Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
web site hizi

Web Tasarımda Kullanılan Güncel 10 Trend

28.08.2019

Web tasarım, internet tarayıcıları üzerinden web sitenize ziyaretçilerin ulaşmasını sağlayan,  kurumunuzun verdiği ürün ve hizmetleri tanıtan, grafik ile metinleri bir araya getiren kaliteli çalışmalar bütünüdür. Bu işi yapan kişi web master ya da web tasarımcısıdır. Bir tasarımcı trend olan tasarımları takip etmelidir. Çünkü tasarım trendleri sürekli değişen ve gelişen bir alandır. Bu yüzden kaliteli hizmet verebilmek adına gelişmeleri takip ederek ayak uydurmak gerekir. Farklı bir hal alan algoritmalar ve diğer durumlar web sitenizin güncel olmasını sağlamaktadır.  Kurumsal kimliği sürdürebilmek ve marka bilinirliğini arttırmak için web tasarımda kullanılan güncel 10 trend sizler için araştırıldı.

Modern, şık ve son yaklaşımlara uygun olarak dizayn edilen bir web sitesi, modaya uyum sağlamayabilir. Bu yüzden sitenin tasarım işlerini yürüten web master anlık trendleri iyi bilmeli ve çalışmalarında kullanmalıdır. Şimdi sizlere web tasarımda kullanılan güncel 10 trend hakkında bilgi verelim:

Web Sayfası Hızı

Hız

Web sitenizde bulunan kişilerin etkilenmesi için zamanınızın çok kısıtlı olduğunu biliyor muydunuz? Bir ziyaretçiyi etkilemek için ortalama 3 saniye kadar bir süreniz vardır. Günümüzde insanlar sabırsız davranmaktadır. Bu yüzden bir sitenin yüklenme hızı 3 saniyeden düşükse her 2 kişiden 1’i sayfayı kapatmaktadır. Bu yüzden listede en önemli detaylardan biri web sitenizin hızıdır.

Sitenizde bulunan şık tasarımlar göze hitap eden yapılardır. Ancak bu tasarımlar verilerin yüklenme hızına etki ederek sitenizi ağırlaştırabilir. Bu durumda ziyaretçilerin size tavrı olumsuz olacaktır.  Google hız güncellemesini 2018 Temmuz ayı itibariyle başlattı ve hızla bu kıstasın ağırlığı artmakta. Yani bu da demek oluyor ki web sitenizin hızlı yüklenmesini sağlamak adına tasarım sürecinde hızı ilk sıraya yerleştirmelisiniz. Web masterlar tasarımlarını göze hoş gelecek ancak hızı da düşürmeyecek seçenekler arasından seçmelidir.

Düz Tasarımlar

Günümüzdeki trend web tasarımları animasyon, efekt ve üç boyutlu özelliklerden uzak, akışkan ve yüksek performansa sahip flat tasarımlardan meydana gelmeye başladı. Yani siteler daha temiz ve sade tasarımlar ile şık bir görünüme kavuşturulmaya başladı. Bu tasarımların hızları da son derece fazladır. Burada önemli olan minimalist tasarımların öne çıkmasıdır. Bu tasarımlar günümüzde SEO değerini arttıran seçeneklerdir. Flat tasarım bir web sitesinin hız ihtiyacını rahat şekilde karşılamaktadır.

Burada iki boyutlu kullanımdan ziyade daha kullanılabilir bir web sitesi oluşturmak amaçtır. Yani ziyaretçilere istedikleri daha kolay verilmelidir. İnternet kullanıcılar bir web sitesinde aradıklarını almak istedikleri için flat tasarımlar büyük ilgi görmektedir. Parlak renkler ile birlikte temiz kenarlar ve açık alandan yararlanan tasarım ögeleri; dikkati dağıtacak ve yavaş yüklenmeye sebep olacak detaylardan uzaktır.

Responsive Tasarım

Mobil Uyum

Google hıza ek olarak web sitelerinin mobil özelliklerinin olmasına da dikkat etmektedir. Çünkü artık mobil cihazlardan arama motorlarına giriş masaüstü cihazlardan çok daha fazladır. Bu yüzden de arama motorları mobil özelliği olan sitelere daha fazla taviz verir. Web tasarım süreçlerinde de mobil uyumluluk trend kullanımlardandır. Her geçen gün mobil cihazlardan arama motorlara erişimin daha da arttığını düşünürsek günümüzde trend olan mobil uyum daha uzun süre zirveden inmeyeceğe benziyor.

Asimetrik Düzen

Günümüzde her alanda asimetrik yaklaşımlar insanlar tarafından büyük ilgi görmektedir. İnternet dünyasında da moda haline gelen asimetrik düzenler; düz çizgilerin yerine karmaşık bir düzeni beraberinde getirmektedir. Asimetrik düzene dikkat ederek tasarlanan web siteleri büyük ilgi görmektedir. Bu tasarımlar siteye büyük bir hareket ve dinamizm katar ve yaratıcılığın en üst düzeyde sergilenmesine yardımcı olur. Ziyaretçiler asimetrik olarak tasarlanan web sitelerine ilgiyle yaklaşmaktadır.

Web Tasarım Trendleri

Minimalist Tasarımlar ve Şekiller

Minimalizm günümüzde modadan, ev tasarıma, dekorasyondan şehir planlamasına kadar birçok alanda etkisini hissettirmeye başlamıştır. Flat tasarımlarla bereaber kontrol altında olan bir kaos ortamını oluşturan asimetrik düzenlerin arasından trend olarak ortaya çıkan bir akım da geometrik şekillerin kullanılmasıdır.  Üçgen, altıgen ve daire gibi basit olarak düşünebileceğiniz birçok şekilde web tasarım süresinin önemli bir parçası olmayı başarmıştır.

Ancak mimalist tasarımlarda web tasarımcının yeteneği çok önemlidir. Çünkü bu tasarım ögeleri doğru şekilde kullanıldığında ortaya etkili bir web tasarım süreci çıkarmaktadır. Geometrik şekilleri web sitesinin içine çok etkili bir şekilde uyarlayabilirsiniz. Bu sayede tasarımlarınızdaki detayları tamamlayarak şık bir web sitesi ortaya koyabilirsiniz.

Tek Sayfa Tasarımı

Hız ve flat tasarımların büyük bir etki alanı oluşturduğu günümüz web tasarım trendlerinde tek sayfa tasarımı da kendine bir yer edinmeyi başarmıştır. Bu tasarım türü sayfasız tasarım olarak adlandırılmaktadır. Bu tasarıma sahip bir web sitesinde ziyaretçiler farklı bir sayfaya yönlendirilmeden tek ekran üzerinde tüm verileri bulabilirler. Bu yüzden de ziyaretçiler tek bir sayfada tüm aradıklarını buldukları web sitelerinde daha uzun süre vakit geçirirler ve bu siteyi daha çok ziyaret ederler. Bu da Google tarafından trend web tasarım uygulamaları arasında görülmektedir. Çünkü web tasarım sürecinde arama motorları için kullanıcı deneyimi oldukça önemli bir yer kaplamaktadır.

Web Tasarım Yenilikleri

Responsive Tasarım

Bilgisayar kullanıcıları hala internet ortamında ağırlıkta olsa da farklı cihazlardan internet açılımı artık çok trenddir. Akıllı telefon, tablet, akıllı televizyon gibi birçok cihazdan bir internet sitesini ziyaret edebilmek kullanıcıların en çok arayacağı özelliklerden biridir. Bu yüzden web sitenizi farklı cihazlara uyumlu olarak tasarlamak siteniz için artı bir özellik olacaktır. Siteniz farklı cihazlara uyumlu olmazsa yazılım sorunları olabilir ve giriş yapıldığında tam olarak düzgün bir görüntü alamayabilirsiniz. Kullanıcı deneyimini ön plana çıkaran arama motorları responsive tasarım web sitelerinin üst sıralara çıkmasında önemli bir etkendir. Sitenizi oluşturarak SEO çalışmalarını tamamladıktan sonra arama motorlarında yükselmek ve yerinizi korumak için sürekli olarak yeni trendlere uyum sağlayarak sitenizi güncel tutmalısınız.

Özgün İçerikler

Google web tasarım sürecinin tamamlanmasına büyük önem verir. Ziyaretçiler de giriş yaptıkları sitelerde istediklerini bulmaya önem verirler. Bu yüzden kaliteli bir tasarım yaptıktan sonra özgün ve kaliteli içeriklerden meydana gelen bir tasarım süreci geliştirmelisiniz. Arama motorları kendini sürekli günceller ve web sitelerinin de yenilikleri takip ederek tasarımlarını güncel tutması gerekir.

Web Tasarım Form Sayfaları

Anahtar Kelime

Anahtar kelime dediğimizde SEO sürecinde sadece içeriklerde yer alan anlamıyla kullanılır. Ancak bu yanlış bir algıdır. Anahtar kelime web tasarım sürecinde de önemlidir ve son zamanlarda web tasarımcılar arasında büyük trend haline gelmiştir. Yani sitenizde yer alan görseller ve fotoğrafları adlandırırken de anahtar kelime kullanmalısınız. Siteye yüklediğiniz görsellerde gelişigüzel bir isimlendirme yaparsanız arama motorları tarafından tanınmaz. Bu yüzden de görselleri anahtar kelime odaklı eklemeli ve Google tarafından tanınarak sitenizin yukarı çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Tam Ekran Form Sayfaları

Günümüzde neredeyse tüm iş başvuruları ve iletişimler internet üzerinden yapılıyor. bu yüzden de başvuru sürecinde ve farklı girişlerde şirketler web sitelerinde form alanları sunmaktadır.  Ziyaretçiler bir web sitesinde form doldururken tam sayfayı kaplayan ve karışıklık yaratmayan tasarımlar isterler. Kullanıcıların hızlı ve doğru iletişim kurması için web sitenizdeki form sayfalarını tam ekran olarak dizayn etmelisiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: