Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
arama amaci

Yeni Başlayanlar İçin Blog İpuçları

19.10.2019

Yeni bir blog açtınız fakat okuyucu kitleniz yok mu? Bunun için ne yapmanız gerekiyor hemen göz atalım.

Kaliteli içerik ile blog sayfanıza yüksek miktarda organik trafik çekmeniz için bazı ipuçlarını inceliyoruz.

1. Niş

Blog yazıyorsanız veya başlayacaksanız bilmelisiniz ki yüksek rekabetin olduğu bir alanda çalışma yapacaksınız. Niş, bir konuya odaklanarak o konuda uzmanlaşmak demektir. Örneğin, bir seyahat blogu yazıyorsanız, yalnızca Türkiye’deki seyahatlere odaklanabilirsiniz. Daha sonra, bloğunuz trafik almaya başladığınız daha geniş konuları ele alabilir ve bu konularda yazılar yayınlayabilirsiniz.

En iyi blog yazarlarının en önemli yol haritası bu şekildedir.

Blog İpuçları

2. İnsanların Aradığı Konulara Hakkında Yaz

İnsanların merak ederek aradığı konuları ele alarak bu konularda yazmalısınız. Bunun için anahtar kelime araştırma aracı veya Google Trends araçlarını kullanabilirsiniz.

Tamamen ücretsiz bir araç olan AnswerThePublic’e bir anahtar kelime girerek insanların Google’da aradıkları ilgili soruları gösterir.

Bunların dışında pek çok ücretsiz anahtar kelime bulma aracı vardır. Siz dilediğinizi seçebilirsiniz.

Bu araçlar mükemmel fikirler vermesine rağmen aylık arama hacimlerini tam olarak ölçemiyorlar. Arama hacimlerini en yakın şekilde almak istiyorsanız Ahrefs anahtar kelime aracını kullanarak profesyonel bir şekilde anahtar kelime listesi oluşturabilirsiniz.

İnsanların Aradığı Konularda Yazın

3. Rakiplerinizin En İyi Performans Gösteren Konularını Ele Alın

Başarınızı artırmak ve süreklilik sağlamak için rakiplerinizin bloglarını inceleyebilirsiniz. Hangi makalelerinin en fazla trafik aldığını incelemeniz size büyük katkılar sağlayacaktır.

Birçok blog sitesinde en iyi yazılar bölümü yer almaktadır. Bu bölümleri inceleyebilirsiniz. Bu yazıları inceleyerek hangi başlıkları kullandıklarını, hangi anahtar kelimelere çalıştıklarını tespit etmeniz oldukça kolaydır.

4. Arama Amacına Dikkat Edin

Google, kullanıcılarına sorgula ile en alakalı sonuçları getirmeyi amaçlamaktadır. Bunun anlamı şudur: Google’da üst sıralarda yer almak ve pasif, organik trafik almak istiyorsanız, sorgu için en alakalı sonuç olmanı gerekir. Bunun için arama amacına uygun içerik oluşturmak çok önemlidir.

Arama amacını nasıl çözersiniz?

Google en alakalı sonuçları göstermeye çalıştığı için, bunu avantajınız için kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz konu için en iyi 10 sonuca göz atın ve şu anda hangi tür sayfaların sıralandığını görün.

Örneğin “Kahve makinesi” için en iyi sonuçlar.

Google Arama Amacı

En üst sıradaki sayfaların çoğu, farklı kahve makineleri satan kategori sayfalarıdır. Bu durumda içeriğiniz ne kadar mükemmel olursa olsun, bir blog gönderisi ile bu sıralamaya girmeniz oldukça zor olacaktır.

Şimdi “Türk Kahvesi” araması ile karşılaştıralım.

Google Arama Sonuçları

En üst sıradaki sayfaların çoğu türk kahvesinin yapımı ile ilgili makaleler olduğunu görebilirsiniz.

Arama Amacı

5. Referans Vermeye Değer İçerik Oluşturun

Makalenizi yazarken farklı kişilerin, sitelerin sizi referans vermesi oldukça önemlidir. Bu durumu yakalamanız biraz zor olacaktır, ama imkansız değil!

Öncelikle şunları kendinize sormanız gerekiyor;

  • Makaleniz benzersiz mi?
  • Kimsenin konuşmadığı fikirleri veya bakış açısını sundunuz mu?
  • İnsanlar makalenizi alıntı yapabileceği şekilde düzenlediniz mi?
  • İnsanlar bu makalenizi paylaşacak veya bu makale hakkında konuşacak mı?

Cevabınız yankılanacak şekilde evet ise, süper bir iş çıkarıyorsunuz ortaya. Değilse, geri dönün ve bu sorulara göre makalenizi gözden geçirerek düzenleyin. Yazılarınıza verileri dahil edin, anket uygulayın, veya deneyimlerinizden bahsederek farklı bir bakış açısı ekleyebilirsiniz.

6. Gönderilerinizin Okunmasını Kolaylaştırın

Kimse okumayı sevmiyor. Sadece bilgi istiyorlar. Beynine indirebilselerdi, yaparlardı.

Tim Soulo

İnsanlar makalenizi okumak yerine Netflix’i izlemeyi tercih eder. Bu nedenle, okumaya karar vermelerine yardımı olmak için iyi bir yazar olmanız gerekir.

Kısa paragraflar kullanın; okuyucuları içeriye davet etmek için çok etkili olacaktır.

Uzun cümlelerden uzak durun; insanlar genellikle aklının sesini okurlar. Bu nedenle, uzun cümleler takip etmeyi zorlaştırmaktadır.

Multimedya ekleyin; Video, görsel, gif gibi öğeler kullanın. Daha fazla metin yazmanızı gerektirmeyecek öğeler okuyucuyu mutlu edecektir.

Biçimlendirmeyi kullanın; Kalın, italik, alıntı, liste gibi biçimlendirmeler okumayı kolaylaştırır.

Dikkat Çekici Başlık Yazın

7. Dikkat Çekici Başlık Yazın

Birçok kişi, içeriği arama veya sosyal medya aracılığı ile keşfeder. Başlığa göre hangisini okuyacağına karar verir. Bu, başlığı içeriğinizin en önemli parçası haline getirir. İnsanların dikkatini çekecek daha fazla bilgi edinmek isteyenlere yönelik başlık seçin.

Bunu iyi yapabilmek için web’deki popüler blogların bazılarına göz atın ve başlıkları nasıl oluşturduklarını keşfedin.

8. İyi Bir Giriş Yapın

Makalenizde kullandığınız başlık okuyucunun ilk cümleyi okumasını sağlamaktır. Eğer giriş yazınız uzun, sıkıcı veya akademik bir makale gibi okunuyorsa, hemen değiştirmelisiniz.

Temel SEO

9. Sayfada Temel SEO Yapın

Sayfada SEO, içeriğinizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda bulunacak şekilde optimize etmenizi sağlar.

Hedef anahtar kelimenizi başlığa, meta açıklamaya ve h1 etiketlerine yerleştirin.

Kısa, açıklayıcı URL’ler kullanın.

Bir Wordpress kullanıcısıysanız, Yoast SEO, All In One SEO gibi eklentileri yükleyerek ipuçlarını uygulamanızı kolay olacaktır.

Bunları abartmadan yapmalısınız. Okuyucu aradığı bir anahtar kelimeyi sayfanızda çok fazla görmek istemez. Bunun için anahtar kelimenizi içinde barındıran uzun kuyruklu kelimeleri tercih etmeniz, okuyucu ve SEO açısında daha verimli olacaktır.

Organik Trafik Nasıl Artırılır? başlıklı yazımızda çok daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

10. E-Mail Listesi Oluşturun

Hayranlarınızın size abone olabileceği bir e-mail listesi oluşturun. İstediğiniz zaman hayranlarınıza ulaşmanız çok kolay olacaktır. Okuyucuları e-mail listenize kayıt olmaları için ikna etmeniz gerekecektir. Bunu ufak hediyeler, paylaşımlar, ipuçları ile yapmanız çok hızlı ve kolay olacaktır. Biraz yaratıcılık ile e-mail listenizi hemen doldurabilirsiniz.

E-Mail Listesi

11. İçeriğinizi Topluluklarda Tanıtın

Kategoriniz ile ilgili topluluklar, hedef kitlenize ulaşabileceğiniz topluluklardır. Facebook grupları, slack, reddit ve forumlar gibi toplulukları kullanabilirsiniz.

12. Diğer Bloglar İçin Misafir Yazar Olun

Hızlı bir yükselme kazanmak istiyorsanız sadece kendi blogunuz için yazmayın. Trafik, bağlantı ve markanızı oluşturmak için otoriter bloglardan yararlanın.

Peki bunu neden yapıyorlar?

En popüler bloglar harika içerikler üzerine kuruludur. Ancak sürekli olarak harika içerik üretmek oldukça zordur. Onlar için ücretsiz harika bir yazı yazmayı teklif edersen, neden hayır desinler?

13. Eski İçeriği Güncelleyin

Blog yolcuğunuz boyunca ilerledikçe, düşünceleriniz, görüşleriniz ve bilgileriniz sürekli olarak değişecektir. İlgili olduğunuz konular hakkında daha fazlasını öğrenecek ve yazım tarzınızı geliştireceksiniz.

Eski içerikleriniz yeni keşfedilen bilgi ve düşüncelerinizi yansıtacak şekilde güncellemezseniz okuyucularınıza bir kötülük yapıyor olacaksınız. Ayrıca içeriğinizi güncellemenin de bir SEO avantajı vardır.

Düşünün; 1. sırada olsanız bile, rakipler en üst sıra için savaşmaya çalışabilir. Veya Google, içeriğinizin eski olduğunu düşündüğünde sıralamadan düşürebilir.

Bu nedenle, içeriğinizi taze ve güncel tutmayı hedeflemelisiniz.

SEO çalışmalarınız için bilgi ve hizmet almak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: