Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
cloud flare

Cloud Flare Nedir? Nasıl Kullanılır?

26.07.2022

Profesyonel bir web sitesine sahipseniz sizin ve ziyaretçilerinizin güvenliği çok önemlidir. Web sitenizi güvenli bir dijital platform haline getirmek için tercih edebileceğiniz bazı önlemler vardır. Web sitenizin güvenliğini bir bütçe dahilinde sağlayabileceğiniz gibi ücretsiz olarak da bazı güvenlik uygulamaları oluşturabilirsiniz. 

Cloud Flare; web sitenizin hız ve güvenlik açısından güçlü hale getirmeyi sağlayacak proxy hizmet sistemi olarak tanımlanabilir. Bu sistem sayesinde web sitenizin performansı ve hızı yükseltilebilir. Cloud Flare sistemi sayesinde  DDos saldırı koruması, CDN, DNS gibi farklı konularda destek alabilirsiniz. Bu sistem sayesinde web sitenizde yer alan sayfaların tamamı ön belleğe kaydedilir ve bir sunucuya aktarılır. Sunucu da web sitenizi ziyaret eden kişilere sayfaları hızlıca görüntüler.

Cloud Flare Nasıl Kurulur?

Web sitenizin kullanıcı deneyimini geliştirebilmek ve arama motorlarında performansını arttırabilmek adına site hızınız da yüksek olmalıdır. Cloud Flare sistemi web sitenizi korur ve web sitenize gelen kişilerin sayfaları hızlıca görüntülenmesini sağlar.  Bu servis kolayca kurulabilir. İsteğinize bağlı olarak hem ücretli hem de ücretsiz sürümünü tercih edebilirsiniz.

Cloud Flare sistemini açıkladıktan sonra nasıl çalıştığından bahsedelim.

Cloud Flare Nasıl Çalışır?

Cloud Flare sistemi 2009 yılından beri Türkiye’de etkin olarak kullanılmaktadır.  Sistemde dünyanın çeşitli yerlerine dağıtılmış olan veri merkezleri vardır. Veri merkezleri sayesinde web sitesine gelen tüm istek talepleri takip edilir. Cloud Flare sistemi web sitenize gelen tüm saldırıları engelleyecektir.  Ayrıca web sitenizdeki içeriklerin performansının yükselmesini de sağlayacaktır. Bu sistem sayesinde web sitenize gelen ziyaretçiler hakkında detaylı analiz de yapabilirsiniz.

Cloud Flare Nasıl Çalışır?

Cloud Flare sisteminde SSL güvenlik sertifikasını zorlanmadan kurabilirsiniz. CDN servisi üzerinden içerikleriniz dünyanın farklı yerlerinde bulunan  veri merkezlerinde depolanır. Cloud Flare sisteminde şuan için bilinen 150 kadar veri merkezi söz konusudur.  İlerleyen zamanlarda bir veri merkezinin de İstanbul’da kurulacağı öngörülmektedir. 

Bir ziyaretçi web sitenize geldiğinde coğrafi olarak kendisine en yakın veri merkezinden bilgiler alınmaktadır. Bu da web sitesinin kolayca yüklenmesini sağlar. Küçük web siteleri ücretsiz sürümü kullanabilir. Kurumsal ve yüksek trafiği olan web siteleri için ücretli versiyon daha doğru olacaktır. 

Cloud Flare Kurulumu Nasıl Yapılır?

Cloud Flare servisinin kurulumu son derece pratiktir. Ancak öncelikli olarak Cloud Flare hesabı açmalısınız. Bu servisi kurabilmek için şu adımları izlemeniz yeterli olacaktır;

  • https://dash.cloudflare.com/sign-up adresine giriş yaparak kendiniz için bir üyelik oluşturun.
  • Web sitenize gelen mail üzerinden aktivasyon linkine tıklayarak doğrulama yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra “Add Site” butonu üzerinden alan adınızı ekleyerek devam edin. Daha sonra web sitenizi tarayın.
  • Web siteniz tarandıktan sonra “Continue Setup” butonuna tıklayarak devam edin. Ancak tarama süreci biraz sürebilir.
  • Status bölümüne girerek domaininizin aktif olduğundan emin olun. Daha sonra Cloud Flare simgesinin turuncu renkte olduğundan emin olun. Bu simge turuncuysa devam edebilirsiniz.
  • Karşınıza gelen bölümde ücretsiz ya da ücretli sürümler arasından bir seçim yaparak üyelik tipinizi belirleyin.  Ücretli sürümlerde farklı paketler seçebilirsiniz.
  • Size sunulan isim sunucularını domaininize tanımlayarak web sitenizin trafiği üzerinde bu sistemi yetkili hale getirin.
  • İsim sunucusu değiştirdikten sonra 24 saat kadar sonra değişim tamamlanır. Bu süreç sona erdiğinde Cloud Flare servisini kullanmaya başlayabilirsiniz.
Cloud Flare Ayarları

Buraya kadar Cloud Flare sisteminin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve kurulumunu anlattık. Buradan sonra da Cloud Flare servisinin ne işe yarayacağına bakalım. 

Mysql nedir? nasıl kullanılır başlıklı yazımızı incelemek için hemen tıklayın.

Cloud Flare Ne İşe Yarar?

Cloud Flare servisiyle web siteniz için birçok işlem yapabilirsiniz. Cloud Flare uygulamasının web siteniz için sağlayacağı özelliklere kısaca değinelim;

Güvenlik Önlemlerinden Yararlanabilirsiniz

Cloud Flare sistemi kişiselleştirilmiş bir bulut tabanlı web sistemidir.  Sistem üzerinde özel bir güvenlik duvarı vardır. Web sitenize bir başkası saldırıda bulunduğunda  bu saldırıların durdurulmasını sağlayacaktır. Web sitenize spam, yorum ya da farklı şekillerde gelen her saldırıya karşı güvenli bir deneyim yaşanabilir. Sitenize gelen tehditleri ortadan kaldırmasının yanında kötü niyetli botları ve tarayıcıları da sınırlamaktadır.

CDN Servisini Kullanabilirsiniz

CDN servisi Cloud Flare uygulaması tarafından geliştirilerek web sitelerinin kullanımına sunulmuştur. CDN servisi web sitenizde yer alan birçok bilginin bazı veri merkezlerinde depolanmasını sağlayacaktır. Web sitenizdeki tüm içerikler CDN servisi ile güvenli şekilde yedeklenecektir.

Cloud Flare DNS

Site Hızını Optimize Edebilirsiniz

Google, web sitesinin hızını önemli sıralama kriterleri arasında göstermektedir. Web sitenizin hızına yönelik her zaman gerekli optimizasyonları yapmalısınız. Cloud Flare Optimizer servisi sayesinde sitenizi hızlı bir platform haline getirebilirsiniz. Cloud Flare uygulaması web sitenizi optimize edebilmeniz için size destek olur. 

Cloud Flare Apps Servisini Kullanın

Web sitesi yönetimi profesyonellik gerektirir. Web sitenizi güvenli bir hale getirmek için her zaman dinamik olmalı ve yeni özellikleri eklemelisiniz. Cloud Flare Apps servisi üzerinden web siteniz için birçok özelliği indirerek kurulumunu yapabilirsiniz. 

Cloud Flare SSL

Web Sitesi Analizi Yapabilirsiniz

Cloud Flare servisi ile sitenizin hızını ve güvenlik uygulamalarını düzenleyebilirsiniz. Cloud Flare servisi web sitenize gelen tüm trafikleri detaylı olarak kayıtlar. Cloud Flare Analytics servisi sayesinde web sitenizin ziyaretçilerini istediğiniz an detaylı olarak analiz edebilirsiniz.   Ziyaretçilerin web sitenize nereden geldiğini, web sitenizde hangi sayfaları ziyaret ettiğini, web sitenizde hangi aksiyonları yerine getirdiklerini ve daha birçok farklı özelliği inceleyebilirsiniz. Bu servis aynı zamanda web sitenize gelen arama motoru botlarını da inceleme fırsatı sunar.  

Cloudflare birçok özelliğiyle web sitenizi güvenlik açıkları karşısında koruyacaktır, web sitenizin hızının yükseltilmesini sağlayacaktır ve web sitenize gelen ziyaretçi trafiğini kontrol etme şansı verecektir. 

Cloud Flare resmi web sayfasına giderek tüm işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: