Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
Anlamsal SEO

Anlamsal SEO Nedir?

12.12.2020

Anlamsal SEO, bir içerik ya da  web sayfasında hedeflenen anahtar kelimeye ait eş anlamlı ya da diğer varyantların sayfa içinde hedeflenmesidir. Bu sayede temel amaç içeriğe daha fazla ziyaretçi çekebilmektir. Hem kullanıcıya geniş bilgiler verilmesini sağlayan hem de sitenin optimizasyon performansını etkileyen bir SEO yöntemidir.

Google sürekli olarak kendini geliştirmeye ve kullanıcılara en iyi sonucu vermeye çalışmaktadır. Özellikle yapay zekadaki gelişmelerin ve sesli aramaların daha fazla tercih edilmesi sebebiyle eş anlamlı ve yakın anlamlı kelimeler de kullanıcılar için sıralanmaya başladı. Google tarafından bu yöntemin dikkate alınmasının temel sebebi ise kullanıcıların düşünce, davranış ve kişisel özelliklerinin belirlenerek en doğru arama sonuçları kullanıcıya ulaştırılmasını sağlar.

Anlamsal SEO Neden Önemlidir?

Web sitenizi Google arama sonuçlarında ön plana çıkarmak istiyorsanız, Google tarafından kullanılan mevcut algoritmaya göre hareket etmeniz gerekiyor. Web siteniz üzerinde arama motoru optimizasyonu çalışmaları yürütmeyi hedefliyorsanız  anlamsal SEO çalışmalarına ağırlık vermeniz gerekiyor.

Anlamsal SEO Neden Önemli?

Arama motorlarıyla uyumlu içerikler paylaşabilmek için  yazı içinde hedeflediğiniz anahtar kelimelerle semantik olan diğer anahtar kelimelere de yer vermelisiniz. Bunun için ana odaklı anahtar kelimelerle alakalı eş anlamlı kelimeleri de paylaşarak içeriğinize daha fazla trafik çekebilirsiniz. Google arama motoru sonuçlarında anlamsal SEO çalışmaları sayesinde  kısa sürede üst sıralara çıkabilir ve rakiplerinizi hızlı bir şekilde geri planda bırakabilirsiniz.

Anlamsal SEO Nasıl Yapılır?

Anlamsal SEO Nasıl Yapılır?

Anlamsal SEO çalışmalarının geleneksel SEO çalışmalarından daha farklı teknik olduğunu belirtelim. Bu yöntemi kullanabilmek için birçok yol seçebilirsiniz.  En basit anlamsal SEO tekniği ise anahtar kelimelerinizi Google arama sonuçlarında sorgulattıktan sonra altta çıkan tahminlere bakmanızdır.

Google üzerinde  arattığınız bir anahtar kelimeyle ilgili karşınıza Google tarafından birçok öneri çıkar. Tüm bu kelimeleri içeriğinizde kullanarak başarılı bir anlamsal SEO çalışması yürütebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken temel nokta bulunan anlamsal anahtar kelimeleri metnin doğallığını bozmadan anlamsal şeklide eklenmesidir. Bu sayede arama motorlarında arama potansiyeli yüksek olan metinler oluşturma şansı elde edebilirsiniz.

Son zamanlarda kullanıcılar Google sesli arama özelliğini de yoğun olarak kullanmaya başladı. Bu yüzden içeriğinizi de sesli arama özelliğine uygun olarak optimize etmelisiniz. Bunun için de anlamsal SEO çalışmalarına ağırlık vermeye başlayabilirsiniz.

Anlamsal SEO İçin Ücretsiz Google Araçları Nelerdir?

Anlamsal SEO çalışmaları için kullanabileceğiniz bazı Google araçları vardır. Bu araçları ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

 Bu araçlar şu şekildedir;

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Bu uygulama ücretsiz olarak sunulan bir Google Ads aracıdır. Konunuz hakkında ihtiyacınız olan birçok anahtar kelimeyi kolayca bulabilirsiniz. Anahtar kelime listenizi zenginleştirmede ve anlamsal kelimeleri bulmada son derece etkili bir seçenektir. 

Google Trends

Google tarafından hizmete sunulan ücretsiz araçlar arasındadır. Kullanıcıların Google üzerinden yaptığı aramalara ait tarih ve bölge bazında istatistik verir. Böylece belirlediğiniz kelimelerin hangi  tarihte, nerede ve ne sıklıkta arandığını kolayca görebilirsiniz.

Google Search Console

Ücretsiz Google araçları arasındadır. Sitenizin arama motoru performansını takip etmenizi sağlayacak bir uygulamadır.  Web sitenize gelen kişilerin hangi sözcüklerle web sitenize geldiğini görebilirsiniz. Ayrıca web sitenizin performansını olumsuz etkileyen durumları da görebilirsiniz.

Google Analytics

Kullanımı biraz ustalık gerektiren ücretsiz bir Google aracıdır. Bu araç sayesinde web sitesine gelen kullanıcıların vakit geçirme süresi, girdiği sayfalar, hangi lokasyondan geldikleri ve siteye giriş yaptıkları cihaz tipi gibi birçok verinin takip edilmesini sağlar.

Bu araçlar anlamsal SEO çalışmaları planlamada ve sonuçların takibini yapmada web sitesi sahiplerine kolaylık sağlar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: