Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
Backlink Nedir?

Google Sıralama Faktörleri [Dikkat Edilmesi Gerekenler]

25.03.2019

Arama motorlarının sahip olduğunu pazardan %85’inden fazlasını kendine alan Google günde milyonlarda aramaya karşılık sonuçlarını listeliyor. Google arama motorunda optimizasyon yapan ajanslar, kişiler ve pazarlamacılar yapıkları çalışma karşısında arama sonuçlarında üst sıralarda yer alarak sitelerine organik trafik çekmek istemektedirler.

Google arama motorunda SEO çalışması yaparken dikkat edilmesi gereken yüzlerce faktör bulunmaktadır. Bunların en önemli olanlarını inceleyeceğiz. Bu faktörleri göz önünde bulundurarak sitenizi Google’ın görmek istediği bir yapıya çevirebilirsiniz.

Site Mimarisi

Siteninizi yayınlamadan önce dikkat etmeniz gerek en önemli faktör dosya yapısının düzgün bir şekilde olması ve Google botlarının sitenizi tararken ona kolaylık sağlamanızdır. Bunun yanı sıra link yapınızı anahtar kelimelerinizi göz önünde bulundurarak yapmalısınız.

Google Site Mimarisi

Alan Adı Güvenliği

Google arama sonuçlarına göz attığınız bazı sitelerin http:// bazılarının ise https:// olarak yayınlandığını görebilirsiniz. Bu durum https:// olduğunda sitede aktif bir SSL sertifikası yani güvenlik sertifikası oluğunu gösterir. Google SSL sertifikası kullanan siteleri güvenli olarak görebilmektedir.

Backlinkler

Sitenize verilen linkleri yani sitenize gelen linkleri düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Zararlı olabileceğini düşündüğünüz linkleri Search Console yardımı ile reddetmeniz sitenize oldukça faydaları olacaktır. Bu taramayı yaparken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir ve sitenize fayda sağlayan linkleri kaldırmamaya dikkat etmelisiniz.

Backlink Nedir?

Sayfa Otoritesi

Google arama motoru botları sitenizde bulunan sayfaları düzenli olarak taramaktadır. Bu tarama aralığını kısaltmanın yani hızlı indexlenmenin en kolay yollarından biri içerik üretmektir. Sitenize sürekli olarak  belirlediğiniz konularda içerik girmeniz Google gözünde sitenizi otoriter bir hale getirecektir.

Anahtar Kelimeler

SEO çalışması yaparken en başta yapmanız gereken doğru anahtar kelimeleri detaylı bir analiz sonucunda listelemenizdir. Belirlediğiniz listeye göre çalışama planı oluşturmalısınız. Anahtar kelime seçimi SEO çalışmasının en önemli aşamasıdır. Belirlediğiniz anahtar kelimeleri içeren içerikler üretmelisiniz. Bu içerikler sitenize gelen ziyaretçilerin o konuda bilgi alabileceği ve yazınızın tamamını okuması gibi faktörleri karşılamalıdır. Bu durumda içeriklerinizin kalitesini Google’da öğrenecek ve sitenizin üst sıralara yükselmesine etki sağlayacaktır.

İçerik

Siteniz için oluşturacağınız içerikler ziyaretçiler için olmalıdır. Ziyaretçiler içeriklerinizi okuyarak aradığı bilgileri bulmalıdırlar. İçeriğiniz ile alakalı yan bilgileri alt başlıklar haline listeleyerek bilgi vermelisiniz. Okunabilirliği yükseltecek şekilde madde, numaralandırılmış başlıklar, listeler gibi içerikler ile ziyaretçinizi sitenizde daha fazla tutabilirsiniz.

SEO Firması Ankara

Meta Etiketleri

Meta etiketleri Google botlarının sayfanızı incelerken dikkat ettiği en önemli etkenlerden biridir. Başlık, görsel etiketi ve meta açıklaması her sayfanızda farklı farklı olmalı ve mümkün olduğunca içeriğinizi ve anahtar kelimenizi içermelidir.

Başlık Etiketi

Sayfanızın arama motoru sonuçlarında görülen mavi tıklanabilir metindir. Anahtar kelimenizi, markanızı, site adınızı içermesi oldukça etkili olacaktır.

Görsel Etiketi

Sayfanızda yer alan görsellere ekleyeceğiniz metinler sayesinde Google bu resimleri indexler ve görsel sonuçlara yansıtır. Alt etiketi ile sayfanızda bulunan tüm resimleri adlandırmalısınız.

Meta Açıklaması

Sayfanızda bulunan içeriği özetleyebileceğiniz bir alandır. Anahtar kelimenizin bu alanda geçmesi de oldukça önemlidir.

SEO Ankara

Site Hızı

Sayfa hızı SEO çalışmalarında çok önemli bir etkendir. Sayfanızda yer alan html kodlar, js kütüphaneleri, görseller ve kodların tümü sayfa hızınızı etkilemektedir. Site hızınızın yüksek olması için sayfa içeriklerinizi ve kodlamalarınızı optimize etmeniz gerekebilir. Sayfaya ekleceğiniz resimlerin, js dosyaları ve css dosyalarının sıkıştırılarak yüklenmesi sayfa hızınızı artıracaktır. Site hızınızı Google PageSpeed testi veya GTMetrix ile test edebilir ve sayfanızı yavaşlatan öğeleri bulabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: