fbpx
Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
tr

Google AMP Nedir? AMP’nin SEO’ya Etkileri

09.07.2019

Gelişen teknolojiyle birlikte birçok alanda farklı yenilikler ortaya çıkarken, arama motoru Google, bu yeniliklere ilk uyum sağlayan firmaların başında geliyor. Google, son dönemde uyguladığı politikaların neredeyse tamamında kullanıcı deneyimi konusunu ön planda tutarken, aynı zamanda sitelere kullanıcılara yönelik çalışmalar gerçekleştirmesi içinde önerilerde bulundu. Ayrıca farklı teknolojilerin kullanılmasını sağlayarak, kullanıcı memnuniyetini de üst düzeye çekmeyi amaçladı. İşte bu teknolojilerden biri de AMP (Google AMP, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) oldu.

Google AMP Nedir?

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Google AMP), yayıncıların mobil cihazlara anında yüklenen mobil uyumlu sayfalar tasarlamalarına yardımcı olan Google tarafından desteklenen açık kaynaklı bir teknolojidir.

Temel olarak HTML 5 kodlamasına sahip olan AMP, web yayıncılarının birkaç saniye içerisinde yüklenen sayfalar oluşturmasını sağlayan, basit bir kod biçimidir. Bilindiği gibi Google, yükleme süresi zayıf sayfaları arama sonuçlarında arka plana atacağını yaptığı güncellemeler ile belirtmiştir. İşte bu teknoloji mobil versiyonları yavaş olan siteler için büyük bir avantaj sağlıyor.

AMP, 24 Şubat 2016 tarihinde resmi olarak Google arama sonuçlarına entegre oldu. AMP teknolojisini kullanan web sayfaları, özel AMP yıldırım simgesi ile SERP (arama sonuçların) üzerinde yerini almıştır.

Google AMP Neden Bu Kadar Hızlı?

AMP’nin hızının temel noktası, JavaScript ile desteklenmesi ve CSS3 kullanılarak özelleştirilebilen stil kullanmasıdır. Ayrıca, sayfaların önbelleğe alınması da hız konusunda ayrıca avantaj sağlamaktadır. İşte, AMP’lerin hızlı olmasının temel nedeni budur.

AMP kullanan sitelerin sayfaları saniyeler içerisinde yüklenirken, buna video, görsel ve diğer tüm içerik biçimleri dahildir. Yani tüm sayfalarınızı AMP teknolojisine entegre edebilirsiniz.

Google AMP Çalışma Şekli

AMP’nin çalışma mantığına aşağıdaki resim üzerinden çok net bir şekilde ulaşabiliriz;

Google AMP Nasıl Çalışır?

AMP’nin çalışma şekli, içeriğinizin Google’da önbellek ile sunulmasıdır. Bir kullanıcı arama sonuçlarında AMP bağlantısını tıkladığında, o sayfa Google’ın önbelleğinde bulunur. Yani harici bir server üzerinden çağrıda bulunmadan direkt olarak sayfa çağırılır. Bu da sorguları azaltır ve yanıt süresini minimuma indirir. AMP, SEO Dünyası İçin Önemli mi?

Son dönemde en çok sorulan soruların başında gelen AMP’nin SEO dünyası için önemli olup olmadığı konusu, birçok alanda tartışmalar yaratmıştır. Ancak, tam da Google’ın istediği gibi kullanıcının çok hızlı bir şekilde sayfaya ulaşmasını sağlaması nedeniyle önemli ölçüde bir avantaj sağlamaktadır.

SEO uzmanları tarafından yapılan öngörülerde, AMP’nin pazarlama stratejileri için uygulanabilir bir parçası olacağına dikkat çekilirken, Google’ın arama sonuçlarında AMP’yi önceliklendirdiğini de eklemeyi ihmal etmiyorlar.

Google AMP SEO’yu Nasıl Etkiler?

AMP, doğrudan arama motoru sıralama faktörü olmamasına rağmen, Google tarafından verilen destek ve web sayfaları için sağlamış olduğu hız avantajı nedeniyle önemli bir bileşendir. Bir örnek vermek gerekirse, “Diğer tüm şartların sabit olduğu iki web sitesinden A – AMP kullansın, B-AMP kullanmasın. Yüzde 99 ihtimalle A sitesi, arama sonuçlarında B sitesinin üstünde yer alacaktır.” İşte arama motoru sıralama faktörlerinden biri olan hızın, SERP üzerindeki etkisi de budur.

Sitenizde mobil tasarım bulunuyor ve bu tasarım yeterince hızlıysa elbette AMP kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Ancak mobil tasarımınız yoksa sıralama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmek için önemli olan hız faktörü nedeniyle AMP kullanmaya başlayabilirsiniz.

AMP’nin sayfada harcanan zamanın ortalama 2 katına çıktığını gösteriyor arasında hemen çıkma oranını düşürmesi de gösterilebilir. Google tarafından yapılan araştırmalarda, AMP bulunan sayfalarda harcanan zamanın ortalama 2 katına çıktığı gözlenmiştir. Yani AMP’nin SEO etkileri arasında hemen çıkma oranında yaşanan iyileşmelerde gösterilebilir.

E-Ticaret Site Hızı Önemi

Amazon, Walmart, Yahoo gibi şirketler tarafından yapılan istatistiksel bir araştırmada, sitelerde yaşanacak en küçük yavaşlamanın toplam maliyeti milyar dolarlarla ölçülüyor. Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi, Amazon sayfa yükleme süresinde saniyenin sadece onda biri kadar bir yavaşlama yıllık satışlarda toplam 1,3 milyar dolarlık düşüş yaşayacağını paylaşıyor. Yani site üzerindeki bir yavaşlama, doğrudan gelire etki edebiliyor.

Kısaca toparlamak gerekirse, Google tarafından hızın önemi açıkça belirtilmişken, web sayfalarının da bu duruma uyum sağlaması gerekiyor. Mobil tasarımı bulunmayan web sitelerinin arama sonuçlarında sıralama kaybetmemeleri için AMP kullanabileceği, bunun da önemli bir avantaj sağlayacağı aşikardır.

SEO ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için SEO sayfamızdan detayları inceleyebiliriniz. https://www.bulutinteraktif.com.tr/seo/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: