Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
Mysql Nedir?

Mysql Nedir? Nasıl Kullanılır?

29.01.2021
Mysql Nedir?

Mysql,  açık kaynak kodlu bir veri tabanı yönetim sistemi olarak bilinir.  Bu sistem Windows, Unix ve OS 2 gibi sistemlerde kullanılabilir.  Bu sistem 1995 yılında piyasaya sürülmüştür. Günümüzde ise en popüler açık kaynak kodlu yönetim sistemleri arasındadır.  Bu sistem adını SQL ile Michael Widenius adlı kişinin kızının ismi olan My birleşmesinden almaktadır.

Bu sistem kişiler tarafından serbestçe kullanılabilmektedir. Ayrıca Oracle tarafından geliştirilme süreci sürmektedir.  Gelişmiş işlevler için ücretli sürümleri kullanabilirsiniz.  Bu sistemin diğer veri tabanı yazılımlarından daha fazla tercih edilmesinin sebebi ise kullanımın pratik ve kolay olmasıdır. Birçok programlama diliyle kolayca kullanılabilir.

Mysql çifte lisansı olan bir yazılımdır.  Gelişmiş özelliklerini ücretli kullanmanın yanında ücretsiz sürümünü de kullanabilirsiniz.  Sistem en yüksek verimi ve performansı Linux üzerinde almaktadır. Esnek çözümler sunan hızlı ve güvenilir bir çözümdür. Bu sistem yerel sisteme yüklenebilir ve sunuculara da yüklenebilir.

Mysql Nasıl Kullanılır?

Dijital dünyada çeşitli işlemler için veri tabanı kullanılır. MySQL söz konusu verileri depolama, değiştirme ve ilişkilendirme sürecinde kullanabileceğiniz bir yönetim sistemidir. Sql yazılım dili ile veri tabanı sunucularına istekler yollayabilir ve sunucularda bu istekleri gerçekleştirebilirsiniz.

Mysql Kullanımı

Bu sistem blog siteleri, sosyal medya siteleri, forum, e ticaret siteleri ve daha birçok alanda kullanılabilir. Veri tabanı olacak her uygulama ve platformda kullanabilirsiniz. ASP ve PHP gibi birçok programlama diliyle bu sistem çalışabilir.

Mysql veri tabanı yönetimini destekleme görevi olan programlarla birlikte çalışabilir. Komutları bilgisayarda bulunan mysql istemcisi üzerinden mysqlserver’a gönderebilirsiniz. Bu sistem veri tabanlarını hızlı bir şekilde yönetmede etkilidir.  İsteğe bağlı olarak veri tabanını birden fazla konuma da gönderebilirsiniz.

Mysql Kullanım Avantajları Nelerdir?

Mysql en çok kullanılan veri tabanı yönetim sistemleri arasındadır. Bu sistemin çok tercih edilmesini sağlayn avantajları şöyle sıralanabilir;

Mysql Avantajları
 • Bu sistemi ücretsiz olarak indirebilir ve kullanabilirsiniz.
 • Gelişmiş işlevler için ücretli sürümü almanız gerekse de bu ücretler çok düşük miktardadır.
 • Yazılımı pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Komut dizini açıklamaları ve örneklerini internetten bularak kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Yönetim sistemi farklı karakter seti ve sıralamasını desteklemektedir. Dünyadaki birçok alfabe arasında kolay ve hızlı geçiş gerçekleştirilebilir.
 • Farklı ihtiyaçlara yönelik yüksek performans sağlayabilir. Hem profesyonel amaçlı hem de kişisel amaçlı olarak yüksek performans sağlayabilmektedir.
 • Hem Windows hem de Linux gibi farklı platformlarda kolaylıkla kullanabilirsiniz.
 • Veri tabanında ortaya çıkan hataları kolayca belirleyebilir ve farklı dillerde hata mesaj alınabilir.
 • Veri tabanı yetkili kullanıcıların erişimine açıktır. Güvenlik için şifreleme özelliği vardır. Yüksek güvenilirlik sunan yüksek performanslı bir yazılımdır.

Mysql Temel özellikleri Nelerdir?

Mysql birçok temel özelliğe sahip bir yönetim sistemidir;

 • Bu yazılımı indirme ve kullanma çok kolaydır. Acemi olanlar dahi kolayca kullanabilir.
 • Farklı bellek ön bellekleriyle hızlı yüklemeye yardımcı programları sunan yüksek performanslı bir yönetim sistemidir.
 • Mysql kullanırken dilediğiniz an ölçeklendirme yapabilir ve yüksek oranlarda veri barındıran veri tabanlarını pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz.
 • Sistemi Windows, Linux, Unix gibi tüm modern platformlarla uyumlu bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Temel işlevlerde kayıp olmadan yüksek performansla kullanılabilir.
 • Sadece yetkili kullanıcıların erişimi olduğu için veri güvenliği sağlar.
 • Kullanımı ücretsiz ya da düşük maliyetlidir.
 • Mysql kullanıcıları için bellek kullanımı çok düşüktür.

Bu uygulama kullanım kolaylığı ve birçok işleviyle en çok tercih edilen veri tabanı yönetim sistemleri arasındadır. Açık kaynak kodlu olması sayesinde sürekli geliştirilmektedir.

Web tasarım sayfamızı inceleyerek Mysql’i nasıl kullandığımızı detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: