Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
Youtube SEO

Youtube SEO Nasıl Yapılır? İşte Youtube SEO İçin 5 Ana Faktör

17.07.2019

Youtube’da tıpkı Google gibi bir arama motorudur ve arama sonuçlarında sıralama alabilmek için doğruları yapmanız gerekir. Bu yüzden sadece video yüklemek değil, video yüklerken bir adım sonrasını hesap ederek hareket etmek gerekiyor. Nasıl ki Google SEO çalışmalarında faktörler var, Youtube SEO çalışmalarında da belirli faktörler var ve bunları yerine getirmek gerekiyor.

Bu yazımızda sizlere vereceğimiz 5 kritik faktör ile Youtube aramalarında ön plana çıkmanın inceliklerini göstereceğiz. Bu faktörleri yerine getirerek başarıya bir adım yaklaşmış olacaksınız.

İşte Youtube SEO İçin 5 Kritik Faktör

Youtube SEO çalışmaları da Google ile benzerlik gösterir. Nasıl ki Google’da içeriğin kalitesi ve uzunluğu önemlidir, Youtube üzerinde de videonun uzunluğu ve kalitesi ile başarıyı yakalayabilirsiniz.

1. Video Süresi

Youtube Video Süresi

Youtube üzerinde başarı sağlamak istiyorsanız, hazırladığınız videoların uzunluğuna dikkat etmelisiniz. Kaliteli ve kullanıcıyı sıkmayacak uzunlukta hazırlayacağınız videolar hem izlenme sürenizi artıracaktır hem de Youtube şartlarını (para kazanma şartları) yerine getirmenizde yardımcı olacaktır. Genel olarak minimum video süresi 10 dakika olarak kabul görmektedir. Bu video içerisinde reklam yerleşiminde de avantaj sağlayacaktır.

2. Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar Kelime Araştırması

Web siteniz için yaptığınız SEO çalışmalarında nasıl ki anahtar kelime araştırması yapıyorsanız, aynı işlemleri Youtube kanalınız içinde yapmalısınız. Ayrıca Youtube arama kısmı, Google arama kısmına göre daha etkili bir şekilde anahtar kelime eşleşmesi bazlı çalışmaktadır ve eşleşme büyük bir faktördür. Bu nedenle hazırlayacağınız her video için anahtar kelime araştırması yaparak video açıklaması ve başlığını buna göre oluşturabilirsiniz.

3. Başlık Seçimi

Başlık Seçimi

Youtube videolarını kanalınıza yüklerken, başlık seçiminde anahtar kelime araştırmasını dikkate almalısınız. Youtube SEO işlemlerinde iki kritik noktadan biri tam eşleşmeli başlık seçimidir. Başlığınız, içeriğinizle eşleşmeli ve genel olarak Long Tail Keywords seçimi yaparak başarıyı yakalayabilirsiniz.

Youtube video başlığı seçimi sırasında otomatik tamamlama özelliğinden faydalanabilirsiniz. Buradaki önerileri kullanarak video başlığını oluşturabilirsiniz.

4. Video Açıklaması – Youtube Description

Video Açıklaması

Kanala yüklediğiniz videolarda ön plana çıkmanızı sağlayacak faktörler arasında video açıklaması, ilk sıralarda yer almaktadır. Ortalama 150-200 kelimelik bir video açıklamasını, kaliteli bir anahtar kelime araştırmasıyla birleştirince kanalınızın temellerini sağlam atmış olursunuz.

Açıklamanızı oluştururken otomatik tamamlama özelliğinde ortaya çıkan anahtar kelimelerden yararlanabilirsiniz.

İPUCU: Aranan anahtar kelime, video açıklamanızın ilk iki satırıyla eşleşirse, videonun daha yüksek bir sıralama elde etmesi daha olası bir durumdur.

5. Hastag Kullanımı

Hastag Kullanımı

2019 yılında yapılan bir güncelleme ile Youtube, videoların başlığı üzerinde bir hastag – etiket kısmı oluşturmuştur. Burada paylaşılan etiketler ile videonun ilgi alanıyla ilgilenen kişilere daha kolay ulaşabilirsiniz. Video açıklamasında çok fazla anahtar kelime kullanmamak için kullanamadığınız anahtar kelimeleri hastag olarak ekleyebilirsiniz.

6. Diğer Faktörler

Diğer Faktörler

Youtube kanalını SEO uyumlu hale getirmenin diğer faktörleri şöyle sıralanabilir;

 • Kanal ön izlemesi
 • Video küçük resmi
 • Etiketler
 • Konum özelliği (Yerel aramalar için)
 • Video içi etiketler
 • Altyazı kullanımı

Bonus: Youtube Anahtar Kelime Araştırma Araçları

Youtube kanalınızdaki kullanmak için anahtar kelime araştırması yaparken aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz;

 • Youtube otomatik tamamlama özelliği,
 • Google otomatik tamamlama özelliği,
 • Ahrefs*,
 • Tubebuddy,
 • Youtube Studio.

Youtube SEO çalışmaları için Ahrefs blogunda yayınlanan içeriği hemen inceleyebilirsiniz. Hemen inceleyin. https://ahrefs.com/blog/youtube-seo/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: