Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
Organik Tıklanma

Organik Tıklanma Oranı Nedir? Neden Önemlidir?

12.04.2020

Organik tıklanma; web sitesine arama motorları üzerinden gelen ziyaretçileri ifade eden terimdir. Yani bir internet kullanıcısı arama motorları üzerinde yaptığı sorgu üzerinden web sitesine geliyorsa organik olarak siteye gelmiş olur. 

Google arama sonuç sayfaları (SERP) üzerinde artık kolay sonuçlar alınmıyor. Web sitesinin arama motorlarında yerini etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörlerden biri de tıklanma oranıdır. Web sitelerinin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara çıkabilmesi için organik tıklanma önemlidir.

Web sitesi  için yürütülen SEO çalışmaları web sitesine gelen trafiği doğrudan etkileyecektir.  Web siteniz ne kadar kaliteli olursa olsun doğru şekilde yönetilmezse insanlara ulaşmak zordur. Organik tıklanmayı arttırarak daha geniş bir kitleye ulaşılabilir.

SEO konusunda daha fazla bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Organik tıklanma terimine açıklık getirdik. Şimdi de organik tıklanmanın neden önemli olduğun açıklayarak devam edelim.

Organik Tıklanma Oranı

Organik Tıklanma Neden Önemlidir?

Google’da daha üst sıralara gelebilmek için sıralama algoritmasına göre çalışmalar yapılmalıdır. Web sitelerinin sıralanmasında önemli faktörlerden biri de organik tıklanma oranıdır.  Organik tıklanmanın önemli olduğu noktalar;

  • Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha iyi bir sıralama elde etmek ve daha görünür bir web sitesi elde oluşturabilmek için organik tıklanmaya önem verilmelidir.
  • Ürün ve hizmetlerden elde edilen gelirlerin arttırılması adına organik tıklanma arttırılmalıdır.
  • Hedef kitle içinde daha fazla kişiye ulaşabilmek için organik tıklanmanın yükseltilmesi gerekir.
  • Marka bilinirliğini arttırmak ve marka imajı oluşturmak için web sitesine organik trafik gelmesi önemlidir.
  • Rakiplerin geride bırakılması, sektörde önemli bir marka haline gelinmesi adına organik tıklanma oranına dikkat edilmelidir.

Organik tıklanma dijital dünyadaki hedeflere ulaşmada çok önemli bir yere sahiptir. Web siteleriyle temel amaç hedef kitleyi çekerek onları bir aksiyona yönlendirmektir.  Bunun için en fazla kişiyi çekmek hedeflenir.

Organik trafik yüksek olursa hedeflere ulaşılması çok daha kolay olur. Organik trafiği önemli hale getiren en önemli detay Google gibi bilinen arama motorları üzerinde önemli bir sıralama kriteri olmasıdır.

Organik Tıklanma Nasıl Arttırılır?

Organik Tıklanma Nasıl Arttırılır?

Arama motorları sıralama yaparken kullanıcı deneyimlerine önem verirler. Kullanıcıların ilgi gösterdikleri web siteleri arama motorları tarafından önemli platformlar olarak algılanır. Bu yüzden de organik tıklanma önemli hale gelir. Organik tıklanma oranı yüksek olan web siteleri için dönüşümler çok daha kolay olur. Hedef kitlesini etkileyen web sitesi arama motorlarında daha görünür hale gelir.

Organik trafik nasıl arttırılır? başlıklı yazımızı hemen inceleyebilirsiniz.

Web sitesindeki içerikler ne kadar kaliteli olursa olsun, web sitesi ne kadar iyi bir sıralamaya sahip olursa olsun organik tıklanma oranı düşük olabilir. Organik tıklanma oranını arttırmak mümkündür. Organik tıklanma oranını arttırmak için izlenebilecek politika şu şekilde olabilir;

Anahtar Kelime Odaklı İçerikler Üretin

Tıklanma oranı düşük olan web sitelerinin uygulayacağı politikaların başında hedef kitlenin aradığı anahtar kelimelere odaklanan içerikler oluşturulmalıdır. Kullanıcıların nasıl aradığını analiz ederek, anahtar kelimelerin doğru kullanıldığı içerikler daha geniş bir kitleye ulaşarak organik tıklanma oranını arttıracaktır. Ayrıca içeriklerin yeterli uzunlukta olması gerekir.

Arama motorları ve kullanıcılar uzun içerikleri sever. Ancak içerikler gereksiz yere uzatılmamalıdır. Ziyaretçilere aradıkları tüm soruların cevabını vermesi yeterli olacaktır.

Sayfa Başlığı ve Meta Açıklaması Yazın

Meta açıklamaları ve sayfa başlığı web sitelerine ziyaretçi çekmek için çok önemlidir. Ayrıca meta açıklaması ve sayfa başlığı arama motorlarına da indexleme konusunda bilgi verirler. Anahtar kelime barındıran başlıklar ve meta açıklamaları daha verimli bir sıralama elde eder.

İnsanlar başlıkta ve meta açıklamasında ilgilendikleri içerikleri gördüklerinde web sitelerine girme ihtimalleri artacaktır. Bunun için de etiketlerin, meta açıklamalarının ve sayfa başlıklarının her içerik için özenle oluşturulması tıklanma oranının kısa süre içinde artmasında etkili olacaktır.

İlgi Çekici Başlıklar Yazın

İlgi Çekici Başlıklar Yazın

Başlıklar hem ziyaretçilerin web sitesine girmesi hem de arama motorlarının web sayfasını sorgulama sonuçlarına alması için önemlidir. İlgi çekici başlıklar insanların web sitesine girmesini sağlayacaktır. Başlıklarda en çok kullanılan tekniklerden biri “Nasıl yapılır?” konulu başlıklar atmaktır.

İnsanlar bir şeyler öğreneceklerini iddia eden başlıklara daha fazla ilgi göstermektedir. Ayrıca soru içeren başlıklar kullanıldığında sesli arama sonuçlarında üst sıralara çıkılmasını sağlar.

Anahtar Kelime Odaklı URL Kullanın

Ziyaretçiler arama sonuçlarında URL’yi de görür. URL optimizasyonu yaparak organik tıklanma oranı kolayca arttırılabilir.  Bunun için anahtar kelime odaklı URL kullanmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Özellikle anahtar kelimelerin kısa URL’ler içinde başlarda yer alması tıklanma oranına olumlu yansıyacaktır. URL üzerinde sayı ya da özel karakter olursa tıklanma oranı olumsuz etkilenebilir.

Sonuç Sayfalarında Yükselmeye Yönelik Çalışmalar Uygulayın

Google arama sonuçlarındaki tıklamaların %32’si birinci sayfada gerçekleştirilmektedir. Ayrıca ilk üç sayfada tıklanma oranı %80 kadar artmaktadır. Organik tıklanmayı arttırmak için sonuç sayfalarında yükselmek iyi olacaktır.

Site İçi Bağlantılar Oluşturun

Web sitesine yönelik SEO çalışmalarından biri de site içi bağlantılardır. Web sitesini ziyaret eden kişiler ne kadar fazla sayfaya girerse organik tıklanma oranı o ölçüde artar. Bu yüzden web sitesi üzerinde kaliteli site içi bağlantılar oluşturulabilir.

Site Hızını Yükseltin

Site Hızını Yükseltin

Yapılan araştırmalar 3 saniyeden uzun sürede açılan web sitelerinden ziyaretçilerin hemen çıktığını ortaya koymaktadır. Bu yüzden web sitesinin hızını arttıracak araçlar kullanılmalıdır. Ayrıca web sayfalarında multimedya ögeleri optimize edilerek web sitesinin hızı yükseltilebilir.

Hemen test etmek için Google Pagespeed aracını kullanabilirsiniz.

Mobil Uyumlu Sayfalar Oluşturun

Dünyada mobil kullanıcı sayısı 3 milyarın üzerindedir. Bu yüzden daha fazla kişiye ulaşmak isteyen web siteleri mobil uyumlu olmalıdır. Organik tıklanma oranını arttırabilmek için mobil uyumlu tema kullanılabilir.

Bu konuda destek almak için hemen web tasarım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yerel SEO Çalışmalarına Ağırlık Verin

Google’da arama yapan kullanıcılara sunulan sonuçlarda yakınlık çok önemlidir. Google kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik çalıştığı için kullanıcılara yakınlarındaki yerleri daha önde sıralar. Organik tıklanmayı arttırabilmek için yerel SEO çalışmalarına ağırlık verilebilir.

Tarama bütçesini etkili kullanma konusunda süper ipuçları paylaştığımız yazımızı incelemek için hemen tıklayın.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: