Emrah Mah. Yavrukurt Sokak 42/5 Keçiören/ANKARA
backlink analizi

Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

21.09.2019

Backlink, gerçekleştirdiğiniz SEO çalışmalarından meyve alabilmek için en etkili ögelerin başında gelir. Eğitim sürecinde olduğu gibi geri dönüt olmazsa alınan yol hakkında fikir sahibi olunamaz. Ayrıca SEO mücadelesinde rakiplere karşı üstünlük kurulamaz. Deneme yanılmaya bağlı olarak çalışmak yerine geçerli Backlink analiz çalışmalarıyla aldığınız yolu görebilirsiniz. Backlink analizi nasıl yapılır, sorusunu kavradığınız anda web sitesi çalışmalarınızda istediğiniz yerlere gelebilirsiniz.

Backlink Analizi

Backlink Nedir?

Backlink analizi, hakkında bilgi vermeden önce bu kavramı açıklamak daha doğru olur. Backlink nedir, sorusunu okuyucuların dikkatini bir sitede gezerken diğerine yönlendiren bağlantılar olarak açıklayabiliriz. Arama motorları ziyaretçilere bir sıralama yaparken öncelikle sayfalarda bulunan bağlantıları inceler. Daha sonra bu bağlantıları dikkate alarak bir arama sonucu listesi çıkarır. Birbiriyle ilişkili siteler arasındaki Backlink bağlantıları referans olarak alınabilir. Bu sayede arama motorlarında daha iyi yerlere gelebilirsiniz.

Arama motorlarının index yapma sürecinde Backlinklerin kalitesi çok önemlidir. Ayrıca Backlinkler arasında bağlantı da olmalıdır. Birbiriyle ilgi oranı düşük olan sayfalar listede alt sıralarda kalır. Ancak arama motorlarında üst sıralarda yer almanız için Backlink dışında göz önünde bulundurmanız gereken çok sayıda faktör vardır.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink Analizi

Backlink analizi yapma işlemi aslında tecrübe gerektiren bir işlemdir. Bu yüzden web siteniz için bağlantıları analiz ederken profesyonel destek almak yerinde olur. Şimdi sizlere Backlink analizi konusunda bazı ipuçları verelim;

1.Site İçi Bağlantıları İnceleyin

 Backlink analizi yaparken öncelikle sitenizde yer alan dahili bağlantıları iyi şekilde incelemelisiniz. Çünkü bir web sitesini arama motorlarında daha üst sıralara çıkaran en önemli etkenlerden biri kaliteli Backlink bağlantılarına sahip olmasıdır. Sizin kullandığınız kaliteli bağlantılar kullanıcıların deneyimini arttıracaktır. Böylece ziyaretçiler web sitesinde rahatça dolaşmanın keyfini yaşayabilirler. Arama motorlarına tekrar girerek yeniden vakit kaybetmeden tüm bilgileri sizin sayfanızda bulabilirler.

Web sitelerindeki sayfalara tüm teknik bilgileri aynı anda eklerseniz sıkıcı bir hal alabilir. Bu yüzden de sitenizden verdiğiniz iç bağlantılar ile diğer sayfalara da yönlendirme yapabilirsiniz.  Böylece okuyucuların sitenizde daha uzun süre vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken noktalardan biri iç bağlantı sayısıdır. Bu sayı çok fazla olursa sıralamanız geri düşebilir.

Backlink Nasıl Bulunur?

2. Rakiplerinizi Analiz Edin

Dış kaynaklarınızı analiz ederken öncelikle işe rakiplerinizden başlamalısınız. Sizinle aynı sektörde faaliyet gösteren rakipleriniz sizlere rekabet ortamında izleyeceğiniz yol hakkında bilgi verecektir. Backlink analizi yaparken rakipleriniz size bazı şeyler kazandırır;

  • Rakip başına her özel alan adındaki ortalama link sayısını öğrenebilirsiniz. Bu da link oluşturma stratejileriniz konusunda sizlere fikir verir. Rakiplerinizin başarılı sayfalarını örnek alabilirsiniz.
  • Rakiplerinizin ilgi alanları konusunda bilgi alabilirsiniz.  Ayrıca kendi sitenizin rakiplerinizde mücadele edebilme yeteneğini ortaya koyabilirsiniz.
  • Kendi kampanyalarınızda uygulayacağınız teknikleri ya da stratejileri kullanırken bu bilgilerden yola çıkabilirsiniz.

3. Linklerinizi Zenginleştirin

Link zenginleştirmesi, Backlink analizinden elde ettiğiniz veriyi kullanmanızın bir yoludur. Rakip analizinden yola çıkarak en etkili link zenginleştirmesini hayata geçirebilirsiniz. Rakiplerinizi incelerken daha çok nerede link aldıklarını incelemelisiniz. Böylece sektörünüze destek olan alanlar hakkında fikir edinebilirsiniz. Kalitesi üst seviyede olan bir link kaynağınız olursa kendi alanınızda link verdiği yerleri kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

4. 404 Sayfalarına Link İyileştirmesi Yapın

Backlink analizi yaparken link iyileştirmeleri de yapmalısınız. Sitenizdeki 404 hatası veren sayfaların belirlemesini yapmalısınız. Daha sonra da Backlink analizi yaparak ölü linklere ya da kaldırılan sayfalara link gönderilmiş mi kontrol etmelisiniz.

Bu durumda iki farklı yol haritanız vardır. İlki 301 yönlendirmesiyle sayfaları yeni bir sayfaya yönlendirmelisiniz. Bu durumda link değerinde kayıp yaşamayı göze almalısınız. Bu işlemi yaparken yeni sayfa linki ile eski sayfa linkinin birbirine benzediğine emin olmalısınız. Diğer bir seçeneğiniz ise site yöneticisi ile iletişime geçerek linkin güncellenmesini istemektir.  Ancak bu işlem biraz daha zor olacaktır.

Backlink Analiz Araçları

5. Backlink Analizi Araçlarını Kullanın

Backlink analizi yaparken işinize yarayacak bazı araçlar bulunur. Bu araçlar arasında en doğru analiz sonuçlarını verenleri tercih etmelisiniz. Bunlardan bazıları ücretli iken bazıları da ücretsiz olmaktadır. Sizin için bazı araçları verelim;

  • SemRush: Bu araç ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir yapıya sahiptir. Kullanmadan önce tüm özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
  • Majestic: Bu uygulama online olarak hizmet veren bir servistir. Ücretsiz olarak kullanacağınız fonksiyonları zayıf olacaktır. Bu yüzden Premium sürümüne geçiş yaparak birçok özelliği kullanabilirsiniz. Bu sürümde geriye dönük analizler de yapabilirsiniz.
  • Cognitive: Bu araç hem Backlink kontrol edebileceğiniz hem de yönetebileceğiniz bir yapıya sahiptir. Yani kullanmaya başladığınızda kolay ara yüzü ile sizleri kendine hayran bırakacak bir yapıya sahiptir.Bu araçta anlık kontroller yapabilirsiniz.
  • Ahrefs: Bu araç kolay anlayabileceğiniz grafiklerle detaylı bir raporlandırma sunmaktadır. Backlink analizi yaparken site içi linkler de incelenir.  Ancak başka sitelerden alınan Backlinkler ile site içi Backlinkleri ayrımı konusundaki sıkıntı aracın zayıf noktasını oluşturur.

Backlink sorgulama ile ilgili içeriğimizi hemen inceleyin : https://www.bulutinteraktif.com.tr/backlink-sorgulama/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: