Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
Backlink Nasıl Sorgulanır

Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır?

24.07.2022
Backlink; başka bir web sitesinin sizin sitenize verdiği bağlantıdır. Bir kelimeye ya da resme bir link verilerek başka bir web sitesi üzerinden sizin web sitenize yönlendirme yapılabilir. Arama motorlarında iyi sıralama elde etmek istiyorsanız site dışı SEO çalışması olan backlink de almalısınız. Kaliteli backlinklere sahip olan web siteleri her zaman daha  ön sıralarda yer alır. Backlink zaman içinde kalitesini yitirebilir ya da web sitenizin SEO performansını olumsuz etkileyecek backlinkler bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde sizden habersiz verilebilir. Sitenize verilen bağlantıların kalitesini takip edebilmek için backlink sorgulama işlemini düzenli olarak yapmanız gerekiyor.  Bir web sitesine hangi bağlantıların olduğunu öğrenmek için çeşitli backlink araçlarını kullanabilirsiniz. Backlink sorgulama işlemlerinde en sık kullanılan ve en verimli araç Ahrefs  olarak karşımıza çıkar. Backlink Sorgulama

Ahrefs Backlink Sorgulama

Web sitelerinin kullanabileceği en güçlü backlink sorgulama aracıdır. Günümüzde birçok SEO firması ve SEO uzmanı çalışmalarında Ahrefs’e başvurur. Buaraç ücretli ve ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Ücretsiz sürümü kullanacaksanız 5 tane sorgulama yapma hakkınız vardır. Ahrefs ile backlink sorgulama işlemi yapacaksanız backlink sayısı, sosyal medya paylaşımı, bölgesel link alınan ülkelerin yüzdelik oranlarını ve daha birçok detayı görebilirsiniz. Ayrıca sizlere backlinklerin zamana yayılan performansını, net backlink sayısını ve daha birçok parametreyi inceleme fırsatı verir. Öncelikle ücretsiz sürümü kullanarak ücretli sürümün size nasıl bir performans sunacağını görebilirsiniz. Ahrefs Google’ın ardından dünyanın  en aktif ikinci web tarayıcısıdır.  Firma web dünyasında en iyi backlink veri tabanına sahip olduğunu iddia etmektedir. Sistemde şuan bilinen 24 trilyona yakın link vardır. Bunun yanında veri tabanında 170 milyon web sitesi bulunuyor. Ayrıca her gün ortalama 7 milyara yakın web sayfası taranarak veri tabanına eklenmektedir. Ayrıca sistem 15 dakikada bir verilerini güncelliyor. Etkili backlink alma rehberini hemen inceleyebilirsiniz. Backlink Nasıl Sorgulanır?

Ahrefs Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ahrefs backlink sorgulama işlemi için https://ahrefs.com/tr/backlink-checker adresine giriş yapın. Daha sonra “ Enter domain or URL” bölümüne sorgulamak istediğiniz linki yazın.  “Check backlinks” butonuna tıklayın ve sonuçları almak için bekleyin. Ahrefs backlink sorgulama işlemi birçok veriyi de incelemenizi sağlar.

Ahrefs Backlink Hangi Verileri Sunar?

Ahrefs backlink sorgulama işlemi ile elde edebileceğiniz parametreler şu şekildedir;

Sayfa Ölçümleri

Backlink popülaritesini görebilirsiniz. Sorguladığınız sayfanın tescilli alan sıralaması, URL sıralaması gibi detaylarını size verir. Ayrıca  Ahrefs rank değerini de inceleyebilirsiniz.

Backlink Performansı

Her backlinkin süre içinde performansı değişir. Yönlendirme görevi gören sayfaların zaman içinde etkileşim değişimlerini takip edin.  Backlink profilinin küçülme ya da büyüme grafiği detaylı olarak sunulur.

Hedef Backlink Profil Analizi

Ayrıntılı bir backlink raporu görebilirsiniz. Bu raporda hedefe bağlanan her sayfayı tek bir ekrandan takip edebilirsiniz. Ekranda özel olarak filtreleme özelliği de vardır. Çok sayıda backlink verilen hedefler için dil, bağlantı türü, platform, domain değeri, URL değeri, yönlendirilen alan adı ve daha birçok filtreleme yaparak daha detaylı aramalar yapabilirsiniz. Ahrefs Backlink Sorgulama

Tahmini Organik Trafik Sayısı

Her sayfaya ya da yönlendiren alana göre tahmini organik trafik sayısını görebilirsiniz. Ortalama olarak verilen tahmin sayısına göre web sitenize gelen bağlantıların olduğu web sayfasının ve web sitesinin popülaritesini öğrenebilirsiniz. Backlink sorgulama araçları arasında Ahrefs bu veriyi sunan tek araçtır.

Hedefinize Link Veren Siteler

Web sitenize bağlantı veren tüm web sitelerini görebilirsiniz. Ayrıca hedefinize bağlantı veren tüm web sitelerinin bazı SEO değerlerini de görebilirsiniz.

En Çok Bağlantı Kurulan Sayfalar

Rakiplerinizin en fazla bağlantı kurduğu sayfaları görebilirsiniz. “Bağlantılara göre en iyi” raporu sayesinde sizin de yarar sağlayacağınız ve bağlantı kurabileceğiniz sayfaları keşfedebilirsiniz.

Dışa Giden Linklerin Analizi

Web sitenizden dışa giden bağlantıları da analiz edebilirsiniz. Tek bir rapor üzerinden dışarıya verilen tüm bağlantıların SEO detaylarını inceleyebilirsiniz.

Kırık Bağlantılar

Web sitenizde ya da URL’nizde giden bağlantılardan kırık olanları detaylı olarak analiz edebilirsiniz.  Yani zaman içinde kopan bağlantıları da liste halinde görebilirsiniz. Ahrefs backlink sorgulama işleminin size sunacağı bazı verilerden bahsettik. Bunun dışında aracı kullanırken takip edilen ve edilmeyen bütün bağlantılarınızı görebilirsiniz.  Ayrıca çapa metinleri inceleyerek web sitenize olacak negatif SEO saldırılarından da korunabilirsiniz. Ahrefs aracında elde ettiğiniz raporları detaylı incelemek için indirmek istiyorsanız PDF ve CSV  dosyası olarak elde edebilirsiniz. Ayrıca sadece incelemek istediğiniz verileri filtreleyerek hedefe yönelik backlink sorgulama da yapabilirsiniz. Ahrefs ile yapılan backlink sorgulama işleminde tüm backlink araştırma işlemlerini yapabilirsiniz. Ayrıca araç sürekli yeni veriler de sunmaya devam etmektedir.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: