Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA

Yazılım

Anasayfa » Yazılım

Elektronik aygıtların bir işi yapabilmesi için gerekli olan programların genel ismi yazılımdır. Yazılım sayesinde farklı görev yapan makineler iletişim kurabilir, birlikte uyum içinde çalışılabilir. Aslında yazılım insan mantığının makinelere yansımış halidir.

Yazılım Hayatımızda Nerede?

Yazılım farklı dillere çevrilebilir, en çok kullanılan yazılımlar arasında Java, Delphi, Pascal’ı sayabiliriz. Yazılım çağımızın trend mesleği ve ülkelerin bilişimsel anlamda üstünlük sağlamak, elektronik piyasasında üstün olmak adına gelişme kaydetmek istedikleri bir sektördür. Japonya, Amerika, Çin, Hindistan ve Tayvan gibi ülkelerin bütün imkanlarıyla yazılım sektörüne destek verdiği gözlenmiştir. Şuan üniversitelerde yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar programcılığı, mekatronik mühendisliği gibi bölümler ile yazılım konusunda rahatlıkla eğitim alınabilir.

Sistem Yazılımları

Sistem Yazılımları

Yazılım türlerinden biridir. Sistem yazılımı bilgisayarın donanım uygulama programını çalıştıran yazılım türüdür. Görevleri arasında sistemi kontrol etmek, denetlemek de vardır. Sistem yazılımı dendiğinde aklımıza 2 tür gelmelidir, işletim sistemi ve işletim sistemi yazılımı, işletim sistemi programın omuriliği görevini görür, bilgisayarda ki tüm programları yönetmekle görevlidir. Sistem yazılımı ise işletim sistemini direkt olarak etkilemez fakat düzgün çalışmasını sağlar.

Uygulama Yazılımları

Kullanıcının bazı işleri yapmasına izin veren yazılım türüdür. İşletim sistemi dışında kalan bölümlerde kullanım kolaylığı sağlamak için yazılmış özel programlardır. Kelime işlemci, veritabanı, elektronik tablo, işyeri veya okul için pdf hazırlama işlemini basitleştiren yazılımlarıdır. Akılda kalıcı olması açısından Internet Explorer, Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi web tarayıcıları uygulama yazılımlarıdır.

Uygulama Yazılımları

Çevirici Yazılımlar

Herhangi bir dilde yazılan yazılım türlerini, makinenin sahip olduğu ana dile çeviren yazılım türüdür.

Bilgisayar ile yapılan çevirilerde kolaylık sağlar, Ama dil bilen kişi kadar yetkin bir iletişim sağlaması mümkün değildir. Her dili birbirine çevirebilmesi anlamında büyük faydalar sağlamaktadır.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: