Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
Web Site Hız Testi

Web Sitesi Hız Testi Nasıl Yapılır?

26.08.2019

Bir internet sitesinin hızı giren kullanıcı için önemlidir. Uzun süre beklemeye yol açan internet siteleri kullanıcılar tarafından tercih edilmek istenmez. Kaliteli bir web sitesini oldukça farklı özelliklere göre değerlendirebilirsiniz. Bu kıstaslardan biri de sitenin hızıdır. 

  • Bir web sitesi hızlı olursa kullanıcılar tarafından daha çabuk ulaşılır. Bu da daha çok tercih edilmesini sağlar. aynı alanda bilgi ya da hizmet veren çok sayıda site olduğu için kullanıcılar rakip siteyi de tercih edebilir.
  • Sitelerin arama motorlarındaki yerin, belirlerken 
  • Kullanıcıların o siteye giriş hızların da değerlendirme ölçütleri arasındadır. Bu yüzden mutlaka sitenizin hızlı bir alt yapıya sahip olması gerekir.
  • Aynı alanda hizmet veren siteler arasındaki dijital yarış SEO çerçevesinde geliştiği için hız da büyük önem taşımaktadır.
  • Web sitesinin hız testini yapmak için bu alanda hizmet veren özel programları ve internet sitelerini kullanabilirsiniz.
Web Site Hız Testi

Hızın Popülerliğe Etkisi

Arama motorları üzerinde ilk sırada bulunan siteler kendi alanlarında en popüler olanlardır. Bu yüzden site hiç bilinmeyen ancak kitapları satılacak olan bir yazar gibi ele alabiliriz. Kişisel gelişim alanında çok sayıda yazar kitap yazıyorken sadece belli başlı isimler bu alanda ün yapmıştır. Bu kişileri incelediğinizde ortak özellikleri ve yaptıkları çalışmalar iyi analiz edilebilir. Şimdi popüler bir web sitesinin taşıması gereken özelliklere değinelim:

  • Kalite: Bir web sitesinin içeriği ne derece kaliteliyse ve hedef kitlesine ne denli sesleniyorsa o kadar popüler demektir. Bu da özellikle hız konusundaki beklentileri karşılamakla da ilişkilidir.
  • Tecrübe: Bazı siteler belli bir dönem çok ünlü olup zaman içinde yeniden ününü yitirirken bazıları da uzun yıllardan beri kendi alanında akla ilk gelen site olmaya devam etmektedir. Kendini sürekli güncelleyen ve yüksek ziyaretçi gelmesi durumunda hızını kaybetmeyen siteler her zaman daha çok tercih edilir.
  • Süreklilik: Bir sanatçıyı kalıcı yapan durum sürekliliktir. Bu yüzden web sitesi yönetimi hiç bitmeyen bir süreçtir. Özellikle hız konusunda sürekli olarak destek alınmalı ve sitenin hızı sürekli ölçülerek belirlenen aralıkta değilse gerekli çalışmalar yürütülmelidir.
Web Site Hızı ve SEO

Site Hızının SEO’ya Etkisi

Hayatımızda banka sırasında yanmak bilmeyen numaralar, havaalanında gelmek bilmeyen uçuş süreleri ve toplu taşımalarda duraklarda geçen uzun saatler insanların günlük hayatta yaşadığı büyük zaman kayıpları arasındadır. Bu yüzden insanların günümüzde beklemeye karşı tahammülleri kalmamıştır. İnternet dünyasında da girilen bir web sitesi yavaş açılıyorsa insanlar bu duruma da tepki gösterecektir. Bir sayfanın açılması çok zaman alıyorsa hemen diğer seçenekler değerlendirilir.

SEO desteği alan hem kurumsal hem de bireysel müşteriler ilk etapta site hızı konusunda bir destek isterler.  Bir site ne kadar hızlı hareket ediyorsa ziyaretçiler o kadar fazla sitede vakit geçirir. Bu sayede de kullanıcıların arama motorlarının hemen çıkma oranlarında düşüşler yaşanacaktır. Ayrıca site hızlı yüklendiğinde arama motoru botları da daha hızlı dolaşabilirler.  Böylece index alma işlemi daha kolay gerçekleşecektir.

Bir web sitesinin görsellik durumu ve sunum kalitesi yukarı çıktıca kullandığı materyalin sayısı ve boyutu da artış gösterir. Bu yüzden de sitede yavaşlanma durumu görülür. Bu durumda web sitesi hızlı bir şekilde optimize sürecine sokulur ve yavaşlamaya yol açan yüklerin önlenmesi için çok sayıda yöntem kullanabilirsiniz. 

Sıralamaya Etki

Google tarafından 2010 yılında paylaşılan bir açıklama doğrultusunda  site hızının sıralamaya etki eden unsurlardan biri olduğu açıkça bilinmektedir. Uzmanlar da sitenin hızlı olmasının Google tarafından en önem verilen konulardan biri olduğu görüşünde birleşmektedir. 

Google firmasının bir yöneticisi tarafından daha önceki bir konferansta yapılan çalışmalardan biri hakkında bilgi verilmişti. Bu kapsamda kullanıcıların arama sonuçlarında 10 ya da 30 sonuç görmek isteme durumları araştırılmıştı. 30 sonuç elde etmek isteyen kişilerin isteğini karşılayan Google’ın arama sonuçları trafiğinin %20 düşük gösterdiği ortaya çıkmıştı. Bu düşüşe sebep olan durum ise sayfanın yarım saniye daha geç yüklenmesiydi. Yarım saniye internet aleminde çok değerli ve fark yaratan bir süredir.  Bu yüzden sitenin hızlı olması çok olası bir durumdur.

Web Site Hızı ve Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı Deneyimine Etkisi

Site içi ve site dışı SEO çalışmaları yürütülürken temel amaç sıralamalarda yükselmektir. Google ise bu amacı en iyi kullanıcı deneyimini ortaya koymak olarak ele alır. Bu yüzden de SEO çalışmalarının temel amaçlarından biri kullanıcılara kusursuz deneyimi sunmaktır. Araştırmalar hızı düşük olan sitelerde çok sayıda kullanıcının vakit geçirmeden çıkış yaptığı gözlemlenmiştir. ABD’de internet üzerinden alışveriş yapan kişilerin %51’lik oranı site yavaş yüklendiğinde siteden hemen çıkmaktadır. Bu araştırmada hız sebebiyle kaçan müşteri potansiyelinin oranı oldukça yüksektir. Bilgi amacıyla oluşturulan sitelerde de durum farklı değildir. Bir sitede harika içerikler bulsanız da hızı düşükse oradan koşarak kaçmak isteyebilirsiniz.

Sayfaların Neden Geç Yüklenir?

Site hızının SEO çalışmaları üzerinde büyük etkisi olduğu aşikardır. Ancak burada bir web sitesinin neden geç yüklendiği konusunda bilgi vermek de yerinde olacaktır. Çünkü web sitesini yavaşlatan durumları bilirsek ortadan kaldırabilir ve kullanıcılar için daha hızlı bir web sitesi sunabiliriz.

Host: Sitenizin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek bir hosting servisi alınması şarttır. Bu yüzden ilk olarak bütçenizi zorlamamak adına ucuz bir host servisi elde derseniz sitenizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kullanıcılara da istedikleri bir anlamda vermiş olursunuz.

Görsel Boyutlar: Optimize işlemi yapılmayan görseller sitenin yüklenme hızına büyük etki eder. Bu durumda sizler kayıpsız sıkıştırma ve biçimlendirme yöntemlerine başvurabilirsiniz. Böylece kullanıcılara orijinal yakın  görseller sunabilirsiniz. Görsellerin boyutlarında küçülme olduğu için site hızı da büyük oranda artacaktır. JPEG ve PNG formatındaki görseller için bu yöntem daha pozitif sonuçlar verecektir. Son zamanlarda yoğun olarak kullanılmaya başlanan GİF’ler de dahil olacak şekilde birçok internet programı kullanarak bu küçültme işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Butonları: Günümüzde birçok internet sayfasında beğeni almak ya da ilgili sayfanın paylaşılması için yer verilen sosyal medya butonları, sitenizin yüklenme hızına etki edebilir. Sosyal medya butonlarında olduğu gibi site içeriği olmayan üçüncü parti kaynakları dışarıdan yüklenebilir. Bu durumda site hızı zarar görmeyecektir. 

Tasarım: Sitenizin tasarım hem kullanıcıların zaman geçirmesi hem hızı açısından son derece önemlidir. Sitenizin tasarımını aşırı şekilde dolu ve gösterişli hale getirirseniz açılma hızı büyük oranda düşecektir. Bu yüzden daha sade ve kullanıcı odaklı bir tasarım belirlemelisiniz. Açılmayan bir sitede kullanıcılar ihtişamı görmeden sayfayı kapatacaktır.

Web Site Hızı Ölçme

Web Sitesinin Hızını Ölçme

Yukarıda bir web sitesinin hızının SEO ve popülerlik üzerindeki etkilerinden bahsettik. Şimdi de web sitesinin hızını nasıl ölçeceğinizi anlatalım. Bir web sitesinin hızını ölçmenin birden fazla yolu vardır:

  • Yaha Yslow Firefox adlı eklenti durum çubuğunda sizlere anlık olarak bulunduğunuz sitenin yüklenme hızı hakkında bilgi verir. Burada sitenin hız değerlendirmesi, kullanılan tüm objeler dahil toplam boyutu ve sitenin yüklenme süresine ait değerlendirmeleri bulabilirsiniz.
  • Sitenin hızını ölçmenin diğer bir yolu ise hız sorgulama siteleridir. Bu sitelerde yer alan araçlar sayesinde sitenizin ne kadar sürede açıldığını görebilirsiniz. Ayrıca bazı programlar sizlere sitenizin hızına ek olarak yüklenen dosyaları, bu dosyaların boyutlarını ve yüklenme sürelerini de gösterir. Bu siteleri çeşitli şekillerde bulabilirsiniz.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: