Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
web tasarim seo

Organik Trafik Nedir? Nasıl Artırılır?

01.10.2019

İnternet dünyasına ve SEO konusuna ilgi duyan kişilerin sıklıkla işitebileceği organik trafik terimi, kısaca doğal yollardan web sitesine ulaşan ziyaretçiyi ifade eder. Bir internet sitesi sahibi için en önemli başarı organik trafikte artış yaşamaktır. Yani site sahibi organik trafik elde edebilmek için uğraşır ve çalışmalar yapar.

Organik Trafik Nedir?

Organik internet dünyasında arama motorları üzerinde kullanıcıların yaptıkları aramalarda, reklamlar dışında kalan sonuçlara tıklayarak herhangi bir web sitesine ulaşmasını temsil eder. Yani arama motorları yoluyla herhangi bir reklam olmadan bir siteye ulaşan kullanıcı organik trafik – organik ziyaretçi olarak adlandırılır.

Organik olarak kabul edilen ziyaretçiler, Google, Yandex ve Bing gibi bir arama motorunu kullandıktan sonra web sitenizi bulur ve sitenizi ziyaret eder. Yani başka bir web sitesi tarafından yönlendirilmez. 

Organik Trafik

Organik Trafik Nasıl Artırılır?

Web sitenizin organik trafiğini arttırmanın en basit yolu, düzenli yani belirli bir frekansta kaliteli içerik yayınlamaktır. Ancak bu, yeni ziyaretçiler edinmek için kullanılan stratejilerden sadece bir tanesidir. Yani tek başına yeterli değildir. Doğrudan organik trafiği iyileştirmeye odaklanan çevrimiçi pazarlamanın dalına SEOarama motoru optimizasyonu denir. 

 • Organik trafik oluşturmak, web sitesi sahibi için en zor iştir. Bununla birlikte, yapabileceğiniz en büyük zaman ve emek yatırımıdır. Belirli faktörler grubunu zamanla ve sabırla tamamladığınızda yatırımınızın karşılığını alabilirsiniz.
 • Düzenli içerik girişi sağlayın. Yani sürekli güncelleyin.
 • Diğerlerinden farklı olun ve özgün içerikler yaratın. Kopya içeriklerden kaçının.
 • İçerikleri, arama motorlarında sıralama almak için değil, kullanıcılara doğru bilgiyi vermek için optimize edin.
 • Bilinmeyeni araştırın ve farklı olun.
 • Anahtar kelime araştırması yapın. Farklı olanları keşfedin.
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimelere yönelin. Arama motorlarında yapılan aramaların yüzde 80 üzerindeki kısmı 3 ve üzeri anahtar kelimelerle gerçekleşir. Bu anahtar kelimelerin aranma hacimleri düşük olsa da sıralama alması daha kolaydır ve ziyaretçiye daha çabuk ulaşılabilir.
 • Kaliteli ve özgün-özgünleştirilmiş, konuyla alakalı görseller kullanın.
Organik Trafik Nasıl Artırılır?

Organik Trafik ve SEO İlişkisi

 • SEO kurallarına uyun. SEO, Google arama sonuçlarında sıralama alabilmek için önemli bir kalemdir ve yüzlerce farklı faktörün bir araya gelmesiyle oluşur. Bu faktörleri doğru bir şekilde yerine getirirseniz, organik trafikte artış sağlayabilirsiniz.
 • Son yıllarda SEO’da öne çıkan en önemli faktörlerden biri kullanıcı deneyimidir. Bir kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde rahat olmalı, kolay ulaşabilmelidir. Yani kullanıcı deneyimini dikkate alın.
 • Mobil cihazların kullanımının artmasıyla birlikte, mobil aramalar ve mobil sitenin önemi de ortaya çıktı. Eğer web siteniz mobil uyumlu değilse ve kullanımı zorsa, bir süre sonra organik trafik alamaz duruma gelirsiniz.
 • Site hızının önemi Google algoritma güncellemeleri ile birlikte ortaya çıktı. Siteniz yavaş açılıyorsa, kullanıcılar bir süre sonra siteyi terkedecek ve olumsuzluk oluşturacaktır. Bu nedenle site hızına önem verin.

Yukarıda yer alan tüm maddeleri bir bütün olarak ele almalısınız. Bu işlemler bütünü zaman ve sabır gerektirir. Eğer sabreder ve zamana bırakırsanız organik trafik artışını görebilir ve başarınızın tadını çıkarabilirsiniz.

SEO hakkında daha fazla bilgi almak ve tasarım yaptırmak istiyorsanız hemen tıklayın. https://www.bulutinteraktif.com.tr/seo/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: