Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
seo nedir nasil yapilir

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

24.05.2019

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO, sitelerin arama motorlarına uyumlu hale getirilmesi için ele alınan kurallar çerçevesinde yapılan çalışmaları ele alır. Bu çalışmalar doğru ve sabırlı bir şekilde yapıldığında web sitelerin organik trafiklerinde gözle görülür bir artış yaşanabilir.

SEO çalışmaları zaman ve sabır gerektirir. Bugün yapılan bir değişikliğin çok kısa bir sürede sonuç verme ihtimali oldukça zordur(Elbette istisnalar bulunur.). Bu nedenle bir yandan dikkatli bir şekilde ilerlemek gerekirken diğer yandan da çalışmayı sürdürmek gerekir. Şimdi bu noktada en çok sorulan soruların başında gelen SEO nasıl yapılır sorusudur. Bu sorunun cevabını açıklamalar ve vakalar ile ele alabiliriz.

Yazıda aşağıdaki konu başlıkları yer alacaktır;

 1. Arama motorları nasıl çalışır? (Tarama, indeksleme, dizine alma gibi işlemler)
 2. Sayfa İçi Optimizasyon (On Page Optimization)
 3. Sayfa Dışı Optimizasyon (Off Page Optimization)

1. Arama Motorları Nasıl Çalışır? (Tarama, indeksleme, dizine alma gibi işlemler)

SEO nasıl yapılır sorusunun cevabını direkt olarak sorunun cevabını vererek anlatmak çok basit görünebilir. Bu nedenle SEO nasıl öğrenilir sorusu ve cevabıyla ilerlemek daha doğru olacaktır. Ancak bu çalışmaların temelinde arama motorları yer alıyor. Bu nedenle önce onları anlamak ve sonrasında kullanıcıdan ne istediklerini çözümlemek gerekir.

Arama motorları 3 ana başlıkta işlem yapar.

Tarar: Arama motorlarına bildirdiğiniz URL’ler botlar tarafından taranır.

Dizine alır: Taranan URL’ler dizine alınmaya başlar. Burada ana URL altında depolanır.

Sıralar: Dizine alınan URL’ler alakalı sorgularda en iyi cevabı sunmak üzere sıralanır.

Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Arama motorlarının sayfanızı bulabilmesi için birkaç yol vardır. Daha önce sıralama alan bir sayfadan size link çıkışı verilmiş olabilir. Ya da arama motorlarının webmaster araçları aracılığıyla sitemap gönderilmiş olabilir.

Arama sonuçlarında web sitesi hiçbir yerde görünmüyorsa, bunun birkaç nedeni olabilir:

 • Site yeni ve henüz taranmamıştır.
 • Siteye harici bir siteden link verilmemiştir.
 • Site hiyerarşisi yetersiz olduğu için botlar tarafından taranamıyor olabilir.
 • Site indekslenmesini kodlar aracılığıyla engellemiş olabilirsiniz.
 • Site arama motoru tarafından spam cezası almış olabilir.

Sitenizin indeks alıp almadığını görmek için “site:siteadresi.com” ile arama yapabilirsiniz (Google için geçerlidir.).

Sitenizi Google dizinine eklemenin 10 yolu başlıklı yazımızı inceleyerek sıralamalarda yer alabilirsiniz.

2. Sayfa İçi Optimizasyon (On Page Optimization)

Arama Motoru Optimizasyonu’nun en önemli kısmı site içerisinde gerçekleşir. SEO nasıl yapılır sorusunun en temel cevaplarından biri olarak gösterilebilir. Site içi SEO optimizasyonu, bir inşaatın temeli olarak nitelendirilebilir. Yani önce temeli sağlam oluşturmak gerekir. Bu nedenle site içi optimizasyon yapbozun en önemli parçasıdır.

Site İçi SEO ayarları arasında aşağıdaki başlıkları ele alacağız;

 1. Meta Description
 2. Title
 3. Heading Tag Yapısı
 4. Resim Optimizasyonu
 5. Site Hiyerarşisi
 6. İç Linklemeler
 7. URL – Kalıcı Bağlantılar
 8. SSL Kullanımı
 9. İçerik Optimizasyonu

Meta Description – Sayfa Açıklaması

SEO düzenlemeleri ve özellikle Sayfa İçi SEO’da oldukça önemlidir. Meta descriptionMeta açıklamalar sitenizde yer alan her bir sayfanın – URL’in belirli karakter sınırı dahilinde açıklamasıdır. Bulunduğu sayfa hakkında kısa ama net bir şekilde bilgi vermelidir. Bu açıklamalarda anahtar kelimenin kullanılması önerilir. 155 karakter sınırı bulunur.

<head>
<meta name = ”description” content = “Buradaki sayfanın açıklaması.” />
</head>

Bu açıklama sayfanın üst kısmında “head” tagları arasında yer alır. Açıklama girildikten sonra arama sonuçlarında aşağıdaki gibi görünür.

Meta Description Nedir?

Title – Sayfa Başlığı

Sayfanın başlığını HTML kod kısmında arama motoru botlarına en basit şekilde Title aracılığıyla gösterebiliriz. Bu etiket sayesinde site herhangi bir arama sonucunda gösterildiğinde başlıkta arama sonuç sayfasında gösterilir. Sayfa İçi SEO düzenlemelerinde oldukça önemlidir. 70 karakter olarak sınırlandırılmıştır. Sayfanın üst kısmında “head” tagları arasında yer alır.

<head>
<title>Site Başlığı</title>
</head>

Title arama sonuçlarında aşağıdaki gibi görünür.

Title Nedir?

Heading Tag Yapısı

Sitede yer alan her sayfada Heading Tag yapısına yer verilmelidir. Heading Tag yapısı şu şekildedir;

 • H1
  • H2
   • H3
    • H4
     • H5
      • H6

Heading Tag yapısı hakkında önemli noktalar şöyle listelenebilir;

Heading Tag Nedir?
 • Her bir sayfada H1 tagı olmalıdır. Ve H1 sadece bir adet ile sınırlıdır.
 • Otoritelere göre bir sayfada en fazla 3 adet H2 tagına yer verilmelidir. Ancak burada içeriğin genişliği de önemli bir konudur.
 • H taglarında anahtar kelimelere yer verilmelidir.
 • H tagı hiyerarşisine dikkat edilmelidir.

Resim Optimizasyonu

İmage – resimler bir sitenin önemli trafik kaynaklarından olabilir. Bu nedenle siteye resim yüklerken bazı aşamalardan geçirilmelidir. Resimler siteye yüklenirken öncelikle isimlendirme anahtar kelimeler üzerinden yapılmalıdır.

resim optimizasyonu

İmage name yani resim ismi doğru ve Türkçe karakterler olmadan yapılmalıdır. Resimde de görüldüğü üzere SEO Nasıl Yapılır? konusu için yüklenecek olan resimler içeriğin alt başlıkları ile isimlendirilmiş durumda. Bu görsel aramalarda kaliteli ve yüksek derecede bir trafik oluşturabilir.

Resim optimizasyonu ise sayfa hızına etki eden bir durumdur. Yüksek boyutlu resimler sayfanın geç yüklenmesine neden olacaktır. Bu nedenle resim kalitesini kaybetmeden yardımcı araçlar ile dosyalar optimize edilebilir. Bu Photoshop ile yapılabileceği gibi TinyPng, TinyJpg gibi siteler aracılığıyla da yapılabilir.

Görsel SEO optimizasyonu ile ilgili bir diğer durum ise resim açıklamalarıdır. Hazır CMS sistemlerinde (Wordpress gibi) bu işlem çok daha kolaydır. Resmi yükledikten sonra açıklama bölümüne görseli en iyi açıklama girilmelidir. Bu görsel aramalarında organik trafik sağlayacaktır.

Site Hiyerarşisi

Site Hiyerarşisi Oluşturma

Site İçi SEO optimizasyonu ile ilgili bir diğer kritik nokta ise site hiyerarşisidir. Siteye giren kullanıcının sitenin her noktasına hızlı bir şekilde doğrudan erişebilmesi gereklidir. Bu nedenle kategori ve menü yapısı doğru ve en kısa yoldan oluşturulmalıdır.

İç Linkleme

Site İçi Linkleme

On Page Optimization işlemlerinde bir diğer önemli nokta da iç linklemelerdir. Yani ABC isimli bir sayfadan alakalı DEF sayfasına doğru bir şekilde link verilmelidir. Bu arama motoru botlarının hızlı bir şekilde sitenizi taramasına da yardımcı olacaktır.

Kalıcı Bağlantılar – Permalink

kalici baglanti ayarlari

Optimizasyonun bir diğer önemli aşaması da kalıcı bağlantılardır. Kalıcı bağlantılar ile ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır.

 • URL’lerde sayısal değerler mümkün olduğunca kullanılmamalıdır.
 • Çok uzun URL’lerden kaçınılmalıdır.
 • Anahtar kelime URL’de geçirilmelidir.

Kabul gören en doğru kalıcı bağlantı https://siteadresi.com/yazi-ismi/ şeklinde olmasıdır.

SSL Kullanımı

SSL Sertifikası

Google Algoritma Güncellemeleri ile arama sonuçları iyileştirilmektedir. Yıl içerisinde irili ufaklı 500 üzerinde güncelleme yapıldığı tahmin edilmektedir. Bununla birlikte Google tarafından resmi olarak açıklanan güncellemelerde kritik noktalara değinilir. Bu noktalardan biri de SSL kullanımıdır. Geçtiğimiz yıl içerisinde yapılan güncellemelerde Google SSL kullanımının önemine değinmiştir ve sıralama faktörlerine arasına aldığını söylemiştir. Sitenizde SSL kullanımı, SEO faktörleri arasında yer alır ve sıralamanızı etkiler.

İçerik Optimizasyonu

SEO’nun belki de en önemli noktalarından biri içeriktir. Kaliteli içerik bazı faktörleri de göz ardı edilebilmesini sağlayabilir. Kullanıcıya en kolay, en hızlı ve en doğru bilgiyi veren içerik sıralamada avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle içerik oluştururken şu noktalara dikkat etmek gerekir;

 • Anahtar kelime araştırması yaparak içerik için kaliteli bir altyapı oluşturulmalıdır.
 • Anahtar kelimeler doğal bir şekilde kullanılmalıdır.
 • Anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edilmeli.
 • Başlık ve alt başlıklarda anahtar kelime kullanılmalıdır.
 • İç linkleme.
 • Özgünlük.
 • Kelime sayısı dikkate alınmadan, en kısa şekilde cevap vermek.
 • Kullanıcıya en kolay şekilde (lafı uzatmadan) cevabı vermek.

Kaliteli içerik oluşturma rehberini inceleyerek kullanıcıların dikkatini çekebilecek içerikler hazırlayabilirsiniz.

2. Sayfa Dışı Optimizasyon (Off Page Optimization)

Sayfa İçi SEO düzenlemeleri tamamlandıktan sonra bir sonraki aşama destekleyici çalışmalar olarak da nitelendirebileceğimiz Sayfa Dışı SEO OptimizasyonuOff Page SEO Optimization’dur. Site dışı faktörlerin optimize edilmesi, sitenin arama motoru içerisinde popülerliğini, güvenilirliğini geliştirir. Off Page SEO çalışmaları şu maddeleri kapsar;

 • Tanıtım Yazıları,
 • Forum Tanıtımları,
 • Sosyal Medya Paylaşımları,
 • Dizinler,
 • Video Paylaşım Siteleri.

Son Google güncellemeleri ile birlikte yapay olduğu anlaşılan dış linkler yüzünden siteler sıralama kaybedebilir. Bu nedenle bu çalışmaları yaparken, abartmadan ve doğal olarak çalışmalar gerçekleştirilmelidir.

Sayfa Dışı SEO çalışmalarında son dönemde kabul gören yöntemlerde şu maddeler yer alır;

 • E-bülten çalışmaları,
 • E-mail aboneliği,
 • Konuk yazarlık,
 • İnfluencer reklamları.

Site kaliteliyse ve yüksek potansiyele sahipse, email aboneliği ile geniş bir kitleye ulaşılabilir. Ayrıca E-bülten çalışmaları ile farklı kitlelere ulaşılabilir ve onlarda siteye çekilebilir.

Son Söz

Her şeyden önemlisi SEO çalışmaları yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken nokta abartıya kaçmadan, doğal olarak çalışmaları gerçekleştirmek olacaktır. Bu nedenle sabırla, zamana yayılmış bir çalışma başarıyı getirecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: