fbpx
Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
tr

En İyi 10 Anahtar Kelime Bulma Aracı

28.11.2019

Günümüzde markaların dijital pazara hakim olması ve pazarlama stratejilerini bu alana göre geliştirmeleri oldukça önemli bir hal almıştır. Dijital pazarlamada başarılı bir strateji izlemenin anahtarları, reklamlar ve sosyal medyalar aracılığıyla hedef kitlere ulaşabilmektir. Ancak hiç kuşkusuz Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu işlemleri, bir markanın hedef kitlesine ulaşabilmesindeki en temel adımdır. SEO çalışmaları olarak adlandırılan bu işlemlerde, dijital pazarlama alanında seçilen anahtar kelimeler, bir markayı başarıya götüren en önemli etmen olacaktır.

SEO Analiz

Hangi Anahtar Kelime Bulma Araçlarını Kullanabilirsiniz?

Markaların kendi başlarına yaptıkları anahtar kelime seçimleri, ne yazı ki dijital pazarda hedeflenen kitleye ulaşma aşamasında yeterli olmamaktadır. Bu nedenle anahtar kelime bulma araçlarını kullanmak önemlidir. 

Bu araçları listelersek;

  • Wordtracker
  • Über Suggest
  • WordStream
  • KeywordEye
  • MOZ
  • Keyword Spy
  • SEMrush
  • Keywordtool.io
  • Keyword Discovery,
  • AdvancedWeb Ranking araçlarını kullanabilirsiniz.

Google Adwords Keyword Tool gibi profesyonel bir anahtar kelime bulucuya alternatif olarak kullanabileceğiniz bu araçları, yazının devamında detaylı bir şekilde inceliyoruz.

Wordtracker ve Özellikleri

Wordtracker, son derece kolay bir kullanıma sahip bir araçtır. Anahtar kelimeleri oldukça kısa bir süreç içerisinde bulmanızı sağlayan bu araç, üstelik anahtar kelime öbekleri konusunda da sizlere farklı seçenekler sunabiliyor. Böylelikle seçilebilecek anahtar kelime öbeklerinin, internet ortamında ne kadar popüler bir kullanıma sahip olduklarını görebilirsiniz.

Wordtracker aracı, ilk 1 hafta süreyle ücretsiz bir kullanıma yer veriyor. Fakat daha sonra ücretli bir üyelik paketine katılmanız gerekebiliyor. Eğer uygun fiyatlı SEO çalışmaları gerçekleştirmek istiyorsanız, Wordtracker adındaki bu araç beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır diyebiliriz.

SEO Analiz Araçları

Uber Suggest ve Özellikleri

Google Adwords Keyword Tool aracında listelenmeyen anahtar kelimeler hakkında araştırma yapabileceğiniz bir araç olan Uber Suggest, gerçek kullanıcıların yaptıkları aramaları kısa bir süre içerisinde görüntülemenize olanak tanıyor. Aracın anahtar kelime hizmetleri aracılığıyla rekabet, hacim ve mevsimsel eğilimleri dahi görme şansınız vardır.

Gerçek kullanıcıların görsel, web, Youtube, alışveriş ve haber gibi aramalarını listeleyen Über Suggets aracını farklı dil seçenekleriyle kullanabilirsiniz. Yani Türkiye’de yapacağınız SEO çalışmalarına birebir optimizasyon sağlama imkanı olan bir anahtar kelime bulma aracı olduğunu söyleyebiliriz. Ek olarak, aradığınız anahtar kelimeleri araç içerisinde alfabetik sıraya göre görüntüleme seçeneği de sunuluyor.

Markanız için yapacağınız SEO çalışmalarında daha fazla anahtar kelime fikrine ihtiyaç duyuyorsanız, Über Suggest aracının ücretsiz olarak sağladığı anahtar kelime aracının önerilerini değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

WordStream ve Özellikleri

Wordstream, anahtar kelime bulmanızı sağlayan stabil araçlardan birisidir. Toplamda araç içerisinde ücretsiz olarak 30 arama yapma hakkınız vardır ve diğer araçlardan farklı olarak, yetişkinlere özgü içerikler için anahtar kelime filtreleme seçeneğine yer vermektedir.

Wordstream aracının bir diğer özelliği ‘Nichefy My Search Results’ seçeneğidir. Bu seçeneğe tıklayarak yapacağınız aramalarda, içinde aradığınız anahtar kelimeyi içeren tüm anahtar kelime öbeklerini de görüntüleyebilirsiniz. Ancak aracın yalnızca İngilizce dil seçeneğine destek verdiğinin altını çizmemizde yarar vardır.

KeywordEye ve Özellikleri

KeywordEye aracı, anahtar kelime arama sonuçlarını sizlere görsel bir şekilde sunan bir araç olarak hizmet etmektedir. Sunulan görsellerde Adwords’te yüksek rekabet oranına sahip olan anahtar kelimeler büyük puntolarla yazılıyor. Adwords’te daha az rekabet oranı içeren anahtar kelimeler ise daha küçük puntolarla bu görselde yer alıyor.

KeywordEye aracının günlük olarak toplamda 10 ücretsiz anahtar kelime araması yapmanıza imkan tanıması söz konusudur. İsterseniz, aracın aylık veya yıllık planlarını inceleyerek paket üyeliği satın alabilir ve sınırsız anahtar kelime araması yapabilirsiniz.

En İyi SEO Analiz Araçları

MOZ ve Özellikleri

SEO çalışmaları yapanların daha olası ve doğru anahtar kelimelere odaklanmalarını amaçlayan MOZ aracı, rakip analizleri gerçekleştirerek hangi anahtar kelimelere öncelik verilmesi gerektiğine ilişkin analizler yapıyor. Araç, ücretsiz deneme sürümüyle kullanılabiliyor. Fakat daha sonra aracı belli paket üyelikleri dahilinde satın almalısınız.

Keyword Spy ve Özellikleri

Keyword Spy aracıyla anahtar kelime istatistikleri, ilişkili anahtar kelimelerin listelenmesi ve anahtar kelimeler ile oluşturulabilecek reklam analizlerine ilişkin genel bir fikir edinebilirsiniz. Ek olarak PPC rakiplerini görebilir ve anahtar kelimelerin web sitelerinde yer aldığı kategoriler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yani, bir markanın sektör içerisindeki online varlığına ilişkin bütün aktivitelerini inceleme konusunda Keyword Spy son derece elverişli bir araçtır. Böylelikle rakiplerinizi yakından takip etme olanağınız olacaktır.

SEMrush ve Özellikleri

Anahtar kelime arama konusunda en bilinen araçlardan birisi olan SEMrush aracı, rakiplerinizin ücretli ve organik anahtar kelimelerine kolay bir şekilde ulaşabilmenizi sağlayabiliyor. Bu sayede SEO çalışmalarınızı rakiplerinizin temel aldığı çalışmalar üzerine kurabilir ve istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Keywordtool.io ve Özellikleri

Google, Bing, Amazon, Youtube ve App Store gibi birden çok alanda anahtar kelime araması yapabilmenizi sağlayan Keywordtool.io aracı, geniş kapsamlı bir içerikle kullanabileceğiniz yardımcı bir SEO aracıdır. Anahtar kelime aramalarınızı farklı dillerde veya farklı lokasyonlara göre yapabilir ve çıkan sonuçlara göre anahtar kelime seçimlerinizi yapabilirsiniz. Ek olarak, ücretsiz bir şekilde anahtar kelimelerin arama sayılarına ulaşabilirsiniz. Rekabet hakkındaki verileri görebilmek için aracın üyelik paketlerini satın almanız gerekiyor.

Keyword Discovery ve Özellikleri

Olası müşteriler tarafından yapılan aramalarda kullanılan anahtar kelimeleri görüntüleyebileceğiniz Keyword Discovery aracı, ilişkili anahtar kelimeleri kolay bir şekilde bulmanıza da yardımcı oluyor. Üstelik aramalarda yapılan yazım hatalarını bulma konusunda da bu aracı kullanabilirsiniz.

AdvancedWeb Ranking ve Özellikleri

AdwancedWeb Ranking aracı, birden çok anahtar kelime arama aracının datalarını bir araya getiren bir araçtır. Google Adwords, Google Trends, Google Webmaster API, Google Suggest, Wordtracker, Yahoo API Related Keyword Search ve SEMrush araçlarının datalarıyla işleyen araçta daha geniş kapsamlı rakip analizleri yapabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: