Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
domain otoritesi

DA/PA Değeri Nedir? Site Otoritesi Nasıl Artırılır?

03.10.2019

Google tarafından resmi olarak dile getirilmese de SEO uzmanları tarafından önemli bir ölçü olarak kabul edilen DA/PA yani Domain Değeri ve Sayfa Değeri, site değerini anlamada önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle genel SEO performansını anlamada önemli bir değerdir.

DA – Domain Otoritesi Nedir?

MOZ şirketi tarafından geliştirilen ve farklı algoritmalara göre domaine değer veren Domain Otoritesi, internet sitelerinin arama sonuçları sayfalarında birbirlerine karşı kurdukları muhtemel üstünlükleri tahmin etmeye yarar. 0 ile 100 arasında derecelendirilen bu değer, bir internet sitesinin rakiplerine göre sıralama gücü potansiyelini ele alır.

Web sitesinin, sahip olduğu toplam bağlantılar, bu bağlantıların değerleri dahil olmak üzere farklı sıralama faktörlerini bir araya getirerek değerlendirme yapılır.

Domain Otoritesi

Domain Otoritesi Nasıl Artırılır?

Öncelikle yüksek kaliteli içerik ve aynı zamanda sağlam bir iç bağlantı yapısı önemlidir. Yani sadece harici bağlantılar değil sitenin içerik kalitesi ve bağlantı yapısı da ön plana çıkmaktadır. Domain otoritesini nasıl artırabiliriz sorusunun cevabını maddeler halinde verecek olursak;

  • Sağlam bir iç bağlantı yapısı ile web sitenizde yüksek kaliteli içerik olmalıdır.
  • Hem harici kaynak otoritesi hem de link alaka düzeyi açısından çok sayıda yüksek kaliteli backlink kazanmaya çalışın.
  • Sitenize verilmiş kötü ve alakasız bağlantıları kaldırın. 
  • Ve en önemlisi de zaman ve sabırdır.

Yukarıda yazılanları yaptığınız taktirde zamanla istikrarlı bir şekilde otoritenizi artıramaya başlayabilirsiniz. Bu sadece otoriteyi artırmakla kalmayacak, sitenize trafikte sağlayacaktır.

DA PA Değeri Nedir?

PA – Sayfa Otoritesi Nedir?

Moz tarafından hesaplanan ve bir sayfanın arama sonuçlarında sıralamasındaki otoritesini ele alan bir puanlama sistemidir. Onlarca faktörün birleşmesinden oluşan bu veriler bir korelasyon algoritması kullanılarak hesaplanır. Bu değer logaritmik olarak hesaplanır. 0 ile 100 arasında bir değer alır. Değer 100’e yaklaştıkça otoritenin arttığı varsayılır.

Sayfa Otoritesi Nasıl Artırılır?

Sayfa otoritesi tıpkı domain otoritesi gibi farklı faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşur. Bu faktörlerin neredeyse tamamı Google’ın isteklerinden oluşur ve bunlar doğru bir şekilde yerine getirildiği taktirde sitenin değeri ve trafiği de artar. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki hem PA hem DA bütünsel bir puanlamadır. Yani onlarca faktörün doğru olarak yapılması gerekir. Bu nedenle kolay bir artış beklenmemesi önerilir. Zaman ve sabır en önemli yardımcı olacaktır. 

Peki sayfa otoritesi nasıl artırabiliriz?

  • Sayfalarınız özgün ve yüksek değerli olmalıdır. Yani kullanıcıları memnun etmelidir.
  • Sayfanızın tamamen işlevsel ve SEO için optimize edilmiş olduğundan emin olun.
  • İç bağlantı yapılandırması önemlidir. Bu nedenle sitenin iç bağlantı yapılandırmasını doğru bir şekilde organize edin.
  • Hem dış kaynak otoritesi hem de bağlantıyla alaka açısından çok sayıda yüksek kaliteli gelen bağlantı kazanın.
  • Sitenize verilen zayıf ve alakasız bağlantıları reddedin.

SEO çalışmalarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için hemen inceleyin. https://www.bulutinteraktif.com.tr/seo/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: