Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
etkili backlink edinme stratejileri

Etkili Backlink Alma Stratejileri ve İpuçları

04.11.2019

SEO kampanyalarının temel taşlarından birisi olan backlink, SEO süreçlerinizi hızlandırmaya yönelik oldukça etkilidir. Bu yazımızda doğru ve etkili backlink kazanma stratejilerini inceliyoruz.

Az sayıda backlink ile sitenizi nasıl yükseltirsiniz?

Backlink ile ilgili sorulan soruların başında geliyor. Backlink edinmek zaman alan bir iştir ve maliyeti yüksektir. Zamandan ve maliyetten kâr etmek için bilmeniz gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Öncelikle her backlinkten en iyi verimi nasıl alacağınızı bilmeniz gerekir.

Bunun için tamamlamanız gereken bazı süreçler var.

 • Teknik olarak alt yapısı güçlü bir siteniz olmalı ve optimize edilmiş olmalıdır.
 • Sitenizin iç mimarisi güçlü, SEO çalışmasına uygun olmalıdır.
 • Sektörünüz ile alakalı değerli içerikler oluşturmalısınız.

Bu maddeleri daha detaylı anlatacak olursak;

Etkili Backlink Edinme Stratejileri

Teknik Altyapı

Sitenizde yer alan teknik sorunlar sitenizde gelen kullanıcıların deneyimlerini olumsuz etkilemektedir. Kullanıcı deneyimi düşük olan sitelerde organik trafiği büyütmeniz oldukça zor olacaktır.

Dikkat etmeniz gerekenler;

 • Site açılma hızı,
 • Mobil uyumluluk,
 • Kopya içerik,
 • Yönlendirmeler,
 • 404 hataları,
 • Canonical hataları,
 • Kopya meta ve title,
 • Noindex, noffollow kullanımı.

Site Mimarisi

Sitenizin iç bağlantılarında mimarinin hatasız ve sağlam olması gerekmektedir. Bu mimariyi ne kadar iyi kurarsanız backlinke olan ihtiyacınız o kadar az olacaktır.

Değerli İçerik

İçerik SEO’nun en önemli parçasıdır. Backlink, site içi mimari ne kadar iyi olursa olsun içeriğiniz kaliteli olmadığı sürece SEO çalışmasında başarıya ulaşmanız oldukça zordur hatta imkansızdır diyebiliriz.

Ziyaretçilerinize her yerde bulamayacağı ve onları etkileyecek içerikler sunmanız gerekir.

İçerik üretimi konusunda daha önce yayınladığımız “Kaliteli İçerik Oluşturma Rehberi” başlıklı yazımızı inceleyerek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Backlink Nasıl Alınır?

Kaliteli Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bu kriterleri uygulayarak edindiğiniz backlinkler sayesinde organik trafiğini artarak devam edecektir.

İlgili Siteler

Sizin içeriğiniz ile benzer içerikte olan sitelerden edindiğiniz backlinkler çok önemlidir. Yapılan çalışmalarda bu tür sitelerden alınan backlinklerden kaynaklı sitelerin zarar gördüğü görülmemiştir. Bu nedenle backlink alınan sitenin içeriği, backlink alınan sayfanın içeriği ve alınan backlinklerin alaka düzeyi doğrudan etki etmektedir.

Backlink Analiz Siteleri

Siteniz ne kadar güçlü olursa SEO alanında yaptığınız çalışmalar sonucunda aldığınız sonuç o kadar iyi olacaktır. Bunun için bazı backlink analiz araçlarını kullanarak kendinize backlink kaynakları bulabilirsiniz.

Kaliteli ve Trafiği Yüksek Olan Siteler

Yüksek trafiği olan sitelerden backlink almanız, aldığınız linkler üzerinden kullanıcıların sizin sitenize yönlenmesine yardımcı olur. Doğrudan sizin ile etkileşim kurdukları için etkisi mükemmel olacaktır.

Tabi ki bu sitelerden backlink almanız kolay olmayacaktır. Ancak bunu başardığınızda etkileri göreceksiniz.

Backlink Analiz

Bağlantılarınız Doğal Görülsün

Backlink edinirken sürekli aynı metinleri kullanmanız sitenize ciddi zararlar verebilir. Bağlantı metinlerini doğru bir yapıda ve oranda yapmanız siteniz için en sağlıklı olan yöntemdir.

Backlink metinlerinizde marka, ürün adı, hizmet adı veya direk url olarak almanız ve bu çeşitliliği devam ettirmeniz gerekir.

Bunun yanı sıra çeşitli banner ve görsellerden link almanızda bu çeşitliliği sağlayacaktır.

Backlinkleriniz Temiz Olsun

Değerleri yüksek olan sitelerden backlink almaya çalışmalısınız. Spam ve benzeri siteler backlink vermiş sitelerden bağlantı almamaya dikkat ediniz.

Sosyal Medya’yı Kullanın

Facebook, Twitter, Linkedin, Pinterest, İnstagram gibi platformlarda hesaplarınız olsun. Bu platformda yeni içeriklerinizi paylaşarak insanlara ulaşmaya çalışabilirsiniz. Buradan gelecek ziyaretçilerde SEO çalışmalarınız için mutlaka etki sağlayacaktır.

Ücretsiz Backlink Alma

Firma Rehberlerini Kayıt Olun

Firma rehberlerinin bir kısmı dofollow bağlantı verirken bir kısmı da nofollow bağlantı verir. Bu durum çeşitliliği sağlayacağı için tercih edilebilir. Google firma rehberi gibi kaynaklara güvendiği için sizde bu kaynakları güvenle kullanabilirsiniz.

Konuk Yazarlığı Olan Sitelere Yazın

Bazı sektörlerde konuk yazar kabul eden blog yapıları mevcuttur. Sizde içeriğiniz ile benzer bu tür kaynakları bularak oradan yayın yapabilirsiniz. Faydalı ve kaliteli bir içerik yayınladığınız bu blog sahipleri size bağlantı verebilir.

Süresi Dolan Web 2.0 Bloglar

Bu tür listeleri satan bazı siteler mevcuttur. Yüksek PA değeri olan Tumblr gibi blogları satın alabilirsiniz. Sonrasında içeriğiniz ile alakalı içerikler yayınlayarak kendinize paravan oluşturabilirsiniz. Tumblr gibi kaynakların açıklama kısımlarından dofollow backlink alabilirsiniz.

SEO konusunda daha fazla bilgi ve danışmanlık almak için hemen arayın.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: