Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
dofollow nofollow nedir

Backlink Nedir? Nasıl Alınır?

22.10.2019

Backlink, bir web sitesine başka bir siteden verilen bağlantıdır. Backlink sayısı ve backlink kalitesi web sitenizin SEO çalışmalarında üst sıralara çıkmasına yardımcı olan bir kriterdir.

Backlink, ücretli veya ücretsiz olarak alınabilir. Backlink alırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktör kaliteli ve kalıcı olmasıdır. Backlink konusunda birçok blogda yer alan yazılar eski olduğu için yanlış yönlendirme yapılabiliyor. Google algoritması sürekli güncellendiği için eski bilgiler bize yarar yerine zarar verebiliyor.

Google son yıllarda yaptığı güncellemeler ile algoritmasında ciddi değişiklikler yaptığı için bir çok web sitesi bu durumdan olumlu veya olumsuz etkilenmektedir. Bu web sitesine yapılan backlink çalışma sürecinin yanlış yönetilmesinden kaynaklı olduğu birçok siteye baktığımızda kolayca anlayabiliriz.

Backlink Nedir?

Backlink sadece alındığında işiniz bitmiyor. Bunun takibini yapmanız, hatta o backlinkten elde edeceğiniz etkileşimi dahi detaylı bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda aldığınız her backlink sitenize az veya çok olumlu etki edebiliyordu, bu durum biraz önce bahsettiğimiz güncellemeler ile aksi duruma dönmüş durumdadır. Aldığınız backlinklerin kaynakları güçlü, otoriter, sektörünüz ile alakalı siteler olması size sağlayacağı etkiyi fazlasıyla artırmaktadır. Bunun yanı sıra backlinkler üzerinden gelecek ziyaretçiler (etkileşimler) ve backlinklerin kalıcılığı da bu etkiyi oldukça artırmaktadır.

Backlink Türleri

  • Video (Youtube ve benzeri sitelerden yayınlanan videonun açıklama kısmından alınabilir.)
  • Text (Metin) (Bir makale içerisinden anahtar kelimenize alınabilir.)
  • Resim (Alakalı bir resim üzerinden alınabilir.)
  • Footer (Web sitelerinin en alt kısmından alınabilir.)
  • Sidebar (Web sitelerinin yan bloğundan alınabilir.)
  • Yorum Backlink (Web sitelerine yorum atarak alınabilir.)
  • Profil Backlink (Forum ve topluluk sitelerinde profilden alınabilir.)
  • Sosyal İmleme (İmleme sitelerine bağlantı gönderilerek alınabilir.)

Video, text, resim, profil, sosyal imleme sitelerinden alınan backlinkler daha kalıcı ve etkili olabiliyor. Bunun yanı sıra footer, sidebar gibi bölümlerden alınan linkler kaynak sayfa sayısı artacağı için çok önerilmemekte. Yorum backlinkler ise bir çoğu nofollow olduğu için tercih etmek sizin stratejinize kalmıştır.

DA/PA Değeri Nedir? Site Otoritesi Nasıl Artırılır? başlıklı yazımızı incelemek sizin için yararlı olacaktır.

Backlink Türleri

Hangi Backlinkler Fayda Sağlar?

Yukarıdaki paragrafta bu durumu kısaca açıklamıştım. Fakat şu etkenlere de dikkat etmeniz alacağınız bağlantıların faydasını artıracaktır. Aldığını bağlantı size ziyaretçi veya etkileşim getirmeli. Gelen ziyaretçiler gerçek olmalı ve sizin sayfanıza yönlendiğinde çeşitli aksiyonlar uygulamalıdır. Bağlantı alacağınız sitelerin uzun vadede kalıcı olması gerekmektedir. Bu önerilere uyarak alacağını bağlantılardan en iyi faydayı sağlarsınız.

Backlink Nasıl Alınır?

Sosyal medya platformlarından alacağınız bağlantılar oldukça etkili olacaktır. Bu sosyal ağlara içeriklerinizi, resimlerinizi, videolarını ekleyerek oralardan sitenize backlink sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra hedef kitlenizin yer aldığı sayfalar ve gruplarda linklerinizi ve paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra yukarıda verdiğim backlink türlerinden faydalanarak backlink elde edebileceğiniz kaliteli siteleri bulabilir ve kullanabilirsiniz.

Dofollow Nofollow Nedir?

Dofollow/Nofollow Nedir?

Dofollow : Backlinkin eklendiği sitenin otoritesi backlink verilen sayfa ile paylaşılır ve etkisi daha yüksek olur.

Nofollow : Dofollow’daki durumun tam tersidir. Otorite paylaşılmaz sadece bağlantı verilir.

Dofollow/Nofollow Oranı Nedir?

Bunun oranı %80’dir demek yanlış olacaktır. Fakat sitenize verilen bağlantıların %100’ü dofollow olmamalıdır. Bu yapay bir backlink çalışması olduğunu ortaya koyar ve bu durum Google’ın gözünden kaçmayacaktır. Sonucunda ceza alabilirsiniz. O nedenle sitenize gelen linklerin büyük bir kısmı dofollow olurken bir kısımda nofollow olmasını tavsiye etmekteyiz.

Backlink Analizi başlıklı yazımızı inceleyerek elde ettiğiniz backlinklerin durumunu ve kalitesini inceleyebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: