Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
Google Benim İşletmem

Google Benim İşletmem ile Yerel SEO [Detaylı Rehber]

15.03.2019

Google Benim İşletmem (Google My Business), yerel bir işletme sahibiyseniz, işletmenizin Google aramalarında ve Google haritalarda nasıl göründüğünü yönetmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır. Günümüzde Google üzerinden yapılan aramaların çoğu “Su tesisatçısı Bahçelievler” şeklinde yapılmaktadır. Bu da kullanıcıların daha çok yerel işletmeleri tercih ettiğini gösteriyor.

Google Benim İşletmem ile yerel aramalarda ön plana çıkabilirsiniz. Google Benim İşletmem ile yapılan aramada ilk 3 sırada listelenebilme ihtimaliniz oldukça yüksektir. İşletme yönetim panelinden işletme adı, adresi, çalışma saatleri ve günleri, telefon numarası gibi bilgilerinizi girebilir ve düzenleyebilirsiniz. Ayrıca sizi tercih eden müşterileriniz hakkınızda yorum yaparak geri bildirimde bulunabilir.

Google benim işletmem rehberi

Moz’un yerel arama sıralaması anketine göre Google Benim İşletmem’de listelenmek yerel SEO başarısının en büyük itici güçlerinden bir tanesi olarak gözüküyor. Hem Google aramalarda hem de Google haritalar da daha fazla görünürlük sağlamanıza yardımcı olur. Biz de yazımızda Google Benim İşletmem üzerinde bilgilerinizi nasıl girmeniz ve sonrasında nasıl optimize etmeniz gerektiğini anlatıyor olacağız.

Google Benim İşletmem’e nasıl kayıt olunur?

Google Benim İşletmem, tamamen ücretsiz kullanılabilmektedir. Bunun için sadece yerel bir işletmeye sahip olmanız yeterli olacaktır. Tamamen İnternet üzerinden satış veya pazarlama yapıyorsanız maalesef bu uygulamadan yararlanamazsınız. Dilerseniz artık Google My Business’a nasıl kayıt olunur ona geçelim.

  • Adım 1: Google Benim İşletmem’e kayıt olmak için öncelikle bir Google hesabına ihtiyacınız olacak. Eğer Google hesabınız varsa giriş yapabilir yoksa yeni bir üyelik oluşturabilirsiniz.
  • Adım 2: Google My Business sayfasına giderek sağ üstteki “Hemen Başlayın” butonuna tıklayıp işletmenizin adını girerek Google Benim İşletmem üyeliğinizi başlatabilirsiniz.
google benim işletmem kayıt
  • Adım 3: Sonrasında karşınıza işletmenizin adresinizi ekleyeceğiniz bir ekran gelecek. Burayı da doğru bir şekilde doldurup ilerleyebilirsiniz.
google benim işletmem kayıt 2
  • Adım 4: Adresinizi girdikten sonra bulunduğunuz konumun dışına da hizmet verip vermediğiniz sorusu karşınıza gelecek. Bunu size uygun bir şekilde doldurarak devam edebilirsiniz. Eğer farklı konumlara da hizmet veriyorsanız, hizmet verdiğiniz bölgeleri ekleyebilirsiniz.
  • Adım 5: Hizmet verdiğiniz konumları seçtikten sonra işletmenize en uygun kategoriyi seçin.
  • Adım 6: Bu adımın ardından da müşterilerinizle paylaşmak istediğiniz iletişim bilgilerini girebiliyorsunuz. Bu bilgileri paylaşmak tamamen sizin inisiyatifinize kalmış bir durum. Ancak telefon numaranızı ve İnternet sitesi adresinizi eklemeniz potansiyel müşterilerinizin size daha hızlı ulaşmasını sağlayacaktır.
  • Adım 7: Evet, bütün adımların sonuna geldik. Google Benim İşletmem kaydınız tamamlandı.

Google Benim İşletmem Hesabı Nasıl Onaylanır?

Google Benim İşletmem hesabınızı onaylamak için posta yolunu tercih etmeniz gerekiyor. Bu işlem de yaklaşık 14 gün kadar sürebiliyor. Dilerseniz daha sonra butonuna tıklayarak işleminize sonra da devam edebiliyorsunuz, ancak işletmenizi onaylayana kadar bilgi girişlerini tam olarak yönetmenize izin verilmiyor.

Google benim işletmem onay ekranı

Ayrıca işletmenizi listelenme optimize işlemlerinizi tamamladıktan sonra onaylamanız sizin için daha iyi olacaktır. Google Benim İşletmem paneline girdikten sonra bütün ayarlara bir göz atın. Ayarlarınızı size en uygun şekilde optimize ettikten sonra tekrardan işletmenizi doğrulayabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Listenizi Optimize Edin

İşletmenizi onaylamadan önce veya onayladıktan sonra işletmenizin adını, adresini, telefon numarasını, çalışma saatlerini ekleyebilir veya değiştirebilirsiniz. Bunun için sol menüde bulunan “Bilgi” kısmına tıklamanız ve ardından kalem işaretlerine tıklayarak düzenleme yapmanız gerekiyor.

google benim işletmem bilgi ekranı

Tüm bilgilerinizi doldurduktan sonra Google Aramalarda ve Haritalarda listelenmeye başlayacaksınız. Bu noktada konumunuzu doğru girmeniz oldukça önemli. Zaten farklı bir konumda hizmet vermek istiyorsanız, ekstradan o bölgeleri de ekleyebiliyorsunuz. Bu nedenle adresinizi doğru girmekten çekinmeyin.

Elinizden geldiğince fotoğraf ve video eklemeye çalışın. Google’a göre fotoğraf kullanan işletmeler %35 daha fazla tıklama ve görüntülenme alıyormuş. Bu nedenle kapak fotoğrafınızı, profil fotoğrafınızı eklemeyi ihmal etmeyin. Profil fotoğrafınıza işletmenizin dışarıdan fotoğraflarını, iç mekan fotoğraflarını, çalışanlarınızın ve ürünlerinizin fotoğraflarını ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz fotoğraflar potansiyel müşterilerinizin dikkatini daha fazla çekecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: