Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
Web Tasarım Kriterleri

Web Tasarımı Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 10 İpucu

13.06.2019

Günümüzde dijital alanda yer almak tek başına yeterli değildir. Dijital alanda kalıcı ve başarılı olabilmek için öncelikle temellerin sağlam olması gereklidir. Bunun için de söz konusu web site, kullanıcıları etkilemeli, yormamalı, kolay ulaşılabilir ve erişilebilir olmalı ve en önemlisi erişilebilir olmalıdır. Google Web Yönergelerinde belirtilen şartlar temel olarak bu maddeleri içeriyor. Fakat uyarılara rağmen günümüzde internette yer alan siteler hem teknik hem içerik anlamında bu şartları taşımıyor. Web tasarım yaparken yani web site inşa ederken yönergeler dikkat alınmalı ve buna göre yol haritası çıkarılmalıdır.

İşte Web Tasarımı Yaparken Dikkate Alınması Gereken Noktalar

2019 yılında web tasarımında uygulanması gereken yönergeler ve dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir;

1. Hızlı Yükleme

Uzmanlarca yapılan araştırmalar ve izlemelerde kullanıcıların yüzde 50’sinden fazlasının yavaş web sitelerde en fazla 2 saniyelik bir açılış hızı bekledikleri görülüyor. Nitekim Google Web Site Hız Testi aracında da ideal hızı 2,5 saniye olarak güncellemiş ve dışında kalan sitelerin yavaş olduğunu vurgulamıştır.

Web sitesindeki hızlanma aynı zamanda arama sonuçlarındaki sıralamalarda da avantaj sağlıyor. Bu nedenle web sitelerinin hızlı bir şekilde yüklenmesi sağlanmalıdır.

Google Web Site Hız Testi Aracı

2. Gereksiz Kodlar Ağırlık Yaratır

Yine Google Web Yönergeleri uyarınca Google, gereksiz kod kullanımından kaçınılmasını istiyor. Yani web tasarım yaparken mümkün olduğun minimal olunması gerekiyor. Ek olarak gereksiz kod kullanımından kurtulmak için aşağıdaki adımlar takip edilebilir.

  • Açıklama satırları kullanılmalı
  • Tekrarlanan kodlar optimize edilmeli
  • Düzgün hiyerarşi kullanılmalı
  • Sade olunmalı ve kodlamada takma isimler kullanılmamalı
Gereksiz Kod Kullanımı

3. Mobil Uyumluluk

Günümüzde akıllı cihazların kullanımı oldukça artmış ve neredeyse masaüstü cihazları geçecek duruma gelmiştir. Öyle ki arama motorlarında yapılan aramaların yüzde 70’lik bir kısmı mobil aramalar üzerinden gerçekleşmektedir. Bu da internet sitelerinin mobil uyumlu hale gelmelerini zorunlu kılmıştır. Nitekim Google Web Yönergeleri uyarınca mobil uyumluluk arama sonuçlarında artı bir değer sağlamaktadır.

Web tasarımına başlarken planlı olmak ve tüm değerleri hesaplamak gerekir. Bu nedenle de mobil cihazları da göz önünde bulundurarak masaüstü web sitesinin yanı sıra bir de mobil web sitesi tasarlamak gerekir. Hedef kitlenin istedikleri zaman istedikleri yerden mobil cihazlar ile erişebilecekleri ve kullanırken zorlanmayacakları bir web tasarım yapmak gerekir.

Mobil Uyumlu Web Tasarım

4. SEO Uyumlu Web Tasarım

Arama motorlarında iyi bir sıralamaya sahip olmak için SEO kurallarına uymak ve web siteleri SEO uyumlu hale getirmek gerekiyor. Bu nedenle web tasarım yapan kişi, Google Web Yönergeleri sayfasını ziyaret etmeli ve kurallardan haberdar olmalıdır. SEO uyumlu sitelerden kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Kullanıcı site içinde rahatça gezinebilmeli
  • Site tasarımı kullanıcıyı yormamalı
  • Site hızlı açılmalı
  • Web sitesi SEO metriklerini ele almalı (meta alanları bulunmalı)
  • Ulaşılabilir olmalı
  • Hiyerarşi mimarisi kolay olmalı
SEO Uyumlu Web Tasarım

5. SEO Paneli Olmalı

SEO çalışmaları bu kadar önemli hale gelmişken, web tasarım aşamasında site yöneticilerinin rahatça müdahale edebileceği bir panel oluşturulmalıdır. Bu nedenle tasarım aşamasında yönetici içerik girişlerinde rahatça meta girebilmeli, url değiştirebilmeli ve temel SEO metriklerini kontrol edebilmelidir.

SEO Uyumlu İnternet Sitesi

6. Kolay Yönetilebilir Admin Paneli Olmalı

Günümüzde çok sayıda kolay yönetilebilir CMS sistemi bulunurken, oluşturulan web siteleri de kolay bir şekilde yönetilmelidir. İnternette yer alan web sitelerin yaklaşık yüzde 40’a yakın bir bölümünün Wordpress kullanma sebebi kolay yönetilebilir olmasıdır. Bu nedenle web tasarımı yaparken bir yönetim panelini unutmamak ve sistemle entegre hale getirmek gerekir.

Yönetilebilir Admin Paneli

7. Tüm Tarayıcılar ile Uyumlu Olmalı

Bir web sitesi özel durumlar içermediği sürece tüm tarayıcılar ile uyumlu çalışmalıdır. Kullanıcı bir web sitesine tüm tarayıcılardan erişebilmelidir. Bunun da tasarım aşamasında özel bir kodlama ile belirtilmesi gerekiyor.

Tarayıcı Uyumlu Web Sitesi

8. Görsel Kullanımı (Formatlar, Thumb Boyutları)

Google tarafından 2010 yılında duyurulan WebP görsel formatı, JPEG ve PNG görsel formatlarına göre daha kaliteli sıkıştırma sunuyor. Kısaca çalışma prensibi kodlamaya dayanıyor. Bu format hem daha hızlı bir açılış sağlıyor hem de daha kaliteli görsel sunuyor.

Görsel formatının yanı sıra web tasarım yaparken, sitede kullanılan görsellerin thumb boyutları da belirtilmelidir. Yani ana sayfada yer alan bir görsel orjinal boyutlarında daha yavaş yüklenecektir. Ancak tasarıma uygun daha küçük boyutlarda sunulursa önemli ölçüde performans artışı sağlayacaktır.

SEO Görsel Optimizasyonu

9. Duyarlı – Responsive Tasarım

Google yönergelerinde yer alan bir başka kural da duyarlı tasarımdır. Duyarlı tasarım ya da diğer adıyla responsive tasarım, sitenin tüm cihazlara uyumlu hale gelebilmesidir. Kullanıcılar internet aramaların masaüstü ve dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi cihazlar kullanır. Web siteleri de bu cihazlardan trafik alır. Ancak bu cihazlardan biriyle uyumsuz olarak çalışan ve mobil tasarımı bulunmayan web siteleri hem trafik hem de sıralama kaybeder. Bu nedenle site, tasarım aşamasında gerekli işlemlerden geçirilerek tüm cihazlarla uyumlu hale getirilmelidir.

Responsive Tasarım

10. Analytics – İzleme Araçları İçin Kolay Erişim

Analytics ve diğer analytics araçları, web sitesinin kodları içerisinde çalışır. Ancak karmaşık bir yapıya sahip bir web sitesinin tüm sayfalarının izlenebilmesi büyük uğraş gerektirir. Bu nedenle ya tasarım aşamasında analytics araçları için bir alan oluşturulmalı ve tüm sayfalar ile entegre edilmeli ya da daha basit bir yapı oluşturulmalı ve site yöneticisi bu yapıya daha kolay erişebilmelidir.

Google Analytics Kullanımı

Web tasarımınız tamamlandıktan sonra dijital pazarlama için SEO çalışmasını tercih ederek web sayfanıza ziyaretçi/müşteri çekebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: