Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
Google Haritalarda Yükselme

Google Haritalarda Nasıl Üst Sırada Yer Alırım?

04.07.2022

Google Maps, 8 Şubat 2005 tarihinde Google firması tarafından hizmete sunulmuş olan bir haritacılık servisidir. Bu servis bir nevi Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) olup katmanlar halinde haritalama yapar ve insanların haritalar üzerinden bilgi almalarını sağlar. Harita üzerinde çeşitli işletmeler, yollar, su kaynakları, ormanlar ve diğer canlı ya da cansız yapılar belirtilerek insanların bilgi alması sağlanır.

Google Haritalar Ne İşe Yarar?

İşletmeler de Google Maps üzerinde işletmelerini harita üzerinde işaretleyerek, onlara ulaşmak isteyenler için kolaylık sağlamış olurlar. Ayrıca işletmeler hakkında bilgiler vererek, gelecek müşteriler için kolaylık sağlamış olurlar. Örneğin işletmenin açılış ve kapanış saatleri ile hangi gün çalıştığı gibi bilgileri göstererek müşterilerinin zaman kazanmalarını sağlarlar. Bunun gibi daha birçok farklı noktada işletmelere ve insanlara yardımcı olur.

Google Haritalar’da Üst Sıralarda Nasıl Yer Alınır?

Tabii ki, ilk etapta bir Google Haritalar listeniz yoksa daha üst sıralarda yer alamaz veya iyi bir Google Haritalar pazarlaması gerçekleştiremezsiniz. Zaten bir tane varsa, bu bölümü atlayın. Bir girişiniz yoksa işletmenizi Google Haritalar’a eklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Akıllı telefonunuzdaki Google Haritalar uygulamasına gidin ve işletmenizin adını arayın.
  • Açılır menüde yanında bir konumla görünüyorsa, bir girişiniz var demektir! Bir sonraki bölüme atlayın.
  • İşletme adınız görünmüyorsa, açılır menüde “eksik bir yer eklemek” için bir seçenek görürsünüz. Burada eğer işletmeniz yer almıyor ise işletmenizi eklemeniz gerekir.

Burada işletmenize ait bilgileri girerek eklediğiniz zaman işletmeniz haritalar eklenmiş olacak. Böylece ilk adımı tamamlamış olursunuz.

Yerel SEO konusunda daha fazla bilgi almak için hemen inceleyin : https://www.bulutinteraktif.com.tr/yerel-seo/

Google Haritalarda Üst Sıraya Çıkmak

Google Haritalar’a İşletme Girişi Nasıl Talep Nasıl Edilir?

İşletmenizin Google Haritalar’da daha üst taraflarda yer almasını sağlatmanın ikinci adımı, girişinizi talep etmektir. Bunun nedeni, liste kaydınızı oluşturduğunuzda, yalnızca ad, kategori ve konum sağlayabilmenizdir; ancak girişinizi talep ettiğinizde, işletmeniz hakkında daha fazla ayrıntı sağlayabilirsiniz ve bir işletme girişi ne kadar fazla bilgi içeriyorsa, Google Haritalar’da o kadar yüksek sıralanır. Ayrıca, kaydınız için hak talebinde bulunulmamışsa bu kılavuzdaki diğer adımların hiçbirini yapamazsınız.

Google Haritalar’da İşletmenize Nasıl Bilgi Eklenir?

İlk iki işlemi yaptıktan sonra bir Google Haritalar işletme girişiniz ve buna bağlı bir Google Benim İşletme hesabınız olduğu zaman, lokal arama sonuçlarında daha üst tarafta yer almak için onu optimize etmeye hazırsınız. Daha önce de belirtildiği gibi girişiniz ne kadar fazla bilgi sağlarsa, sonuçlarda o kadar üst sıralarda yer alacaktır. Girişinize daha fazla bilgi eklemek için Google My Business hesabınıza giriş yapın. Burada, yan tarafında birkaç sekme bulunan bir kontrol paneli göreceksiniz. Buradan işletmenizle ilgili her türlü bilgiyi ekleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi eklemek müşterilerinizin işletme hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmesi demektir. Bu da daha fazla müşterinin sizi tercih edeceği anlamına gelir.

Google Haritalar Hesabınıza Fotoğraf Eklemek Nasıl Olur?

Google Haritalar’da müşteriler girişinize fotoğraf yüklemenizi sever. Birincisi, sonuçlarda daha üst sıralarda yer almaya değer aktif bir liste olduğunuzun işareti olduğu için. İkincisi, Google’ın fotoğraf tanıma teknikleri gelişiyor ve Google lokal arama sonuçlarında görseller göstermeye başlıyor. Üçüncüsü, SEO’nun temel kuralı, Google’ın tüketicilerin sevdiği şeyleri ve tüketicilerin fotoğrafları sevmesidir.

Google Haritalar SEO

Google Haritalar’da İşletmenize Yapılan Yorumlara Cevap Vermek Önemli mi?

Google’ın müşterilerin sevdiği şeyleri sevdiğini bilerek, Google Maps’in olumlu yorumlara sahip işletme girişlerine sıralama avantajı sağlaması şaşırtıcı olmamalıdır. Peki nasıl daha fazla Google yorumu alırsınız? Haritalar’da bir işletme girişi oluşturduğunuzda, bu, işletmenizi otomatik olarak yorumlara açar.

Ama bu onları alacağınız anlamına gelmez. İnceleme isterken aktif olmanız ve ayrıca bunlara yanıt vermeniz gerekir. Yorumlara yanıt vermek, daha fazlasını teşvik eder ve olumsuz yorumların verdiği zararı azaltır. Ayrıca, yanıtlarınız, diğer potansiyel müşterilere, müşterilere karşı ne kadar dikkatli olduğunuzu ve sorunları ne kadar iyi çözdüğünüzü gösterir. Bu anlamda yorumlara dikkat etmek ve müşterileriniz sorunlarını çözmek büyük önem taşır.

Google Haritalar Hesabınızı Sıralamalarda Başka Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Birincisi, web sitenizin duyarlı olduğundan emin olmaktır; bu herhangi bir cihaz ya da ekran boyutunda tutarlı bir şekilde çalıştığı anlamına gelir. Bunun nedeni, Google Haritalar işletme listelerinin web sitenize bir bağlantı içermesi ve Google aramalarının yaklaşık %60’ının mobil cihazlarda gerçekleşmesidir. Bu nedenle, girişiniz arama yapanları sıkıştırma ve yakınlaştırma gerektiren, bağlantıları bozuk veya yüklenmesi yavaş olan bir web sitesine götürürse, Google Haritalar sıralamanız zarar görür. Bu anlamda web siteniz mobil cihazlara uygun olarak tasarlanmalıdır.

Başka Neler Uygulanabilir?

Google Haritalar sıralamasını artırmak için internet sitenizi kullanmanın ikinci yöntemi ise, onu lokal arama için hedeflemek. Elbette bu, internet sitenizin Google Arama’da daha üst tarafta yer almasına yardım eder, fakat aynı zamanda Google Maps işletme hesabınızın sıralamasını da etkileyebilir.

Bu sebeple, ana sayfa, hakkımızda, bize ulaşın sayfası, ürünler ve servisler sayfası ve ek olarak blog gönderileri benzeri sitenizin ana sayfalarına, sadece sayfaların başlığına değil, konum tabanlı anahtar sözcükleri de eklediğinizden emin olun.

Google benim işletmem hakkında daha fazla bilgi verdiğimiz diğer yazımızı hemen inceleyebilirsiniz : https://www.bulutinteraktif.com.tr/google-benim-isletmem/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: