Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
Yandex Metrica

Yandex Metrica Nedir? Nasıl Kurulur?

16.07.2022

Son zamanlarda daha çok dikkat çeken ve birçok kişinin kullanmak istediği Yandex Metrica üstün teknolojinin bir ürünü olarak web sitesi işletenlerin büyük yardımcısı oluyor. Dünyaca ünlü arama motoru olarak bilinen ve sıklıkla kullanılan Yandex tarafından geliştirilen Metrica, aslında bir istatistik yazılımıdır ve web site işletenler için oldukça önemli hizmetler verir. Ancak Metrica’nın kullanımı için kurulumunun yapılması ve doğru şekilde kurulumunun tamamlanması önemli.

Yandex Metrica Ne İşe Yarar?

Yandex Metrica web siteleri için ücretsiz olarak kullanılan bir istatistik ölçüm aracıdır. Basit kurulumuyla dikkat çeken kullanıcı davranışlarını izleme aracı aslında Google Analytics ile aynı amaca hizmet ediyor ancak “webvisor” işleviyle Google Analytics‘ten tamamen farklıdır. Webvisor işlevi sayesinde Metrica, siteye gelen ziyaretçilerin tüm hareketlerini video gibi en küçük ayrıntıya kadar izleme olanağı sağlar. Araç ayrıca ücretsizdir ve kullanım kolaylığı ile tüm web sitesi sahiplerini cezbeder.

Yandex Metrica Nedir?

Metrica sayesinde Yandex istatistiklerinizi detaylı olarak görebilirsiniz. Sistemle entegre çalışan Webvisor sistemi sayesinde ziyaretçilerin sitenizde neler yaptığını görebilirsiniz. Bu iki nedenden dolayı Metrica, e-ticaret sitelerinin gözdesi haline gelmiş durumdadır.

Yandex Metrica Nasıl Kurulur?

Webvisor’ın Faydaları Nelerdir?

Teknolojinin üstün yetenekleri arasında yer alan ve Yandex Metrica site analiz aracı Google Analitik aracından ayıran webvisor işlevi site sahipleri tarafından daha çok tercih ediliyor.

Bu kapsamda Metrica webvisor işlevinin faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Potansiyel müşterileri keşfetmek ve onları müşterilere dönüştürmek için kullanabileceğiniz bilgiler sağlar.
  • Sitenizin eksikliklerini ve iyileştirilmesi gereken noktaları gösterir.

Bu ve benzeri birçok özellikten yararlanmak için Yandex Metrica’nın bilgisayarınıza kurulu olması gerekmektedir.

Yandex Metrica Özellikleri

Yandex Metrica, web sitesi ziyaretçi davranışını ölçmek için kullanılan bir performans ölçüm aracı olarak kullanılır. Google Analytics gibi bu ölçüm aracının adı daha az duyuluyor ancak Google Analytics aracından daha iyi olduğu noktalar var.

Tüm kullanıcı davranışlarını analiz etmenin yanı sıra Yandex Metrica aracının en belirgin özellikleri şunlardır;

  • Web sitelerinin organik trafik verilerini tespit eder, e-ticaret sitelerindeki işlemleri analiz eder ve sitenizi büyütmeye yönelik stratejiler oluşturur.
  • Yandex Metrica, web sitenizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmak için size birçok veri sağlayabilen tamamen ücretsiz bir analiz aracıdır.
  • Web sitesi sahipleri, işletmeleri için web sitesi trafiğini ve ziyaretçi davranışını ölçer. Bu sayede hedeflere göre yapılan düzeltmeler daha fazla ziyaretçiye ulaşabilmektedir.

Kohort analizi hakkında hazırladığımız içeriği inceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Hemen inceleyebilirsiniz : https://www.bulutinteraktif.com.tr/kohort-analizi/

Yandex Metrica Oturum Kaydı

Yandex Metrica Kurulumu Nasıl Yapılır?

Metrica‘yı kendi web sitenize kurmak için önce bir Yandex hesabına ihtiyacınız vardır. Bunun için yandex.com.tr adresine gidin ve ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Giriş” bölümüne tıklayabilirsiniz.

Söz konusu siteye tıkladıktan sonra kurulum için sırasıyla yapılması gerekenler şunlardır;

  • Sitede beliren ekranda “Kayıt Ol” butonuna tıklamanız yeterlidir.
  • Aracı kendi web sitenize kurmak için ikinci adım bir sayaç oluşturmaktır. Bunun için metrica.yandex.com.tr adresine giderek Yandex hesabınızla giriş yapmanız ve “Sayaçlar” bölümünden sayfanızda kullanabileceğiniz bir sayaç oluşturmaya başlamanız gerekmektedir.
  • “Sayaç Ekle”ye tıkladıktan sonra sayaç adı olarak istediğiniz ismi girin ve diğer gerekli verileri ekleyin.
  • Bilgilerinizi ekledikten sonra kullanıcı sözleşmesini onaylayın ve “Sayaç oluştur” butonuna tıklayın.
  • Son işleminizde Yandex size sitenize HTML olarak ekleyebileceğiniz bir sayaç kodu verecektir.

Ayrıca tamamlama ekranında görünen Gelişmiş Ayarlar seçeneğini kullanarak eklemek istediğiniz diğer şeyleri de görebilirsiniz.

Artık tüm işlemleriniz tamamlandığına göre sayfanın alt kısmındaki “Kullanmaya Başla” butonuna tıklayarak Metrica kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

Yandex Metrica’ya kaydolarak hemen analiz yapmaya başlayabilirsiniz : https://metrica.yandex.com.tr/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: