fbpx
Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
tr

SEO Dostu Web Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır?

10.04.2020

Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltmasından meydana gelen SEO terimi Türkçede Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinir. Web siteleri arama motorlarında yüksek görünürlüğe kavuşmak istiyorsa arama motorlarının kriterlerine uygun olarak tasarlanmalıdır. Arama motorlarının isteğine uygun SEO dostu web tasarım için profesyonel şekilde çalışmalısınız. 

Arama motorları belli sıralama kriterleriyle çalışır. Ancak arama motorlarının algoritmalarında düzenli olarak değişiklikler duyurulmaktadır.  Web siteleri de bu değişiklikleri de dikkate alarak web sitesi tasarımında istenen özelliklere göre hareket etmelidir. Bu yazımızda web sitesinin nasıl SEO uyumlu hale getirilebileceğinden bahsedeceğiz. Şimdi SEO dostu web tasarım çalışmalarının nasıl yapılacağına değinelim.

SEO Uyumlu Web Sitesi

SEO Dostu Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web tasarım çalışmaları, arama motoru optimizasyonunu doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden web sitesinde arama motorlarının istediği kriterlere uygun tasarım çalışmaları yapılmalıdır.  Arama motoru sonuç sayfaları (SERP) üzerinde önlerde olmak isteyen web siteleri tasarımlarına çok önem vermelidir. SEO dostu web tasarım şu şekilde yapılmaktadır;

Detaylı bilgi almak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz : https://www.bulutinteraktif.com.tr/web-tasarim/

Kod Yapısı

SEO uyumlu web sitesi için kod yapısı çok önemlidir. Web masterlar profesyonel web tasarımı yaparken HTML 5 ve CSS gibi farklı kodlama sistemlerini kullanırlar. Uzmanlar flash animasyonlarının web tasarımda kullanılmasını önermemektedir. Ayrıca CSS kodlarını ve Javascript kodlarını bir dosyadan yönetebileceğiniz araçlar kullanmalısınız. Ayrıca kod hataları olmamalıdır. Kod hataları düzenli olarak takip edilerek giderilmelidir.

Mobil Uyumluluk

2015 yılında yapılan büyük Google algoritma değişikliği duyurusundan sonra web sitelerinde  mobil uyumluluk çok önemli bir sıralama kriteri haline gelmiştir. Web siteniz masaüstü cihazların yanında tablet ve akıllı cep telefonu gibi mobil cihazlara da uyumluysa daha fazla trafik çekebilirsiniz. Bu durum da doğrudan SEO çalışmalarınızı olumlu etkiler. Üst sıralarda olmak için mobil uyuma önem verin.

Site İçi Linkleme

Bir web sitesinin SEO uyumlu olabilmesi için hem arama motoru botlarını hem de ziyaretçileri yönlendirmek önemlidir. Web sitenizdeki sayfalar arasında bağlantıları sağlayan site içi dahili linklemeleri de yapmaya özen göstermelisiniz.

SEO Uyumlu İçerik Yapısı

Web tasarımının yanında içeriklerin yapısı da önemlidir. Arama motorlarında sıralama elde edebilmek için içeriklerde heading taglarını kullanmalısınız. Ayrıca içeriklerde anahtar kelime yerleşimini de homojen bir şekilde yapmalısınız. Ayrıca içeriklerin tamamında hem özgünlük hem de kalite yakalanmalıdır.

SEO Web Tasarım

Site Hızı

SEO uyumlu web tasarım yapma aşamasında site hızı da çok önemlidir. Otoriter SEO araştırmalarından elde edilen sonuçlar 3 saniyeden fazla sürede açılan web sitelerinden kullanıcı çıkma oranının çok yüksek olduğu belirtilmektedir. Bu yüzden sitenizin hızı yüksek olmalıdır. Hızı yavaşlatan hatalar giderilmeli ve siteyi hızlandıracak araçlardan faydalanılmalıdır.

Site Haritası

Arama motoru botları web sitenize girdiklerinde hangi sayfaya girmeleri gerektiğini bilmelidir. Bunun için web sitenize gelen botları yönlendirecek bir site haritasına ihtiyacınız var. Web sitesi için site haritası oluşturulmalı ve yeni sayfalar eklendikçe harita düzenli olarak güncellenmelidir.

Kullanıcı Odaklı Tasarım

Web sitesinde SEO uyumunu getiren en önemli özelliklerden biri SEO uyumlu tasarımdır. Çünkü Google kullanıcı deneyimlerine çok önem verir.  Bu yüzden web sitesinin tasarımı sade olmalıdır. Göz yorucu tasarım ögelerinden uzak durulmalıdır. Ayrıca kullanıcılar web sitesinde aradıkları alanları kolayca bulabilmelidir.

Domain Seçimi

SEO uyumlu web tasarım için domain seçimi de çok önemlidir. Seçeceğiniz domain akılda kalıcı, insanların tekrar ziyaret edebileceği yapıda olmalıdır. Ayrıca sektörünüzle ilgili bir domain seçimi yapılmalıdır.

SEO Dostu Web Tasarım

Etiket ve URL Yapısı

Web sitesinde yer alan meta etiketleri ve başlık açıklamaları da SEO uyumlu olmalıdır. Etiketler özgün, anahtar kelimeyi barındıran, kısa kuyruklu ve başlıkla uyumlu olmalıdır. Ayrıca URL yapısı da SEO uyumlu olmalıdır. URL yapısında mutlaka anahtar kelimeler kullanılmalıdır.

Hosting Seçimi

Web sitenizin SEO uyumlu olarak tasarlanması yanında seçtiğiniz hosting firması da kaliteli olmalıdır. Ayrıca satın aldığınız hosting paketi web sitenizin içeriklerini ve ziyaretçi trafiğini kaldıracak büyüklükte olmalıdır.

SEO Dostu Web Tasarım Ne Kazandırır?

SEO dostu web tasarım sitenize şu konularda katkı sağlar;

  • Web sitenizin arama motorlarında daha görünür olmasını sağlar.
  • Web sitenize gelen arama motoru botları doğru yönlendirilir.
  • Arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara çıkabilirsiniz.
  • Web sitenizin trafik kitlesi yükselir.
  • Ürün ve hizmet satışlarınızın artmasına katkıda bulunur.
  • Doğrudan hedef kitlenizin siteye gelmesini sağlar.
  • Web sitenizdeki hemen çıkma oranının lehinize değer almasını sağlar.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: