Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
google aramalarda ust sirada cikmak

Google Aramalarda Üst Sıralarda Çıkmak

27.01.2020

Ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğu zaman internet ortamından başarı sağlamak ve gelir elde etmek herkesin hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek adına günde yüzlerce web sitesi açılıyor ve bir o kadarda web sitesi kapanıyor. Bildiğiniz gibi web sitesi açarak gelir elde etmenin tek yolu Google aramalarda üst sıralara çıkmak olmaktadır. Bu yazımızda sizlere konu hakkında birkaç ipucu vererek neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Yazımızda bahsedeceğimiz kriterleri göz önünde bulundurarak sadece Google’da değil, diğer tüm arama motorlarında da üst sıralara çıkacaksınız. Çünkü bu kriterler eşliğinde Google gibi dev bir arama motorunda yükselmek diğerlerinde de yükselişe geçmekle aynı anlamı taşır.

Bu yazımızda Şu başlıklar üzerine yoğunlaşacağız.

 • Kullanıcı deneyimi
 • Site içi Optimizasyon
  • İçerik Kalitesi
  • Site İçi Linkleme
  • Site Hızı
  • Mobil Uyumluluk
 • Site Dışı Optimizasyon
  • Backlink
  • Sosyal Medya Çalışmaları
  • Rakip Analizi
 • Anahtar Kelime Kullanımı
 • Reklam Yönetimi
google ust siralara cikmak

Google’da Üst Sıralara Çıkmak

Bilindiği gibi 200’den fazla SEO kriteri bulunuyor. Bu kriterlerden en önemli olanları ve her sitenin muhakkak yapması gereken özelliklerden bahsedeceğiz. Bir web sitesinde olmazsa olmaz olaylardan bahsettikten sonra diğer kriterleri de sağlayarak hızlı bir yükseliş yakalayabilirsiniz.

Google’da üst sıralara kolayca çıkabilmek için söylemesi kolay, yapması zor olan kriterler şunlardır.

Kullanıcı Deneyimini İyileştirin.

Web sitenizi dış bir göz ile inceleyin. Siz olsanız web sitenize girer miydiniz sorusunun cevabını kategorinizde lider durumda bulunan siteye nazaran kıyaslayın. “+” ve “-“ yönlerinizi ortaya koyarak gereken iyileştirme çalışmalarını yapmaya başlayın.

Web sitesini kullanıcıların girmesi için yaptığınız unutmadan gereken tüm optimizasyon çalışmalarını yapın. Siteye bir amaç için giren ziyaretçilerinizin o amacına ulaşıp ulaşamayacaklarını kontrol edin. En hızlı şekilde amaçlarını onlara sunun. Genellikle siteye göz atma süresinin 5- 10 sn arasında olduğunu unutmadan, o süre zarfında verebileceğiniz şeyleri kaliteli şekilde ziyaretçinin önüne sunmaya özen gösterin.

Site İçi Optimizasyon Çalışmaları Yapın.

Kullanıcı deneyimi açısından site içi optimizasyonları çok önemlidir. İyi bir çalışma sonrasında ziyaretçilerin sitede geçirdikleri süreler arttırılabilinir. Site içi optimizasyon konusu şu başlıklar altında daha iyi anlaşılacağını düşünüyoruz.

 • İçerik Kalitesi: Bir şekilde siteye çektiğiniz kullanıcıları, içeriklerinizin kalitesi ile sitede tutmaya çalışın. Aradıklarını net ve tam olarak verin, kalitesiz ve uzun içerikler yerine kaliteli ve olması gereken uzunlukta içeriklerle sitenizi doldurun.
 • Site İçi Linkleme: İçeriklerinizin içerisine konu ile ilgili olan sayfaların linklerini ekleyin. Böylelikle ziyaretçinin sayfalarınız arasında dolaşmasını sağlayarak sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayacaksınız. Bu süre Google SEO kriterleri açısından oldukça önemlidir.
 • Site Hızı: Sitenizin hızı, kullanıcının sitede kalma süresini direkt olarak etkileyen faktördür. Genellikle 2 – 3 sn üzerinde yüklenen sayfalar ne yazık ki kullanıcı tarafından hoş karşılanmamakta ve sitenizin “hemen çıkma oranı” üzerinde negatif etki yapmaktadır.
 • Mobil Uyumluluk: Günümüzde ziyaretçilerin büyük bir kısmı cep telefonlarından yani mobil kanallardan gelir. Bundan dolayı sitenizin mobil ile uyumluluk sürecinde %100 bir başarı yakalamalı ve mobil hızının maksimum seviyede olmasını sağlamalısınız.
googleda ust sirada nasil cikilir

Site Dışı Optimizasyon Çalışmaları yapın.

Site içi optimizasyon çalışmaları ardından sıra site dışı optimizasyon çalışmalarına geliyor. Bu konuda yapılacak bir sürü çalışma olmasına rağmen sizlere en önemli konulardan bahsedeceğiz. Özellikle sosyal medya ve backlink çalışmaları bu işin temel direği niteliğindedir. Aşağıdaki maddelere dikkat ederek Google aramalarda üst sıralarda çıkmak yolunda büyük bir yol kat edebilirsiniz.

 • Backlink Çalışması: Backlink, başka bir sitenin sizin sitenizi tavsiye etmesi demektir. Özellikle sektörün dev siteleri tarafından önerilenler listesinde bulunmanız arama motorlarının dikkatini çeker. Bundan dolayı büyük sitelerden backlink almaya özen gösterin. Ancak, sizden daha kötü durumda olan, kategorinizle alakasız olan sitelerden alacağınız backlinklerin size yarardan çok zarar getireceğini unutmayın.
 • Sosyal Medya Çalışmaları: Facebook, twitter, İnstagram, youtube gibi günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformlarını etkin bir şekilde kullanmalısınız. İçeriklerinizi burada oluşturduğunuz sayfa/kanal gibi yerlerde paylaşmalısınız. Aynı zamanda bu şekilde kaliteli bir backlink elde etmiş de olacaksınız.
 • Rakip Analizi: Aynı sektörde yarıştığınız ve ilk sayfanın üstlerinde çıkan rakiplerinizin devamlı analizini yapın. Yazdığı içeriklerden tutunda sitelerinin hızları, eksileri ve artıları ile birlikte kendi sitenizi sürekli karşılaştırın. Dezavantajlarınızı kısa sürede avantaja çevirmek için çalışın.

Anahtar Kelime Analiz Edin.

Siteniz için olmazsa olmaz kriterlerden bir tanesi de sektörünüz ile ilgili anahtar kelimeleri analiz etmenizdir. İçeriklerinizde bu kelimeleri kullanarak kullanıcıların yaptığı sorgulara direkt olarak cevap veren makaleler hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda SEO kriterleri açısından çok önemli olan bu kelimelerin fazla kullanılmadan ortalama her 100 kelimede bir tane geçirilmesini tavsiye ediyoruz.

Reklam Verin

Yeni kurulan sitelerin isimlerini hızlı bir şekilde duyurmak için Google Ads veya sosyal medya reklamları konusunda ellerini çabuk tutmaları gerekir. Reklam çalışmaları sonucunda sitenize çekeceğiniz trafik ile birlikte arzu ettiğiniz üst sıralara daha rahat geleceksiniz.

Sonuç olarak; Yukarıda anlattığımız detaylar sizleri kısa zamanda üst sıralara taşıyacaktır. Ancak bir yerden sonra ilerlemeniz duracak ve o zamanda doğru adımları sürekli olarak atmaya devam edeceksiniz. SEO kriterlerini yerine getirdikten sonra sabırlı davranmalı ve çalışmalarınızdan vazgeçmeden, istikrarınızı korumalısınız. Google aramalarda üst sıralara çıkmak sadece ama sadece istikrar ile gelecektir.

SEO konusunda verdiğimi hizmetler hakkında detaylı bilgi almak için https://www.bulutinteraktif.com.tr/seo/ sayfasına giderek verdiğimiz hizmetleri detaylı olarak inceleyebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: