Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
Facebook İşletme Hesabı

Facebook İşletme Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

23.05.2020

Facebook, sosyal medya uygulamaları arasında hala en yüksek kullanıcı kitlesi olan bir platformdur. Dijital pazarlama faaliyetleri için reklam vermek isteyen kişiler ya da işletmeler için Facebook, her zaman en büyük faaliyet alanı olacaktır. Facebook tüm müşterilerine daha profesyonel bir reklam hizmeti verebilmek adına Facebook İşletme Hesabı hizmete açmıştır. 

İşletme hesabı; pazarlama faaliyetlerinin tamamının hem işletme hem de diğer iş ortaklarına entegre şekilde yürütülmesini sağlayan bir sistemdir. İşletme hesabı kullanmaya başladığınızda iş arkadaşlarınız arkadaşlık isteklerini onayladığınız anda kişisel profillerinizi görebilmektedir.   İş ortaklarınız ilk olarak kullanıcı adınızı, iş e posta adresinizi, erişiminizi olan sayfaları ve reklam hesaplarınıza ait listenizi görürler.  Facebook işletme hesapları hem küçük hem orta hem de büyük ölçekli firmalar için çok pratik ve etkili bir reklam alanıdır.

Facebook 2012 yılı son çeyreğine girildiğinde bir milyar kullanıcı sayısına ulaştı. Bu  kadar geniş bir kitle olan yerde Facebook üzerinden satış yapan kişi sayısında büyük bir artış yaşandı. Firmaların Facebook işletme hesabı birçok firmanın pazarlama stratejisinde önemli bir yere sahiptir.  Şimdi Facebook işletme hesabının nasıl açılacağına bakalım;

Facebook İşletme Hesabı Ne İşe Yarar?

Facebook işletme hesabı;  Facebook üzerinden reklam veren firmaların iş hesaplarını kişisel hesaplarından ayırmalarını sağlar. Ayrıca dijital pazarlama faaliyetlerini firmalar buradan ücretsiz olarak yürütebilirler.  İşletme hesabı ile yapabileceğiniz işlemler şöyledir;

 • Facebook sayfalarınızla birlikte Instagram hesaplarınızı tek bir panelden yönetebilirsiniz.
 • Facebook üzerinden istediğiniz şekilde hedef kitle odaklı reklamlar yayınlayabilirsiniz.
 • Çalışmalarınızı yürüttüğünüz sayfalar ve oluşturduğunuz reklamlar hakkında detaylı veri elde edebilirsiniz.
 • Bağlı bulunan sayfalar ve reklam hesaplarıyla ilgili iş ortaklarınızın ve ajansların entegrasyonunu sağlayabilirsiniz.

Facebook İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Facebook İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Facebook işletme hesabı açabilmek için kimlik doğrulaması yapmanız gerekir. Bunun için de kişisel Facebook profiliniz üzerinden işlem yapabilirsiniz. Yani işletme hesabı açabilmek için kişisel Facebook hesabınız olmalıdır. Kişisel bir Facebook hesabı olanlar şu adımları izleyerek işletme hesabı açabilirler;

 • Öncelikli olarak business.facebook.com adresine giriş yapın.  Buradan Business  Manager sayfasına erişim sağlayın.
 • Ekranın sağ üst kısmında yer alan hesap oluşturma butonuna tıklayın. Burada kişisel Facebook hesabınıza girmeniz gerektiğini unutmayın.
 • Açılış ekranı üzerinde ilk olarak işletmenizin adını girerek devam edin.
 • Sonraki aşamada ise adınızı ve iş yerinizin e posta adresini belirtin.
 • İş yeri mail adresini kişisel adresinizle aynı girerseniz hesaplarınız karışabilmektedir.
 • Daha sonra ülke, sokak adresi vb. işletme detaylarınızı iletin.
 • Bu aşamada işletme hesabınız oluşturulmuş olacaktır.

Facebook işletme hesabı ile ilgili daha fazla bilgi almak için bağlantıyı ziyaret edebilir, hemen işletme hesabı oluşturabilirsiniz.

Facebook İşletme Hesabına Ödeme Yöntemi Nasıl Eklenir?

Facebook üzerinde reklam yayınlamak ve hedef kitlenize ulaşabilmek için öncelikle ödeme yöntemi eklemelisiniz. Belirteceğiniz ödeme yöntemi ile yayında olan reklamlarınızın gösterim veya tıklanma başına günlük maliyeti buradan alınacaktır. Ödeme yöntemi eklemek için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • Facebook işletme hesabınıza girdikten sonra işletme ayarları butonuna girdikten sonra çark simgesine tıklayın.
 • Karşınıza gelen sayfada yer alan ödemeler butonuna girin. Ardından ekrana gelen sayfa üzerinden ekle butonuyla işleminize devam edebilirsiniz.
 • Bu bölümde fatura ülkesini, para biriminizi seçili olarak göreceksiniz. Seçim yoksa sizler manuel olarak gerçekleştirmelisiniz.
 • Bu bölümde geçerli olan bir kredi ya da bankamatik kartına ait bilgileri girmelisiniz.
 • Tüm bu adımlardan sonra ödeme yöntemleriniz eklenmiş olacaktır.  Bu süreçten sonra ödeme yöntemiyle reklam hesabınızı ilişkilendirirseniz işlem tamamlanacaktır.

Facebook Reklamı Nasıl Verilir?

 

Facebook İşletme Hesabı Faydaları Nelerdir?

Facebook işletme hesabı sayesinde tüm reklam istatistiklerine detaylı olarak kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Reklam kampanyalarınızdaki iş ortaklarını yönetebilir ve sistem üzerinden belli talimatlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca tüm sayfalarınızı tek bir panelden görebilir ve analizlerinizi kısa süre içinde inceleyebilirsiniz. Tüm istatistikler hakkında karşılaştırmalar da yapabilirsiniz. Facebook reklam hesabınız, ödemeleriniz, projeleriniz, ürünleriniz ve hedef kitleniz sistemde kolayca incelenebilir.

Facebook işletme hesabı ayrıca Instagram üzerinden yürüttüğünüz reklam kampanyalarını da panel üzerinden takip etmenizi sağlar.  İşletmenizi büyütmek ve marka bilinirliğini arttırmak için dijital ortamda Facebook işletme hesabı son derece doğru bir seçim olacaktır.

Facebook ile entegreli çalışan işletme hesabının en büyük faydalarından biri kullanıcıların kişisel profilleri dışında ticari faaliyetlerini yürütmelerine olanak tanımasıdır.

Facebook reklam vermek için sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: