Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
Profesyonel Logo Tasarım

Profesyonel Logo Tasarımı Kriterleri Olması Gereken 10 Kriter

04.04.2022

Söz konusu profesyonel logo tasarımı olunca, şirketinizin ya da firmanızın ön plana çıkmasında etkili olacak bir tasarım akıllara gelir. Marka değerini gösteren, küçük ama etkileyici bir argümandan bahsetmek doğru olur. Yılların verdiği tecrübeler, sizlerin vizyonunu gösterecek profesyonel logo tasarımlarının yapılmasına olanak sağlar.

Markanızı Yansıtan Logolar ve Renkler

Firmanızın kurumsal kimliğinin en büyük göstergesi logolardır. İnternet başta olmak üzere tüm iletişimlerinizde ön planda kullanırsınız. Bu durum logo ile müşterinin hedef kitlesi haline gelir. Herkesin aklında kalır ve böylelikle müşteri çekici özelliği bulunur. Profesyonel logo tasarımı rakiplerinizin de önüne geçmenizin bir yoludur.

Kurumunuzun logosu akılda kalıcı renklerden ve objelerden oluşturulur. Firmanızın renklerine göre uyumlu hale getirilen logonuzdaki renkler firmanızın da kimliğidir.

logo tasarim ankara

Profesyonel Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Logo tasarımında ki şekil ve resimlerdeki görseller, insanların zihninde farklı çağrışımlara neden olur. Psikolojik olarak insanı etkileyen logolar, bir noktada sizin ve firmanızın da gücünü yansıtır. Hedef kitlenize daha çabuk ulaştırır ve imajınızı da net bir şekilde sunar. Bunlarla birlikte Kurumsal Logo Tasarım başta olmak üzere dikkat etmeniz gereken başlıca hususlar önem kazanır.

  1. Firmanız ve markanızın logosu, yasal olarak hukuki bir sorun çıkarmayacak şekillerden olmalıdır. Logonuzdaki görselin tescil ve patent işlemleri için mutlaka danışmanlık alınmalıdır.
  2. Logonuz benzersiz olmalı başka bir firma ve markaya benzetilmemelidir.
  3. Logo markanızı dışa vuran net bilgiler sunmalıdır.
  4. Yaratılan logonun; bir sonraki görüldüğünde kime ait olduğu hatırlanacak kadar vurgusu olmalıdır.
  5. Logonun renkleri firmanızın renkleri ile bütünlük sağlamalıdır.
  6. Logo tasarımlarında fazla renk logonun etkisini düşürmektedir. Bu sebeple en fazla üç renkten oluşan logolar yapılmalıdır.
  7. Tamamen size ait ve özgün bir profesyonel logo tasarımı yapılmalıdır.
  8. Logo’da yazı ve yazı fontu ile tipi de firmanın karakterine uymalıdır. Yazı ve font okunur olmalıdır.
  9. Logo firmanızın yaptığı iş hakkında fikirler vermelidir.
  10. Tasarımı yapılan logonun her türlü alan, kağıt ve tabela gibi yerlere basılabilir ölçülerde olması gerekmektedir. Hatta bu logonun araçlarınızın üzerine de giydirilebilir olması önemlidir. Aynı zamanda ölçüleri açısından da dikkat edilmesi gereken hususların başında gelmektedir.

Profesyonel Logo Tasarımı

Profesyonel Logo Tasarımı öncesinde, müşterilerin talepleri önemlidir. Bu noktada konuya hakim olan kişiler ile talepler değerlendirilmelidir. Müşterinin sektörü, ihtiyaçları ile yapmak istedikleri de; bir logo tasarımına önem kazandırır. Bu bahsettiklerimizi tasarıma tam olarak aktarmak için; logo tasarımı süresince, müşteri ile sürekli iletişim halinde olunmalıdır. Böylelikle projenin sonucu daha etkileyici olur.

Kaliteli ve mükemmel bir logo tasarımına imza atmak; müşteri, tasarımcı ve firma tarafından oldukça önemlidir. Markalaşma açısından da sektörde kendisini gösterecek logolar, firmanın vizyonunu ve kalitesini de yansıtır.

Uzun yıllar profesyonel ekiplerce tasarlanan ve hazırlanan tasarımların altında önemli beyin fırtınaları yatmaktadır. Firmanızın taslak olarak başladığı logolarınızda ilham aldığınız kaynaklar, başlangıç aşamanız olabilir. Tüm dünyada büyük bir marka haline gelen logoları incelediğinizde basit ama herkesin anlayacağı ve unutamayacağı tarzdan olduğunu görürsünüz.

Kurumsal kimlik tasarımı hakkında daha fazla bilgi almak için hemen içeriğimizi inceleyin.

Bir logoyu harika yapan 7 özelliği hemen inceleyebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: