönemlerde zorunlu olması beklenmektedir. Aynı zamanda standart reklam hesaplarının bazı özelliklerini devre dışı bırakan Facebook, Business Manager portalı ile hızlı bir yardım ve destek sunar. Bu bağlamda Facebook her işletmenin Business Manager kullanmasını tavsiye etmektedir.

Facebook Business Manager Hesabı Nasıl Satın Alınır?

Facebook işletme hesapları birçok platform ve web sayfalarında satılmaktadır. Ancak bu işletme hesaplarının kapanma ihtimali yüksektir. Bunu göz önüne alarak Facebook ilkelerine uygun bir şekilde çalışma yapmalısınız. Facebook reklam ilkeleri hakkında daha fazla bilgi almak için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Bu bağlantıda bulunan ilkelere dikkat etmeniz oldukça önemli bir husustur. Bazı business manager hesaplarının herhangi bir ilke ihlali olmadan kapatıldığını görebiliyoruz.

Facebook İşletme Hesabı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Güvenilirliği yüksek bir profile yetki almalısınız.
 • Business manager hesabınızı mümkünse 2 aşamalı doğrulaması aktif olan bir profile alınız.
 • Business manager’ı url ile profile almanız avantaj sağlayacaktır.
 • Ödeme yöntemi eklerken dikkat etmelisiniz. Mümkünse içerisinde bakiye olan daha önce Facebook ödemelerinde kullanılmamış bir kredi kartı, banka kartı veya sanal kart kullanmalısınız.

Facebook reklam konusunda danışmanlık almak için hemen bize ulaşın.

Facebook işletme hesabı açmak için hemen bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: