fbpx
Mehmet Akif Ersoy Mah. 274. Sokak Wings Tower B Blok 6. Kat No:42 Yenimahalle/ANKARA
tr

2019 Yılı Global Dijital Raporunda Türkiye Ne Durumda?

05.03.2019

Türkiye, sosyal medya kullanımı, dijital ve İnternet kullanımı konusunda her yıl biraz daha gelişiyor. İstatistiklere bakıldığında ciddi bir sayıya ulaştığımızı birazdan inceleyeceğimiz, We Are Social ve Hootsuite tarafından hazırlanan 2019 Dijital Raporunda göreceksiniz.

Rapordan çıkarım yaparak hangi sosyal medya ağına yönelmeniz gerektiğini bulabilirsiniz. Özellikle Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanları için cevher niteliği taşıyan bu raporu sizlerle beraber inceleyelim. Türkiye’nin 2019 yılındaki dijital kullanımı istatistiklerine göz atalım.

Türkiye’de Mobil, İnternet ve Sosyal Medya Kullanımı

Türkiye sosyal medya kullanım istatistikleri 2019

82 milyon nüfusa ulaştığımız 2019 yılında dijitale karşı yaklaşımımıza baktığımızda;

  • Türkiye’nin %72’si yani 59 milyon kişi İnternet kullanıyor.
  • 59 milyon kişinin 52 milyonu aktif olarak sosyal medya kullanıyor.
  • 44 milyon kişi de (%53) sosyal medyayı mobil cihazları üzerinden kullanıyor.

Bu tabloya baktığımızda mobil kullanımı oldukça fazla gözüküyor. İnternet sitelerini mobil uyumlu hale getirmek için adım atmayanların sonunun yavaş yavaş geldiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle responsive tasarım, PWA, AMP gibi teknolojileri kullanmanız, dijital dünyanın değişimine ayak uydurma konusunda size yardımcı olacaktır.

Türkiye’de 2019 Yılında Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri

2019 sosyal medya kullanım istatistikleri

Türkiye’de toplam 52 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcıların 44 milyonu sosyal medyayı telefonundan kullanıyor. Bu da toplam nüfusun %53’üne tekabül ediyor.

Türkiye en çok tercih edilen sosyal medya platformları 2019

Rapora bakıldığında Türkiye’nin en çok kullanılan sosyal medya platformu Youtube olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar artık yemek tariflerini, kaçırdıkları dizinin tekrarını vs. neredeyse her şeyi video içerik olarak tüketmeye başladı.

Youtube platformunun hemen ardından Instagram, WhatsApp ve Facebook geliyor. Geçen seneye kadar Facebook kullanımı oldukça fazlayken 2019 yılında Instagram kullanımı bir hayli popülerleşmiş durumda gözüküyor.

Türkiye’de Elektronik Cihaz Kullanımı

2019 yılında Türkiye’de elektronik cihaz kullanımına baktığımızda ise;

Yetişkin bireylerin yaklaşık %98’i cep telefonu kullanıyor ve bunların %77’si akıllı telefondan oluşuyor.

Masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayar kullananların oranı ise %48’e kalırken tablet bilgisayar kullananların oranı %25 civarında.

Televizyon kullanım oranı ise %99’da. Hemen hemen herkesin evinde televizyon var demek.

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza adapte olmaya başlayan giyilebilir teknoloji ürünlerinin kullanımı ise şuan için %9 civarında.

Eğer sağlam bir çıkarım yapacak olursak, sosyal medya kullanımı her geçen gün artmaya devam edecek. Bu nedenle küçük veya büyük fark etmeksizin her işletmenin sosyal medya kullanması veya sosyal medya danışmanlığı alması gerekiyor. Aksi taktirde çağın gerekliliklerini yerine getiremeyecek ve potansiyel müşterilerinizi kaybedecek noktaya gelebilirsiniz.

Bunun dışına sosyal medya kullanımının oldukça yüksek olduğu 2019 yılında, Youtube platformunun hemen ardından gelen Instagram ve Facebook platformları da güçlü bir reklam aracı olarak kullanılabilir. Bu durumda Facebook reklam danışmanlığı veya Instagram reklam danışmanlığı da alabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: